Kritické myslenie ako most k múdrosti a dialógu. Fakulta otvára nové perspektívy

TK KBS, tf, ml; pz | 09. 05. 2025 06:49



Foto: TV Lux

Bratislava 9. mája (TK KBS) Teologická fakulta Trnavskej univerzity v Bratislave zorganizovala 7. mája 2025 podujatie venované téme kritického myslenia ako kľúča k múdrosti v dnešnej pluralitnej spoločnosti.

Rehoľníci aj laici túžia po rozlišovaní

Cieľom večera bolo predstaviť nielen prácu dvoch pedagógov, dominikána Gabriela Hunčagu OP a prof. Miroslava Karabu, ale aj nový študijný program zameraný na náboženskú a kultúrnu mediáciu.

Téma vznikla ako reakcia na prieskum medzi rehoľníkmi a laikmi, ktorí túžia po praktických kurzoch podporujúcich schopnosť rozlišovať v náročných spoločenských situáciách.

Stredoveká múdrosť pre dnešok

Gabriel Hunčaga OP otvoril diskusiu pohľadom do histórie. Priblížil metódu Tomáša Akvinského a stredoveký model vzdelávania cez čítanie, diskusiu a verejné prednášky. Pripomenul, že kritické myslenie si vyžaduje trpezlivosť, štúdium a schopnosť vstúpiť do dialógu.

Digitálny svet a potreba filtrov

Prof. Karaba tematiku preniesol do kontextu digitálneho veku. Upozornil na informačné preťaženie, ktoré môže viesť k strate orientácie. Predstavil filozofické nástroje racionalizmu a empirizmu ako pomôcky pre zdravé uvažovanie a vyzval k intelektuálnej pokore.

Kritické myslenie ako nádej pre spoločnosť

Fakulta plánuje otvoriť študijný program Náboženská a kultúrna mediácia, ktorý bude rozvíjať schopnosť analytického myslenia, rétoriky a porozumenia kultúrnym a náboženským kontextom.

Obaja prednášajúci sa zhodli, že kritické myslenie a kultivovaný dialóg sú dnes nevyhnutné nielen pre akademické prostredie, ale aj pre rozvoj spoločnosti postavenej na pravde a vzájomnom porozumení.

Zdroj: Teologická fakulta TU, redakčne upravené



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025