V Žiline slávili Jubileum umelcov: Krása ako podpis človeka i odraz Boha

TK KBS, zd, ml; pz | 28. 05. 2025 12:45



Foto: Archív Žilinskej diecézy

Žilina 28. mája (TK KBS) V pondelok 26. júna sa v Diecéznom centre v Žiline uskutočnilo výnimočné podujatie – Jubileum umelcov, ktoré sa konalo pri príležitosti vernisáže výstavy Výber zo sakrálnej tvorby Pavla Mušku. Podujatie bolo súčasťou festivalu Týždeň kresťanskej kultúry a nieslo sa v znamení vďaky umelcom, ktorí cez svoje diela sprostredkúvajú krásu a duchovnú hĺbku.

Kurátorka výstavy Zuzana Sýkorová predstavila maliara Pavla Mušku a jeho diela. Upozornila najmä na mozaiku v Dome kultúry v Čadci, na mozaiku svätého Cyrila a Metoda v kostole v Radoli a na vitráž svätého Jozefa v kostole v Budatíne. Podujatie moderoval riaditeľ festivalu Týždeň kresťanskej kultúry Dušan Václav. Otvorenie výstavy spríjemnil hrou na organe Samuel Rubala.

Umenie ako ľudský podpis a božská stopa

Generálny vikár Žilinskej diecézy Martin Kramara vo svojom príhovore pozval účastníkov na hlbšiu reflexiu o význame umenia. Citujúc britského spisovateľa Gilberta K. Chestertona, poukázal na to, že umenie je „signature of man“ – podpis človeka, ktorý ho radikálne odlišuje od ostatných tvorov.

Zároveň však pripomenul, že v kresťanstve má umenie ešte hlbší rozmer: je cestou k neviditeľnému Bohu. V Ježišovi Kristovi, ikone neviditeľného Boha, sa totiž stretáva forma i obsah, viditeľné i skryté, ľudské i božské. Každé pravé umelecké dielo sa tak stáva bránou do večnej krásy.

Kresťanská civilizácia a sila krásy

Kramara ďalej spomenul príklad gotických katedrál či veľkých umeleckých diel, ktoré nie sú len predmetom obdivu, ale pôsobia na človeka formujúco.

Pripomenul slová amerického historika Thomasa E. Woodsa o tom, že najväčším prínosom katolíckej viery pre umenie je stredoveká katedrála – monumentálny dôkaz viery v nadprirodzeno. V tomto duchu zaznela i zmienka o sv. Jánovi Pavlovi II., ktorý vo svojom Liste umelcom nazval umelca nositeľom Božieho obrazu, pretože práve v tvorbe sa človek najviac približuje Bohu ako Stvoriteľovi.

Kultúra, viera a mesto ako priestor syntézy

Záverečné myšlienky venoval Kramara spojeniu umenia, viery a života v meste. Festival Týždeň kresťanskej kultúry vníma ako súčasť širšieho konceptu „intelligent urban faith“ – inteligentnej mestskej viery, ktorá prepája technológie, urbanizmus a spiritualitu. Mesto je podľa neho miestom kultúrnych a duchovných premien a práve umenie má potenciál vytvárať mosty medzi týmito svetmi.

Jubileum umelcov v Žiline tak nebolo len oslavou talentu jedného umelca, ale aj výzvou k objaveniu krásy ako cesty k Bohu i k človeku samému.

Zdroj: Žilinská diecéza, redakčne upravené



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025