Vatikán 8. mája (VaticanNews) Ak niektorý z kandidátov dosiahne potrebnú dvojtretinovú väčšinu, voľba je kánonicky platná. V aktuálnom konkláve je potrebné získať 89 zo 133 hlasov kardinálov voličov.
Voľba nového pápeža
Následne posledný z kardinálov diakonov privolá majstra liturgických slávení a sekretára kardinálskeho kolégia. Novozvoleného pápeža sa opýtajú:
Acceptasne electionem de te canonice factam in Summum Pontificem? („Prijímaš svoju kánonickú voľbu za pápeža?“)
a po kladnej odpovedi:
Quo nomine vis vocari? („Akým menom chceš byť nazývaný?“).
Nový pápež si vyberie svoje pápežské meno.
Po prijatí voľby sa hlasovacie lístky spália a nad Sixtínskou kaplnkou vystúpi biely dym, ktorý svetu oznámi zvolenie nového pápeža.
Po skončení konkláve sa nový Svätý Otec odoberie do „Komnaty sĺz“ – sakristie Sixtínskej kaplnky –, kde si prvýkrát oblečie pápežské rúcho pripravené v troch veľkostiach a následne sa predstaví veriacim zhromaždeným na Námestí svätého Petra.
Po modlitbe za nového pápeža a po vzdávaní úcty zo strany kardinálov zaznie hymnus Te Deum („Teba, Bože, chválime“), ktorým sa oficiálne ukončí konkláve.
Potom zaznie vyhlásenie Habemus papam, nový pápež vystúpi na Lodžiu požehnaní, predchádzaný procesiou s krížom, a udelí svoje prvé slávnostné požehnanie Urbi et Orbi („Mestu a svetu“).
Zdroj: VaticanNews, slovenská redakcia