V Katedrále sv. Martina v Bratislave slávnostne uzavreli Rok Tomáša Munka

TK KBS, je, jb, ml; pz | 12. 05. 2025 12:50



Foto: ČaV, Juraj Thüringer

Bratislava 12. mája (TK KBS) V radostnej atmosfére veľkonočného obdobia sa v uplynulých dňoch v Katedrále sv. Martina v Bratislave slávnostne uzavrel Rok Tomáša Munka, vyhlásený pri príležitosti stého výročia jeho narodenia. Svätej omši za hojnej účasti veriacich z Bratislavy, Ružomberka i ďalších miest predsedal apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli.

V homílii sa prihovoril bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko. Hostí v bratislavskom Dóme privítal provinciál slovenských jezuitov páter Jozef Šofranko SJ. V úvode vyslovil poďakovanie všetkým, ktorí sa podieľali a podieľajú na procese blahorečenia.

Medzi prítomnými boli aj bývalý vicepostulátor diecéznej fázy procesu blahorečenia František Mikloško, členovia komisie historikov a ďalší zaangažovaní v kauze, ktorá je od roku 2015 v rímskej fáze. Medzi dvoma desiatkami koncelebrantov boli bývalí jezuitskí provinciáli Emil Váni a Ján Ďačok, sócius provinciála Jakub Garčár a viacerí diecézni kňazi, medzi nimi bývalý bratislavský dekan Mons. Ján Formánek. Evanjelium predniesol diakon Tomáš Pružinec, člen Spolku priateľov MUDr. Pavla Straussa.

Liturgiu sprevádzal spevácky zbor Chorus Salvatoris pod vedením Róberta Mésároša. Zbor pôsobí pri jezuitskom Kostole Najsvätejšieho Spasiteľa v Bratislave. Na organe hral Cyril Galis. Svätú omšu vysielalo v priamom prenose Rádio LUMEN (Audiozáznam).

Videozáznam z umeleckého pásma v Jezuitskom kostole v Bratislave (kamera a réžia: Michal Lipovský)

V homílii Mons. Jozef Haľko poukázal na veľkonočnú vieru v Kristovo vzkriesenie ako prechod od rezignácie k oduševnenému svedectvu. Upozornil na kľúčový moment v čítaní zo záverečnej kapitoly Jánovho evanjelia o zázračnom rybolove (Jn 21,1 – 14). Ako uviedol, slovo „v ktorom sa zbiehajú všetky významy, všetky siločiary“ evanjeliového textu, moment, „v ktorom sa všetko láme k lepšiemu, v ktorom je zárodok zmŕtvychvstania“, je vyznanie apoštola Jána: „To je Pán!“

„Toto je jadro výpovede, v ktorej sa stretáva príbeh napísaný pred dvetisíc rokmi s príbehom každého jedného z nás,“ zdôraznil kazateľ. Pripomenul, že Cirkev nám predkladá pred oči mužov a ženy, ľudí, ktorí aj uprostred hrozby bezprostrednej straty života vedia povedať: „To je Pán!“ a „Tu je Pán.“ Sú to príklady „tých, ktorí ani v najnáročnejšej situácii nerezignovali a zostali na nastúpenej ceste“.

Zo života rodiny Munkovcov priblížil Mons. Haľko tri momenty, v ktorých sa skonkretizovala ich viera v Ježišovu zachraňujúcu a posilňujúcu prítomnosť. Prvým je osobné motto mladého jezuitského novica Tomáša, uchované v rukopise: „Celý duchovný život záleží na jednej, jedinej, tak prostej vete: Nie ja, ale Kristus.“

Druhým momentom, ktorý kazateľ vyzdvihol, je vzťah Munkovcov k Svätému písmu. Citoval Tomášovo vyznanie rehoľnému spolubratovi o jeho židovskej identite: „Biblia je našou prenosnou vlasťou. Keď má Žid Bibliu v rukách, cíti sa doma, nech by bol kdekoľvek na svete.“ Tieto slová zaznamenal spolunovic Jozef Porúbčan, ktorý sa neskôr stal vyhľadávaným exercitátorom, ktorý viedol ľudí k meditatívnemu vhĺbeniu sa do textov Svätého písma.

Ak máme tento vzťah k Božiemu slovu, Biblia sa stáva pre nás živým textom, ktorý k nám hovorí adresne do situácií nášho života, skonštatoval Mons. Haľko. Ilustroval to tretím biografickým momentom zo života Munkovcov. Zacitoval slová Františka Munka adresované synovi vo chvíli, keď ho dozorca v pracovnom tábore zrazil k zemi úderom päsťou do tváre: „Tomáš, ktorý pre nás bičovaný bol.“ Tomáša uvedomenie si vnútorného stotožnenia s trpiacim Ježišom okamžite vzchopilo a postavilo na nohy. Scénu zdokumentoval očitý svedok, kňaz Edmund Peter Bárdoš, spoluväzeň Munkovcov, ktorý neskôr pôsobil ako farár v Habovke a Zuberci.

V závere homílie Mons. Haľko sústredil pozornosť prítomných na skutočnosť, ako živo nás s Munkovcami spája viera vo sviatostnú prítomnosť Ježiša Krista v eucharistickom slávení: „Keď budete počuť slová „Telo Kristovo“, odpoviete „Amen“ s tým istým významom, ako ho hovorili oni.“

Deň záveru Roka Tomáša Munka bol symbolicky zvolený v spojitosti s 80. výročím smrti Tomáša a jeho otca Františka na pochode smrti. Výročný deň ich smrti pripadol na Veľkonočnú nedeľu resp. tretí deň oktávy Veľkej noci. (Úradný dátum smrti 20. apríl 1945, stanovený dodatočne v úmrtnom liste z roku 1946, dnes historici považujú za približný, ako najpravdepodobnejší dátum ich zastrelenia na pochode smrti neďaleko nemeckého mesta Neuruppin sa uvádza 22. apríl 1945.)

V závere slávnosti v bratislavskej Katedrále sv. Martina vyslovil koordinátor Roka Tomáša Munka páter Dušan Bezák SJ poďakovanie všetkým, ktorí sa aktívne podieľali a naďalej podieľajú na šírení úcty k rodine Munkovcov a na prehlbovaní ich odkazu pre budúcnosť (plné znenie poďakovania je na stránke jezuiti.sk).

Agapé a umelecké pásmo v priestoroch jezuitov

Po svätej omši, ktorú uzavrela spoločná fotografia na uchovanie historickej chvíle, sa pozvaní hostia presunuli do priestorov Teologickej fakulty Trnavskej univerzity na Primaciálnom námestí. Agapé bolo spojené s prehliadkou výstavy rodinných fotografií a reprodukcií historických dokumentov zo života Františka, Gizely, Tomáša a Juraja Munkovcov.

O 15. hodine program pokračoval v jezuitskom Kostole Najsvätejšie Spasiteľa hudobno-slovným pásmom o životných osudoch, kresťanskom svedectve a trvalom odkaze rodiny Munkovcov. Hudobné vstupy v podaní kvarteta Collegium Musicum Salvatoris predstavili výber chorálových melódií z cyklu Salve Regina, ktorých autorom je francúzsky skladateľ duchovnej hudby Jacques Berthier.

Účinkovali Terézia Šuppová – flauta, Zuzana Michalíková – violončelo, Kristína Verčimáková – klavír a Vlastimil Dufka SJ – hoboj. V slovných vstupoch sa vystriedali manželia Juraj a Mária Klepáčovci zo spoločenstva Rodinných svätých omší (RSO) pri bratislavskom Jezuitskom kostole a študenti Gymnázia sv. Uršule v Bratislave: Magdaléna Schowanetz, Timotej Bajtay, Monika Salagová a Dominik Polák pod vedením prof. Lenky Muržicovej.

Počas umelecko-meditatívneho pásma bola na oltári vystavená relikvia blahoslaveného Carla Acutisa a v kostole si mohli návštevníci prezrieť informačné panely o živote mladého kandidáta svätorečenia. Popoludňajšie podujatie z Jezuitského kostola naživo prenášalo Rádio Mária Slovensko.

Multigalériu (video, audio, foto a ďalšie odkazy) je možné nájsť na stránke jezuiti.sk.

Zdroj: jezuiti.sk Jozef Bartkovjak SJ



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025