Klarisky z kláštora Narodenia Panny Márie čakajú na pápeža v modlitbe

TK KBS, VaticanNews, pl, ml; pz | 21. 08. 2026 08:45


Rimini 21. augusta (TK KBS) V sobotu na niekoľko hodín opustia sestry z kláštora Narodenia Panny Márie svoje klauzúrne sídlo v centre Rimini a presunú sa do katedrály. Spolu s karmelitánkami zo Sogliana sa tam stretnú s pápežom Levom XIV. „Príchod pápeža je pre nás veľkým darom,“ hovorí sestra Nella Letizia.

Pred 44 rokmi tu bol Ján Pavol II.

Klarisky z kláštora Narodenia Panny Márie spolu s celou miestnou diecéznou komunitou s netrpezlivosťou a dojatím očakávajú sobotňajšiu návštevu pápeža 22. augusta.

„Po 44 rokoch pápež opäť navštívi našu diecézu,“ zdôrazňuje predstavená kláštora sestra Nella Letizia. „V roku 1982 sem prišiel svätý Ján Pavol II. a navštívil tento kút Cirkvi, ktorého prvým biskupom a evanjelizátorom bol svätý Gaudentius z Efezu. A v auguste tohto roka nám pápež Lev XIV. urobí veľký dar tým, že príde medzi nás.“

Klariska spoza múrov starého kláštora, ktorý sa nachádza len niekoľko krokov od ulíc pulzujúcich nočným životom mesta, hovorí o veľkom očakávaní v diecéze.

„Vlani vznikla nádej, že pápež František príde, aby si pripomenul sté výročie narodenia Božieho služobníka, kňaza Oresteho Benziho, zakladateľa Komunity pápeža Jána XXIII. Jeho choroba a náhla smrť však spôsobili, že sa to nemohlo uskutočniť,“ hovorí sestra.

„Čas konkláve sme sprevádzali intenzívnou modlitbou, ktorá vďaka iniciatíve ‚Adoptuj si kardinála v modlitbe‘ spojila mnoho ľudí. Umožnila nám lepšie spoznať tváre a príbehy kardinálov voliteľov vrátane kardinála Roberta Francisa Prevosta,“ dodáva klariska.

„Adoptuj si kardinála“

Komunita klarisiek z Rimini sa počas posledných dvoch konkláve skutočne zviditeľnila vďaka tejto nezvyčajnej iniciatíve. Projekt „Adoptuj si kardinála“ ďaleko presiahol okruh priateľov kláštora i hranice mesta a diecézy a prostredníctvom sociálnych sietí oslovil ľudí na celom svete.

„Keď 8. mája minulého roka prišla správa o jeho zvolení za pápeža, Lev XIV. sa nám okamžite stal veľmi blízkym. Ani v najodvážnejších predstavách sme však vtedy nemohli tušiť, že už o 15 mesiacov príde do Rimini,“ hovorí sestra Nella Letizia.

V evanjeliovom jazyku vyjadruje presvedčenie, že päťhodinová návšteva Leva XIV. bude v Rimini „dobrým, natlačeným, otraseným a prekypujúcim časom“ po boku Petrovho nástupcu.

Dobrým preto, že ho budú prežívať s pastierom, ktorý sa čoraz viac ukazuje ako nasledovník Pastiera, Ježiša. Natlačeným, pretože času bude málo, no pápež Lev podľa nej ukazuje, že je dobre „vytrénovaný“, aby zvládol nabitý program.

„Otraseným“, pretože na podujatiach s pápežom bude určite veľa ľudí – na stretnutí počas Meetingu organizovaného hnutím Comunione e Liberazione, na stretnutí s chorými, chudobnými a s nami, klauzúrnymi sestrami, v katedrále, a následne na Eucharistii slávenej v prístave. A „prekypujúcim“, pretože ani prípadná horúčava či únava podľa nej určite nezabránia prežívaniu času milosti, ktorý posilní veriacich v nasledovaní Krista a prehĺbi v nich vieru, nádej a lásku.

„Našou túžbou je, aby sa toto všetko prenieslo aj na tých, ktorí sa na týchto podujatiach nebudú môcť zúčastniť, ako aj na tých, ktorí sú ďaleko,“ dodáva predstavená.

Františkánske želanie

Pre klarisky z Rimini tento nečakaný dar prichádza v samom srdci osláv 800. výročia smrti svätého Františka.

„Ako františkánka by som chcela pápežovi Levovi zaželať, aby pri návrate do Vatikánu večer 22. augusta mohol v modlitbe počuť hlas Serafínskeho otca, ktorý mu hovorí: ‚Napíš, brat pápež Lev, že v Rimini zavládla dokonalá radosť!‘ Svätí a blahoslavení z Rimini sa zaňho budú prihovárať spolu s našimi modlitbami,“ dodáva sestra.

Zdroj: VaticanNews, poľská redakcia



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2026