Pápež bude obedovať s 200 chudobnými ľuďmi z Ríma v Castel Gandolfe

TK KBS, VaticanNews jh, pz; kj | 08. 07. 2026 12:15



Foto: Vatican Media

Vatikán 8. júla (VaticanNews) V sobotu 11. júla bude Lev XIV. obedovať s približne 200 chudobnými ľuďmi z Rímskej diecézy v Borgo Laudato si', ktoré sa nachádza v Pápežských záhradách v Castel Gandolfe.

Podujatie s názvom Obed s pápežom sa začne slávením Eucharistie podľa liturgie za starostlivosť o stvorenstvo. Nasledovať bude privítanie a malé občerstvenie, prehliadka areálu Borgo Laudato si' so sprievodcom a spoločný obed so Svätým Otcom.

Toto stretnutie nadväzuje na iniciatívu, ktorá sa začala v auguste 2025, keď pápež Lev obedoval s chudobnými z diecézy Albano v Taliansku. Odvtedy sa z nej stala každoročná tradícia organizovaná Centrom vyššieho vzdelávania Laudato si', ktoré koordinuje rozvoj projektu Borgo Laudato si'.

Každý rok bude pozvaná iná diecéza, aby priviedla chudobných, utečencov, migrantov a ďalších ľudí nachádzajúcich sa v ťažkej životnej situácii. Cieľom je umožniť im prežiť deň v kráse stvorenstva a stretnúť sa s pápežom.

Tohtoročné podujatie organizujú spoločne Centrum vyššieho vzdelávania Laudato si', Dikastérium pre charitatívnu službu a Rímska diecéza. Spája cirkevné inštitúcie a organizácie, ktoré sprevádzajú zraniteľných ľudí v hlavnom meste Talianska.

Jediné poslanie

Kardinál Fabio Baggio, generálny riaditeľ Centra vyššieho vzdelávania Laudato si', uviedol, že Borgo Laudato si' vzniklo s cieľom ukázať, že starostlivosť o stvorenstvo a starostlivosť o človeka sú jedným a tým istým poslaním.

Podľa jeho slov je táto iniciatíva ďalším krokom v úsilí Svätého Otca približovať sa ľuďom žijúcim na okraji spoločnosti. Zdôraznil, že stretnutie znovu potvrdzuje povolanie Cirkvi byť prítomnou všade tam, kde si ľudská dôstojnosť vyžaduje počúvanie, blízkosť a nádej.

Na tieto slová nadviazal arcibiskup Luis Marín de San Martín, prefekt Dikastéria pre charitatívnu službu. Podľa neho pápež svojím rozhodnutím ukazuje, že skutočná láska k blížnemu sa prejavuje blízkosťou, stretnutím a zdieľaním.

„Keď Cirkev stavia do centra pozornosti tých najzraniteľnejších,“ povedal, „sprítomňuje evanjelium a vydáva svedectvo o tom, že nikto nie je na okraji Božieho srdca.“

Kardinál Baldassare Reina, generálny vikár pápeža pre Rímsku diecézu, vysvetlil, že pozvanými sú ľudia, ktorých denne sprevádzajú farnosti, Caritas a mnohé cirkevné i sociálne organizácie pôsobiace v meste.

„Stretnutie so Svätým Otcom vracia do centra pozornosti tých, ktorí príliš často zostávajú na okraji,“ povedal. Dodal, že je zároveň výzvou pre celé kresťanské spoločenstvo, aby prijalo zodpovednosť za pohostinnosť a prijatie iných.

Organizátori uviedli, že táto iniciatíva odzrkadľuje poslanie Borgo Laudato si', kde sa starostlivosť o stvorenstvo, integrálny ľudský rozvoj a kresťanská formácia spájajú prostredníctvom konkrétnych skúseností stretnutia, spoluúčasti a viery.

Podujatie sa uskutoční aj vďaka podpore mnohých katolíckych charitatívnych organizácií, farských spoločenstiev a dobrovoľníckych združení, ktoré slúžia ľuďom v núdzi v Ríme, ako aj miestnych podnikov, ktoré na túto príležitosť darovali raňajky a obed.

Preklad a spracovanie sr. Jana Pavla Halčinová DKL



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2026