Sv. Cyril a Metod – dvaja bratia zo Solúna, ktorí sa stali spolupatrónmi Európy

TK KBS, zs, ml; kj | 05. 07. 2025 06:00



Foto: Wikimedia Commons

Bratislava 5. júla (TK KBS) Sv. Cyril a Metod, bratia zo Solúna, sú jedny z najvýznamnejších postáv v dejinách slovenského národa.

Narodili sa v 9. storočí, pochádzali z prostredia ovplyvneného slovanskou rečou, ktorú dobre ovládali. Metod, pôvodne úradník, a Konštantín (neskôr Cyril), profesor a filozof, sa neskôr stali mníchmi. Ich misijné poslanie sa začalo v roku 863, keď na pozvanie kniežaťa Rastislava prišli na Veľkú Moravu šíriť kresťanskú vieru a kultúru.

Bratia pochopili potrebu komunikovať so Slovanmi ich jazykom. Konštantín preto vytvoril nové písmo – hlaholiku, a spolu s Metodom preložili liturgiu a časti Biblie do staroslovienčiny.

Ich snaha vyvolala odpor zo strany franského kléru, preto sa v roku 867 vydali do Ríma, kde ich pápež Hadrián II. prijal a schválil používanie staroslovienčiny v liturgii. Konštantín však v Ríme onedlho zomrel a prijal meno Cyril. Metod bol neskôr vymenovaný za arcibiskupa a pápežského legáta.

Metod počas svojho pôsobenia čelil mnohým prekážkam – bol dokonca uväznený a obvinený z bludárstva. Napokon ho pápež Ján VIII. očistil a potvrdil vo funkcii. Nezlomný v misijnom poslaní, pokrstil kniežatá v Čechách a Poľsku, prekladal Sväté písmo a formoval kresťanský život na Veľkej Morave. Zomrel 6. apríla 885, pred smrťou ustanovil za svojho nástupcu Gorazda, žiaka slovanského pôvodu.

Ich sviatok slávime na Slovensku 5. júla ako štátny sviatok a slávnosť v Cirkvi. Roku 1980 boli sv. Cyril a Metod vyhlásení pápežom Jánom Pavlom II. za spolupatrónov Európy. Slovenský národ si ich ctí ako duchovných otcov a nositeľov kultúrneho i náboženského dedičstva, ktoré je živé dodnes.

Zdroj: Životopisy svätých



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025