Bratislava 3. júla (TK KBS) Svätý Tomáš, apoštol, ktorého sviatok slávime 3. júla, patrí medzi najznámejších Ježišových učeníkov – a to najmä pre svoju počiatočnú pochybnosť, ktorá však vyústila do jedného z najvýznamnejších vyznaní viery v Novom zákone: „Pán môj a Boh môj!“ (Jn 20, 28). Pochádzal pravdepodobne z Galiley a jeho meno v aramejčine aj gréčtine znamená „dvojča“.
Apoštol vernosti a odvahy
Evanjeliá spomínajú Tomáša štyrikrát, najviac o ňom píše evanjelista Ján. Pri Lazarovej smrti je to práve Tomáš, kto hovorí: „Poďme aj my a umrime s ním.“ (Jn 11,16). Ježiš ho oslovuje, keď hovorí o nebeských príbytkoch, a Tomáš sa pýta na cestu – vtedy zaznie známa odpoveď: „Ja som cesta, pravda a život.“ (Jn 14,6). Jeho meno sa spomína aj pri rybolove po zmŕtvychvstaní (Jn 21).
Najviac je však známy z udalosti, keď neveril apoštolom, že videli vzkrieseného Krista. Až keď sa o osem dní neskôr Ježiš opäť zjavil, Tomáš ho mohol vidieť a dotknúť sa jeho rán. Jeho reakcia je jedným z najhlbších vyjadrení viery v celom Písme.
Misionár až do Indie
Podľa tradície Tomáš po zoslaní Ducha Svätého hlásal evanjelium medzi Partmi, Peržanmi a v Indii. Viaceré pramene tvrdia, že zomrel mučeníckou smrťou v meste Mailapur pri dnešnom Chennai (Madras). Tam ho podľa legendy zabili kopijami a kyjakmi Brahmovi kňazi. Iné tradície hovoria o smrti v Edese (dnešné Turecko), kde boli aj uchovávané jeho relikvie.
Patrón remeselníkov aj hľadajúcich istotu
Sv. Tomáš je patrónom architektov, geodetov, murárov, stavebných robotníkov, ale aj tých, ktorí pochybujú, trpia bolesťami chrbta či očnými chorobami. Pomáha aj manželom pri sobáši.
Jeho emblémom je kopija alebo meč – nástroje jeho mučeníctva.
V umení a úcte
Jedno z najznámejších umeleckých zobrazení Tomášovej skúsenosti vytvoril Caravaggio (Tomáš sa dotýka Ježišových rán, 1601 – 1602), ktoré sa nachádza v Galérii Sanssouci v Postupime. Obraz zachytáva silu okamihu, keď sa v pochybujúcom apoštolovi zrodila neochvejná viera.
Zdroj: Životopisy svätých