Cyrilo-metodské dedičstvo ako výzva pre dnešnú Cirkev

TK KBS, VaticanNews, mj; pz | 17. 02. 2026 08:44



Foto: VaticanMedia

Rím 17. februára (VaticanNews) V Pápežskom slovenskom kolégiu a ústave sv. Cyrila a Metoda v Ríme sa v nedeľu 15. februára uskutočnila slávnosť pri príležitosti sviatku patrónov kolégia a slovenského národa. Slávnostnú svätú omšu celebroval spišský diecézny biskup Mons. František Trstenský, ktorý v homílii zdôraznil význam duchovného dedičstva solúnskych bratov pre Cirkev na Slovensku aj pre súčasnú misiu kresťanov v Európe.

V úvode svätej omše rektor Zvara privítal vyše tridsať kňazov, rehoľné sestry, veľvyslanca SR pri Svätej stolici Juraja Priputena so sprievodom, ako aj Lindu Karašovú, konzulku SR pri Talianskej republike, a Alenu Piatrovú, riaditeľku Slovenského historického ústavu v Ríme. Liturgiu spevom obohatil zbor Cum angelis z Novoti.

Dom pamäti, zodpovednosti a nádeje

Biskup Trstenský v homílii pripomenul historické korene kolégia, ktoré vzniklo v období prenasledovania Cirkvi na Slovensku ako miesto odvahy, služby a zodpovednosti za budúcnosť. Zdôraznil, že tento dom nevznikol zo strachu, ale z vedomej voľby slúžiť Cirkvi aj v čase neistoty a obmedzení náboženskej slobody.

V tomto kontexte poukázal na hlboké prepojenie dejín kolégia s cyrilo-metodským dedičstvom. Svätí Cyril a Metod podľa jeho slov nezanechali len kultúrne a jazykové dedičstvo, ale najmä spôsob, akým má Cirkev vstupovať do dejín: s rešpektom k človeku, jeho vnútornému svetu a schopnosti prijať Božie slovo v jazyku vlastného života.

Formácia pre budúcnosť Cirkvi

Osobitnú pozornosť venoval biskup Trstenský súčasnému poslaniu kolégia, ktoré už viac ako tri desaťročia slúži ako formačné miesto pre slovenských kňazov študujúcich v Ríme. Pripomenul, že mnohí absolventi kolégia dnes pôsobia v seminároch, na teologických fakultách, v diecézach i v cirkevných inštitúciách, kde sa podieľajú na formácii budúcich generácií.

Podľa jeho slov nejde len o získavanie vedomostí a akademických titulov, ale o formáciu mysle, srdca a svedomia. Cirkev dnes podľa neho potrebuje ľudí duchovne zrelých, vnútorne slobodných a citlivých pre človeka, schopných spájať vieru s myslením, modlitbu s realitou života a teológiu s konkrétnou službou.

„Prekladať evanjelium“ do jazyka dnešného človeka

V závere homílie biskup Trstenský poukázal na aktuálnosť odkazu svätých Cyrila a Metoda v dnešnej dobe, ktorú charakterizoval ako čas duchovnej prázdnoty a straty citlivosti pre Boha. Zdôraznil, že úlohou Cirkvi dnes nie je len hovoriť, ale najprv rozumieť a dokázať sprístupňovať evanjelium jazykom otázok, hľadania a zranení súčasného človeka.

„Budúcnosť Cirkvi sa nehrá v stratégiách a dokumentoch, ale v schopnosti počúvať Božie slovo a v odvahe žiť evanjelium v každodennosti,“ zaznelo v homílii.

Slávnosť v spoločenstve slovenskej komunity

Slávnosť pokračovala spoločným stretnutím slovenskej komunity žijúcej v Ríme a v Taliansku. V kolégiu sa stretli Slováci, ktorí v Ríme študujú, pracujú a žijú, spolu s priateľmi a podporovateľmi kolégia. Večer sa niesol v duchu vďačnosti, živej viery a radosti zo spoločenstva.

Sviatok svätých Cyrila a Metoda sa tak stal nielen pripomienkou historického dedičstva, ale aj výzvou k zodpovednosti za budúcnosť Cirkvi na Slovensku – Cirkvi mysliacej, modliacej sa a vnútorne slobodnej.

Martin Jarábek – Vatican News



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2026