Bratislava 19. mája (TK KBS) Od narodenia biskupa Dominika Kaľatu SJ uplynulo dnes, v pondelok 19. mája 2025, sto rokov.
Pochádzal zo zamagurskej obce Nová Belá, ktorá je dnes súčasťou Poľska (Nowa Biała). Je jedným zo štyroch tajne vysvätených slovenských jezuitských biskupov v poradí Hnilica, Korec, Kaľata, Dubovský. Biskupskú vysviacku prijal tajne 9. septembra 1955 z rúk Jána Chryzostoma Korca.
V 60. rokoch bol biskup Dominik Kaľata väznený komunistickým režimom, v 70. a 80. rokoch pôsobil v Nemecku ako svätiaci biskup diecézy Freiburg. Slúžil slovenským emigrantom v krajinách západnej Európy a spoluorganizoval každoročné veľkonočné stretnutia slovenskej mládeže z celého sveta.
Bol intelektuálne činný, viedol jezuitský časopis Echo a v 90. rokoch periodicky prednášal teologické a filozofické disciplíny na jezuitskej teologickej fakulte v Bratislave.
Osobne sa poznal s krakovským arcibiskupom Karolom Wojtyłom, v kontakte s ktorým sa na prelome 60. a 70. rokov snažil o vyriešenie národnostného sporu slovenskej menšiny v rodnej obci. Ako spolunovic kandidáta blahorečenia Tomáša Munka je biskup Dominik Kaľata jedným zo svedkov v kauze Munkovcov.
Zomrel 24. augusta 2018 v Ivanke pri Dunaji, pochovaný je v krypte trnavskej katedrály vedľa biskupov Pavla Hnilicu a Petra Dubovského. Pripravuje sa doplnenie jeho mena na spoločnú pamätnú tabuľu v katedrále.
Stručný životopis biskupa Dominika Kaľatu
O osobnosti tajného biskupa Dominika Kaľatu a jeho pozoruhodných životných cestách sa možno dočítať v knihe Michala Válku Dominik Kaľata. Biskup, ktorý staval mosty (Vydavateľstvo Spolku Slovákov v Poľsku, Krakov 2024, 208 s.).
Michal Válka je katolícky kňaz, pôsobí ako duchovný správca v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici. Je autorom aj ďalších publikácií o osobnostiach slovenských cirkevných dejín 20. storočia: Život a pôsobenie Petra Dubovského (2017) a Katedrála umlčanej Cirkvi (2018).
Zdroj: jezuiti.sk Pripravil: Jozef Bartkovjak SJ