Rím 6. októbra (TK KBS) Slovenskí katechéti sa zúčastnili Jubilea katechétov v Ríme, kde sa stretlo viac ako 20-tisíc pútnikov z celého sveta.
Pod vedením Ľudovíta Malého prežívali nielen duchovnú púť po posvätných miestach, ale predovšetkým čas modlitby, spoločenstva a otvorenosti pre Božie pôsobenie. O púti hovoríme s Viktorom Pardeľom, tajomníkom Komisie pre katechizáciu a školstvo Konferencie biskupov Slovenska.
Viktor, slovenská delegácia katechétov sa zúčastnila Jubilea katechétov v Ríme. Aká bola hlavná myšlienka tejto púte?
Jubileum katechétov sa nieslo v znamení univerzálnej Cirkvi. Pre viac ako 20-tisíc pútnikov z celého sveta to bola príležitosť prežiť jednotu v katechéze a spoznať, že naše povolanie má globálny rozmer.
Čo pre vás znamenala táto púť?
Pre našu slovenskú skupinu, vedenú Ľudovítom Malým, to bola nielen cesta po posvätných miestach, ale predovšetkým duchovná púť – modlitba, spoločenstvo a otvorenosť pre Božie pôsobenie boli prítomné už od prvých okamihov.
Ktoré momenty púte považujete za najsilnejšie?
Prechádzanie svätými bránami všetkých štyroch pápežských bazilík bolo veľmi symbolické – vstupovali sme do priestoru Božieho milosrdenstva a obnovy, ktorý nám jubilejný rok ponúka.
Vrcholom však bola audiencia so Svätým Otcom Levom a nedeľná svätá omša na Námestí sv. Petra. Slová pápeža o katechéze ako službe viere a o katechétoch ako „sprevádzačoch v Božom ľude“ rezonovali v srdciach všetkých účastníkov a priniesli hlboké povzbudenie.
Ako sa slovenskí katechéti vracajú z Ríma?
Púť bola pre nás veľkým duchovným obohatením. Vraciame sa povzbudení vo viere, posilnení skúsenosťou univerzálnej Cirkvi a pripravení ďalej slúžiť v katechetickej službe. Je to dar aj úloha, ktorú máme napĺňať v našich spoločenstvách a školách – s vedomím, že sme súčasťou jednej veľkej rodiny Cirkvi.