Osaka 1. júla (TK KBS) Pri príležitosti Národného dňa Svätej stolice na výstave Expo Osaka 2025 pripomenul štátny sekretár Svätej stolice výzvu pápeža Leva z dňa jeho zvolenia a vyzval k práci na mieri bez zbraní, k budovaniu mostov a obnove dialógu.
„V mene pápeža Leva XIV. a v mojom vlastnom mene vyjadrujem váženému japonskému národu srdečné želanie všetkého dobrého a nádej, že všetci obyvatelia tejto krajiny budú požehnaní prosperitou a pokojom.“ Týmito slovami pozdravil štátny sekretár kardinál Pietro Parolin účastníkov osláv Dňa Svätej stolice na výstave Expo Osaka 2025.
Mier ako priorita
Vo svojom príhovore kardinál Parolin pripomenul, že diplomatické vzťahy s Japonskom, nadviazané pred viac než osemdesiatimi rokmi, sú dnes založené na mnohých spoločných hodnotách a plodnej spolupráci, najmä v oblasti vzdelávania, zdravotníctva a sociálnej starostlivosti. „Ďalšími prioritami, na ktorých nám obom záleží, sú mier, stabilita a naše spoločné úsilie o obmedzenie nekontrolovaného šírenia zbraní,“ vysvetlil kardinál Parolin. V tejto súvislosti pripomenul, že tento rok uplynie osemdesiat rokov od tragického jadrového bombardovania Hirošimy a Nagasaki – udalosti, ktorá poznačila dejiny tejto krajiny a ďalej formovala jej neochvejné odhodlanie usilovať sa o mier.
Vzťah overený časom
Kardinál štátny sekretár pripomenul dlhú históriu vzťahov medzi Svätou stolicou a Japonskom a spomenul blížiace sa 470. výročie prvej pápežskej audiencie, ktorú japonský katolík absolvoval, keď v roku 1555 prijal pápež Pavol IV. Bernarda z Kagošimy. V marci si pripomenieme 440. výročie prvej japonskej misie do Európy, tzv. Tenshoho misie, ktorá pricestovala do Ríma a stretla sa s pápežom Gregorom III., ako aj 410. výročie Keichoho misie, ktorú v roku 1615 prijal pápež Pavol V. „Tieto prvé historické kontakty,“ vysvetlil kardinál Parolin, „predstavovali začiatok vzťahu, ktorý obstál v skúške času a ktorý, ako dúfame, bude v budúcnosti stále hlbší.“
Krása a nádej
Štátny sekretár ďalej rozvinul svoje úvahy o pojmoch krásy a nádeje, ktoré sú ústrednou témou pavilónu Svätej stolice na Expo 2025 v Osake, nesúceho názov: „Krása prináša nádej“. „Pre nás katolíkov sú to základné hodnoty, pretože v nich vidíme odraz Krista a jeho pôsobenia v dejinách. Pre nás je Kristus najvyšším vyjadrením božskej krásy: krásy, ktorá presahuje vonkajší vzhľad a dotýka sa sŕdc a duší ľudí. Kristus je zároveň nádejou človeka, pretože svojím životom a smrťou otvoril cestu spásy a obnovy pre celé ľudstvo.“
Sociálna krása
V súvislosti s krásou vyzval kardinál Parolin k jej hľadaniu v ľudskej spoločnosti – v rozširovaní sociálnych iniciatív, projektoch dobrovoľníctva a solidarity, ktoré sú „úrodnou pôdou, z ktorej môžu naše spoločnosti a naše politické systémy čerpať silu na obnovu projektov a rozjasnenie mnohých temných miest nášho moderného sveta“.
Nádej, výzva k dialógu a spolupráci
Téma nádeje, ako vysvetlil kardinál Parolin, je spojená s dôverou v Boha a konkrétnym úsilím o spoločné dobro, podporuje pocit spolupatričnosti a vzájomnej zodpovednosti. „Táto čnosť sa dnes javí ako nevyhnutnejšia než kedykoľvek predtým. V čase poznačenom mnohými konfliktmi a obrovskými globálnymi výzvami sa budúcnosť niekedy javí ako viac obávaná než očakávaná: len v nádeji nachádzame protiliek na strach a povzbudenie k úsiliu a konaniu.“ Nádej je totiž hybnou silou konania dobra v spoločenstve i na medzinárodnej úrovni a „stáva sa výzvou k neochvejnému úsiliu o dialóg a spoluprácu, najmä keď sa napätie a konflikty zdajú neprekonateľné.“ Na záver kardinál Parolin pripomenul pápežove slová z dňa jeho zvolenia – výzvu Leva XIV., aby sa budovali mosty, nadväzoval dialóg a spájali ruky za účelom presadzovania „neozbrojeného a odzbrojujúceho, pokorného a vytrvalého mieru“.
Zdroj: VaticanNews, česká redakcia