Levoča 2. júla (TK KBS) Niekoľko tisíc mariánskych pútnikov dnes zavítalo na Mariánsku horu v Levoči, kde s biskupmi oslávili 30 rokov od druhej návštevy svätého Jána Pavla II. na Slovensku. Slávnostnej svätej omši v prítomnosti arcibiskupov a biskupov, stoviek kňazov a zasvätených predsedal Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska.
Zdroj: TV LUX (Facebook)
Pred 30 rokmi navštívil Slovensko svätec
Zdroj: Biskup František Trstenský (Facebook)
Druhá apoštolská návšteva pápeža Jána Pavla II. na Slovensku sa uskutočnila od 30. júna do 3. júla 1995. Svätý Otec navštívil viacero miest — Bratislavu, Nitru, Šaštín, Košice, Prešov, Spišskú Kapitulu, Levoču, Poprad a Vysoké Tatry. Počas tejto cesty sa stretol s najvyššími predstaviteľmi štátu a prihovoril sa stovkám tisíc veriacich. Jedným z hlavných historických momentov bolo kanonizovanie troch košických mučeníkov – Marka Križina, Melichara Grodeckého a Štefana Pongráca – v Košiciach.
Na Mariánskej hore v Levoči, kam prišiel 3. júla 1995, pútnikov dnes privítal spišský biskup Mons. Frrantišek Trstenský. Zopakoval slová pápeža spred 30 rokov. „Bratia a sestry, tu ste boli vždy silní a to je sila Božia, proti ktorej ľudia nič nezmôžu...“ S radosťou privítal všetkých prítomných i tých, čo sa duchovne k pútnikov pridali cez TV LUX a sociálne siete. „Ďakujem vám, že ste prišli na toto milé a duchovne hlboké miesto, také vzácne pre Spišskú diecézu i celé Slovensko. Prosím vás, modlite sa za nás, vašich biskupov, aby sme spolu s vami kráčali cestou Pánovou v našej vlasti,“ uviedol.
„Ďakujem, otec František, za srdečné privítanie nás všetkých – biskupov, kňazov, diakonov, zasvätených i vás, milí pútnici, ktorí dnes spoločne tvoríme jednu Božiu, ale aj Máriinu rodinu,“ zareagoval na privítanie arcibiskup Bober. Povedal, že sme tu dnes na návšteve u Panny Márie na Levočskej hore, kde sa dotýkame živej pamäti viery nášho národa. Levoča a Panna Mária z Levoče boli svedkami mnohých radostných i bolestných chvíľ v dejinách Slovenska, Európy i sveta. Nech sa jeho prorocké slová, ktoré zazneli práve tu, naplnia aj v našich životoch dnes a v budúcnosti,“ dodal predseda KBS.
Pútnik nádeje, ktorý k nám prišiel ako Mária
V homílii sa pútnikom prihovoril arcibiskup Bober. V deň sviatku Návštevy preblahoslavenej Panny Márie pripomenul postavu Panny Márie ako vzor odvahy a viery. „Ona aj nám odporúča takúto odovzdanosť. Ona vie, že každý, kto má vieru, je napriek všetkým prekážkam silný a vydrží všetko.“ Veriacich povzbudil, aby si osvojili každodenné odovzdanie sa do Božích rúk a aby dovolili Bohu, aby ich sprevádzal, ako sprevádzal Máriu. Vrátil sa aj k pamätnej návšteve sv. Jána Pavla II. na Slovensku.
„Svätý Otec sa tu cítil ako doma, oči mu žiarili od radosti i dojatia,“ spomínal. „On mal neskutočnú výdrž a všade s úsmevom prijímal a pozdravoval všetkých.“ Citujúc slová svätého Jána Pavla II., pripomenul jeho vtedajšie povzbudenie: „Mariánske svätyne sú miesta, kde sa Kristovo svedectvo stáva mimoriadne účinným. A istotne mnohí synovia a dcéry Slovenska vďačia tejto levočskej svätyni za to, že sa pravda o Bohu a viera v neho zachovali živé v ich srdciach...“
Pápež viery, nádeje a mariánskej úcty
V roku 1995 navštívil svätý Ján Pavol II. Slovensko po druhý raz. Počas štvordňovej apoštolskej cesty (30. júna – 3. júla) navštívil deväť miest. Hlavným motívom návštevy bolo svätorečenie košických mučeníkov – Marka Križina, Melichara Grodeckého a Štefana Pongráca. Pápež sa stretol s najvyššími predstaviteľmi krajiny i s tisíckami veriacich, ktorým adresoval slová povzbudenia po rokoch totalitného útlaku: „Prichádzam ako pútnik Ježiša Krista... posilniť svojich bratov vo viere.“
Po návrate do Ríma vyzdvihol svedectvo viery Slovákov počas komunizmu, pričom zdrojom ich duchovnej sily boli podľa neho mariánske pútnické miesta. Rok po návšteve sa konala celonárodná púť do Ríma ako poďakovanie za dar jednoty s Petrovým nástupcom. V spomienkach zostávajú aj jeho slová „Nebojte sa!“, ako aj povzbudenie, aby Slovensko prispelo Európe svojou vierou a mariánskou úctou.