V Ríme zasadala únia generálnych predstavených. Privítala zvolenie Leva XIV.

TK KBS, fi, ml; pz | 12. 05. 2025 14:34



Foto: Vatican Media

Rím 12. mája (TK KBS) Približne 900 rehoľníčiek z celého sveta sa zišlo od 5. do 9. mája v Ríme, aby sa zúčastnili na 23. zasadnutí Medzinárodnej únie generálnych predstavených, ktoré bolo venované téme „Zasvätený život: nádej, ktorá transformuje.“

60. výročie Medzinárodnej únie generálnych predstavených

Medzinárodná únia generálnych predstavených, ktorá spája generálnych predstavených rehoľných inštitútov a spoločností apoštolského života, bola založená 8. decembra 1965, na posledný deň Druhého vatikánskeho koncilu. Tento rok oslavuje svoje 60. výročie.

Radostná správa o voľbe nového pápeža

Vo štvrtok 8. mája o 18:09 sa miestnosť hotela Ergife, kde sa zasadnutie konalo, naplnila radosťou po oznámení, že z komína na streche Apoštolského paláca stúpa „biely dym“.

O niekoľko minút skôr sestra Mary Barron, odchádzajúca prezidentka UISG a členka Dikastéria pre evanjelizáciu (Sekcia pre prvotné evanjelizovanie a nové osobitné cirkvi), uctila pamiatku 8. mája 1994, keď v Alžírsku trpeli mučeníci v Hennayi. Dvaja z nich, brat Henri Vergès a sestra Paul-Hélène Saint-Raymond, boli zavraždení v knižnici arcidiecézy Alžír, v Casbahu, 8. mája 1994.

Poďakovanie pápežovi Františkovi

„Pápež František bol priateľom chudobných a vytváral priateľské vzťahy so všetkými náboženstvami sveta. Bol tiež pokorný, vybral si pokoru ako svoj trón a jednoduchosť ako svoj jazyk,“ čítala sestra Barron v posolstve o smrti pápeža Františka, ktoré poslala miestna moslimská komunita.

Posolstvo zdôraznilo, že pontifikát pápeža Františka „bol vánkom čerstvého vzduchu, krehkým, ale húževnatým, so srdcom, ktoré počúvalo viac než hlas, ktorý by niečo nariaďoval. Dnes neplače len Cirkev, ale všetka ľudskosť.“

Téma mučeníctva a lásky

Mučeníctvo, láska ku Kristovi až do konca a oddanosť chudobným boli niektoré z mnohých tém, ktoré sa preberali počas zasadnutia. Od kolumbijskej Amazonie cez hranicu medzi Mexikom a Spojenými štátmi až po Mjanmarsko, generálne predstavene zdieľali svedectvá svojich sestier, ktoré slúžia v krajinách utrpenia a konfliktu.

„Mesiac nevládne, neoslepí, zostáva v spoločnosti hviezd, prebýva v nebi spoločenstva, a preto sa stáva obrazom Cirkvi dnes: odráža svetlo, ktoré nie je jej vlastné, ako zasvätené ženy, ktoré žiaria iba vtedy, ak sú orientované na Pána,“ uviedla sestra Simona Brambilla, misionárka Consolata, ktorú nedávno pápež Lev XIV. potvrdil za prefektku Dikastéria pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života, vo svojom príhovore.

„Noc,“ dodala, „nie je len tma. Je to aj priestor tvorivosti, intuície, zrodenia. Ako na Veľkonočnú noc, je to čas zrodenia nového života, malého, krehkého, ale plného nádeje.“ V svete, ktorý sa bojí noci, nám zasvätený život pripomína, že práve tam hovorí Boh, kde vyrastá nádej, kde sa rodí proroctvo.“

Záverečné vyhlásenie: Ženy pokoja a nádeje

V záverečnom vyhlásení generálni predstavení vyjadrili vďaku za dynamizmus, ktorý pápež František priniesol do zasväteného života, a obnovili svoj záväzok byť ženami pokoja, prítomnými pri kríži, na hraniciach, ktoré bdejú v noci; ženami, ktoré sprevádzajú a podporujú evanjeliové a inkluzívne spoločenstvá, a ktoré aj v starobe a chorobe naďalej zostávajú znakmi nádeje.

Zdroj: Fides redakčne upravené



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025