Kňazi Košickej eparchie na formačnom stretnutí: Diskusia o médiách, ekonomike a pastorácii

TK KBS, tske pz; kj | 26. 05. 2025 08:45



Foto: TS KE

Košice 26. mája (TK KBS) Kňazi celej Košickej eparchie sa v piatok 23. mája zišli v priestoroch eparchiálneho úradu, aby sa zúčastnili na spoločnom formačnom programe s arcibiskupom Cyrilom Vasiľom.

Vladykov príhovor nasledoval po modlitbe 3. hodinky. Poďakoval sa kňazom za hojnú účasť i modlitby pri príležitosti osláv jeho šesťdesiatky. V myšlienkach sa vrátil aj k odkazu nového pápeža Leva, ktorý sa v druhú májovú stredu prihovoril hierarchom a veriacim počas jubilea východných cirkví v Ríme. Vyzval kňazov na opakované čítanie a premýšľanie o jeho slovách, ktoré zazneli na jednom z jeho prvých vystúpení.

Prvý tematický vstup otvorili cirkevné média. Ako prví sa predstavili zástupcovia TV Lux a časopisu Slovo+.

TV LUX zastupoval člen prešovskej pobočky Andrej Ondrejka. Kňazom predstavil projekt streamovacej platformy Cinelux, ktorý nazval kresťanským Netflixom. Oboznámil ich s myšlienkou projektu, ponúkol propagačné materiály i pomoc s osvetou. Knižnica filmov obsahuje zahraničnú i slovenskú tvorbu, na svoje si príde aj detský divák. Členovia Klubu Priateľov TV LUX majú prístup k filmotéke zadarmo.

Magazín a web Slovo+ prezentovala jeho šéfredaktorka Terézia Kureková. Pripomenula, že okrem internetového magazínu ponúka aj tlačenú podobu, ktorú môžu odoberať individuálne čitatelia do schránky alebo balíkom ako farnosť. Slovo+ sa snaží reagovať na aktuálne otázky i potreby čitateľov za pomoci odborníkov i cirkevných autorít.

Nasledoval vstup časopisu Slovo, oficiálneho periodika Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Tento priestor využila nová šéfredaktorka časopisu Valéria Juríčková. Predstavila svoju životnú cestu, etapy štúdia, prekladateľstva a ukrajinistiky až po aktuálnu životnú kapitolu šéfredaktorky. V minulosti profesionálne pôsobila na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity a v sieti súkromných základných umeleckých škôl ako riaditeľka.

V úvode sa poďakovala prítomnému otcovi Jurajovi Gradošovi za 25 rokov práce pre časopis Slovo. Jej túžbou je byť blízko čitateľom časopisu Slovo, využívajúc nielen tlačené médium a osobné stretnutia, ale aj digitálny priestor. Poprosila kňazov o trpezlivosť pri rozbiehaní projektov a nového webu i podpore pri novom ročníku, ktorý začína novým cirkevným rokom, čiže 1. septembra.

Po nej sa ujal slova o. Juraj Gradoš, ktorý taktiež poďakoval za podporu a poprosil, aby kňazi pokračovali ďalej v podporovaní Slova aj pod novým vedením. Zostáva zodpovedný za samotnú distribúciu časopisu, takže v prípade problémov s doručovaním ho môžu kňazi kontaktovať. Predstavil posledný projekt v spolupráci s DADA dielňa, maľovanku Poslušníka známeho zo strán časopisu Slovo v nových príbehoch doplnenú o otázky pre deti a biblické citáty, tzv. Slovo na cestu. Kňazov pozval na metropolitnú púť do poľskej Jaroslavi k ikone Brány milosrdenstva, ktorú podľa súkromných výskumov považuje za stratený originál Klokočovskej ikony. Organizačne ju zastrešuje práve on – púť sa uskutoční v sobotu 28. júna 2025 (sobota po začatí slzenia). Na púti sa zúčastní aj prešovský arcibiskup metropolita Jonáš.

Z poverenia Masmediálnej komisie vystúpil o. Richard Fučko, ktorý má na starosti publikovanie spravodajstva na webe a Facebooku Košickej eparchie. Na vzorovej správe kňazom priblížil, aké základné informácie musí podať každá správa.

Mediálny blok uzavrel o. Martin Mráz, protosynkel Košickej eparchie, ktorý kňazov upozornil na normy KBS vystupovania v masmédiách – eparchiálny úrad potrebuje o výstupoch vedieť, aby do nich kňazi nešli naslepo a nepripravení. Klerici sú povolaní hlásať Kristovo učenie, nie emócie a rozdelenie. Aj súkromné profily kňazov na sociálnych sieťach sú vnímané optikou kňazstva.

Vladyka Cyril na záver diskusie vyzval k rozlišovaniu a zdravému rozumu v rámci pôsobenia vo verejnej sfére. Akékoľvek myšlienky a posolstvá sa zdieľajú, dostávajú digitálne odporučenie kňaza, ktorý ich zdieľa.

Po prestávke kňazov čakal druhý blok venovaný ekonomicko-hospodárskym záležitostiam Košickej eparchie.

Metropolitný projekt Dobrodinec predstavila Sofia Mikulová. Vysvetlila komunikáciu s jednotlivými dobrodincami, algoritmy a reakcie na pozitívne i negatívne komentáre.

Pre zúčastnených kňazov bola spätná väzba od úspešných farností vzácna, keďže je stále potrebné jasne komunikovať cieľ a zmysel darcovskej platformy. Jeden z farárov úspešnej farnosti povzbudil spolubratov slovami, že keď nič nové neskúsia, nič nové nezažijú.

Vedenie eparchie oznámilo, že na stránke ministerstva je publikované nové znenie Základného dokumentu Gréckokatolíckej cirkvi v Slovenskej republike.

V diskusií o pastoračných otázkach zaznela aj otázka ohľadom nedeľného spovedania, ktoré bolo prezentované optikou histórie, predchádzajúcich obežníkov i aktuálnym vnímaním vladyku Cyrila, farárov väčších miest či pedagóga pastorálnej teológie. Odpoveď sa uzavrela potrebou poznania vlastnej farnosti, jej konkrétnych potrieb i personálnych možností – či má aj ďalšieho kňaza, ktorý môže spovedať. Nie je pastoračne vhodné, ak by kňazi viedli ľudí k tomu, aby sviatosť zmierenia prijímali výlučne počas nedeľnej svätej liturgie.

Na otázku slúženia svätej liturgie mimo priestor chrámu vladyka odpovedal, že na to kňaz musí mať vážny dôvod – oprava chrámu, vojenský kapláni či duchovní v skautingu alebo aj výnimočná pastoračná aktivita – mládež, alebo liturgia pri kríži, na pohraničnom mieste.

Nechýbalo ani oznámenie personálnych zmien vo farnostiach. Kňazom sa predstavil aj Anonymný osobný dotazník gréckokatolíckeho duchovného Metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku, ktorý má pomôcť lepšie zmapovať duchovné i materiálne zázemie kléru na Slovensku.

Predposledný bod programu bol venovaný ponukám pre kňazov.

Posledným bodom programu bola skrátená prednáška vladyku Cyrila na tému Uzdravenia rodových koreňov. Táto téma sa v posledných rokoch stala dominantnou medzi veriacimi a vyžadovala si odpoveď cirkevných inštitúcií. Jeden dokument z roku 2000 hovorí o teologických podkladoch a právnych normách modlitieb za uzdravenie. Psychologická a teologická analýza vystríha pred dopletením katolíckej náuky o dedičnom i osobnom hriechu a vzťahu putujúcej Cirkvi k Cirkvi oslávenej v nebi či trpiacej v očistci. Práve ona sa očisťuje, keďže je si vedomá svojej vlastnej nedokonalosti, ktorá tieto duše ešte oddeľuje od večnej nebeskej blaženosti. Vinou týchto termínoch sa človek zbavuje dôsledkov a následkov vlastnej zodpovednosti. Sú genetické danosti a sociálne štruktúry, ktoré človek opakuje po svojich rodičoch, avšak morálnu zodpovednosť nesie každý za svoj život sám.

TK KBS informoval Richard Fučko, redakčne upravené



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025