Vatikán 2. augusta (VaticanNews) Svätý Otec v nedeľu 2. augusta po modlitbe Anjel Pána vyjadril znepokojenie nad alarmujúcou situáciou v španielskej Ceute v súvislosti s migrantmi a vyzval, aby sme sa naďalej modlili za mier, za diplomatické riešenie konfliktov a za obete bojov. Zároveň pripomenul veľký dar tzv. porciunkulových odpustkov, ktoré možno dnes získať.
Pápež vyjadril svoje znepokojenie nad osudom desiatok tisíc migrantov, ktorí sa v uplynulých dňoch pokúšali dostať z Maroka do Španielska. Najmenej 71 utečencov zomrelo. Povedal: „S obavami sledujem alarmujúcu situáciu v Ceute a prosím Boha, prostredníctvom príhovoru Panny Márie, Matky Afriky, aby sa podarilo nájsť riešenia vedúce k mieru, stabilite a spravodlivosti.“ Španielsko kvôli mimoriadnemu návalu nelegálnych migrantov nainštalovalo na námornej hranici, ktorá oddeľuje územie Ceuty od Maroka, plávajúcu bariéru zloženú z bóji a oceľových lán s cieľom odradiť ľudí od preplávania a sťažiť prístup k pobrežiu.
Svätý Otec zároveň vyzval k modlitbe za mier: „Naďalej sa modlime za mier, aby vo svete ustali vojny a aby sa našli diplomatické riešenia konfliktov. Pamätajme na všetky obete bojov, najmä na tých najslabších a najbezbrannejších: deti, starých ľudí, chorých. Nech Pán uteší tých, ktorí trpia, a požehná prácu tých, ktorí prinášajú pomoc a útechu.“ Lev XIV. pripomenul tzv. Odpustenie z Assisi, známe ako Porciunkulové odpustky. Ide o úplné odpustky, ktoré je možné získať každoročne od popoludnia 1. augusta do polnoci 2. augusta: „Na tieto dni pripadá ,Odpustenie z Assisi'. Svätý František získal tento odpustok od pápeža Honoria III. v roku 1216, keď bol počas modlitby v Porciunkule inšpirovaný videním Ježiša a Márie obklopených anjelmi. Ďakujme Pánovi za tento veľký dar a vážme si ho, osobitne pri príležitosti 800 výročia ,odchodu' ,Chudáčika z Assisi', ktorý práve v Porciunkule zomrel 3. októbra 1226.“ Pápež napokon pozdravil viaceré skupiny pútnikov prítomné na. Námestí sv. Petra a dodal: „Všetkým želám požehnanú nedeľu!“ Preložila Zuzana Klimanová