Malá kresťanská komunita v Gaze je vyčerpaná vojnou a nedostatkom potravín

TK KBS, VaticanNews, pl, ml; pz | 14. 07. 2025 10:55



Foto: Farnosť Svätej rodiny, Gaza 

Izrael 14. júla (TK KBS) Malá kresťanská komunita v Gaze je vyčerpaná vojnou a nedostatkom potravín – jediným, čo ju drží pokope, je modlitba. Argentínsky kňaz Gabriel Romanelli, farár Farnosti Svätej Rodiny, hovorí pre vatikánske médiá o ťažkej situácii: „Je tu obrovská únava a nepokoj, pretože máme pocit, že sme tu zostali takmer úplne sami.“

Ceny potravín sú nepredstaviteľné – kilogram múky stojí približne 18 eur, paradajky 23 eur, jedna cibuľa až 15 eur a káva neuveriteľných 250 eur. No tieto sumy sú skôr teoretické, pretože tovar sa takmer nedá zohnať. Zeleninu zabezpečujú len malé provizórne záhradky, ktoré si ľudia založili pred domami – ak tam ešte niekto býva. Väčšina totiž utiekla na juh Pásma Gazy.

Zásoby, ktoré zhromaždili počas prímeria, im umožnili prežiť posledné mesiace a pomôcť aj niekoľkým moslimským rodinám. Po zastavení humanitárnej pomoci 3. marca si však museli zvyšné zásoby ponechať výlučne pre seba a začať ich prísne dávkovať. V okolí farnosti sú už len trosky a smrť. Každodennou kulisou života sú výbuchy bômb len pár stoviek metrov od kostola.

„Tieto hrôzostrašné zvuky sú po 21 mesiacoch absurdne bežné,“ hovorí o. Romanelli. V Gaze zostalo približne 500 kresťanov – pred 7. októbrom 2023 ich bolo 1017. Približne 300 odišlo cez prechod v Rafahu, 54 zomrelo, z toho 16 pri bombardovaní pravoslávneho chrámu sv. Porfýria. Mnohí zomreli aj pre nedostatok liekov. O asi 50 chorých a postihnutých sa starajú sestry Matky Terezy.

Napriek utrpeniu nachádzajú silu v modlitbe, ktorá je pre nich jediným zdrojom jednoty a nádeje. „Modlitba je to, čo nás drží pri živote a bráni nám prepadnúť zúfalstvu,“ zdôrazňuje farár. Veľkou posilou sú im aj telefonáty a správy od priateľov zo sveta. Pápež František im niekoľkokrát telefonoval a jeho slová boli obrovským povzbudením.

„Vedomie, že nie sme sami, ale patríme do veľkej Cirkvi, a že sa za nás modlia milióny kresťanov po celom svete – to nám dáva silu prežiť. Jedlo, lieky a palivo sú dôležité, ale bez modlitby by sme sa nedožili dneška. Naša i vaša modlitba... Spoliehame sa na vás,“ odkazuje otec Romanelli.

Zdroj: VaticanNews, poľská redakcia, redakčne upravené



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025