Vatikán 18. júla (TK KBS) Pápež Lev XIV. telefonoval kardinálovi Pierbattistovi Pizzaballovi, latinskému patriarchovi Jeruzalema, ktorý navštívil katolícku farnosť Svätej Rodiny v Gaze po izraelskom útoku, pri ktorom zomreli traja ľudia a viacerí ďalší, ktorí tam našli útočisko, utrpeli zranenia.
Blízkosť a modlitba Svätého Otca
Kardinál Pierbattista Pizzaballa navštívil v piatok jedinú katolícku farnosť v Gaze spolu s gréckopravoslávnym patriarchom Teofilom III. Počas vstupu do pásma Gazy mu zatelefonoval pápež Lev XIV., aby „vyjadril svoju blízkosť, starosť, modlitbu, podporu a vôľu urobiť všetko pre dosiahnutie nielen prímeria, ale aj konca tejto tragédie“.
„Pápež opakovane zdôraznil, že je čas zastaviť toto krviprelievanie, že to, čo sa stalo, je neospravedlniteľné, a že musíme zabrániť ďalším obetiam,“ povedal patriarcha pre Vatican News.
Patriarcha Pizzaballa poďakoval pápežovi v mene Latinského patriarchátu a všetkých cirkví Svätej zeme za „solidaritu a modlitby, ktoré nám už predtým prisľúbil“, a vyjadril vďaku celej katolíckej komunite v Gaze.
Zásah a humanitárna pomoc
Izraelský tank vo štvrtok zasiahol farnosť Svätej Rodiny, pričom zahynuli traja ľudia a desať ďalších utrpelo zranenia, vrátane farského kňaza Gabriela Romanelliho. Od začiatku vojny medzi Izraelom a Hamasom v októbri 2023 predchádzajúci pápež František s Romanellim takmer denne telefonoval.
Vo štvrtok pápež Lev XIV. poslal do farnosti v Gaze odkaz, že sa modlí za obete i všetkých, ktorí sa v areáli kostola ukrývajú. Vyjadril výzvu na „okamžité prímerie“ a „hlbokú nádej v dialóg, zmierenie a trvalý mier v regióne“.
Patriarchovia Pizzaballa a Teofil III. navštívili farnosť, aby „vyjadrili solidaritu s postihnutými“. V spolupráci s humanitárnymi partnermi zabezpečili prístup k stovkám ton potravinovej pomoci, lekárničkám a zdravotníckemu vybaveniu pre kresťanskú komunitu i ostatné rodiny v Gaze. Patriarchát zároveň zabezpečil prevoz zranených do nemocníc mimo Gazy.
Odsúdenie útoku a výzva na prímerie
Patriarchovia a hlavy cirkví v Jeruzaleme vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom odsúdili útok na kostol: „V neochvejnej jednote dôrazne odsudzujeme tento zločin. Božie chrámy sú posvätné miesta, ktoré majú byť bezpečné. Sú chránené aj medzinárodným právom. Zasiahnutie kostola, kde sa ukrývalo približne 600 utečencov vrátane detí so špeciálnymi potrebami, je porušením týchto zákonov. Je to zároveň urážka ľudskej dôstojnosti, pošliapanie posvätnosti ľudského života a znesvätenie svätého miesta.“
Cirkvi uistili komunitu v Gaze o svojich modlitbách a zároveň vyzvali medzinárodné spoločenstvo na okamžité prímerie a ukončenie vojny. Žiadajú tiež ochranu všetkých náboženských a humanitárnych objektov a pomoc pre hladujúcich po celom pásme Gazy.
Zdroj: VaticanNews, anglická redakcia