Seriál Konkláve 2025: Švajčiarska garda chráni všetkých účastníkov konkláve

TK KBS, ek, ml; pz | 07. 05. 2025 16:20



Foto: Pixabay.com

Vatikán 7. mája (TK KBS) Hoci pápež nežije, ale jeho ochranné zložky majú aj naďalej – a možno ešte viac – práce. Teraz chránia 133 kardinálov voličov nového pápeža.

Švajčiarska garda chráni pápeža, v prípade potreby aj za cenu vlastného života. Po smrti pápeža Františka sa situácia zmenila: teraz chránia kardinálov, ktorí majú zvoliť jeho nástupcu – medzi nimi aj budúceho pápeža. „Od 21. apríla žijeme v mimoriadne napätom rytme,“ povedal médiám hovorca Švajčiarskej gardy Eliah Cinotti, opisujúc obdobie od smrti pápeža Františka na Veľkonočný pondelok.

Zdôraznil, že každý gardista má svoju misiu a presne vie, čo má robiť. Nie je čas premýšľať nad tým, kto sa stane hlavou Katolíckej cirkvi.

V tejto výnimočnej situácii garda nemusí improvizovať. „Všetko určuje protokol,“ povedal Cinotti. Hlavnou úlohou je zabezpečiť, aby kardináli-volitelia mohli vykonať voľbu v pokoji. „Myslím si, že túto úlohu zvládneme veľmi dobre.“ Cinotti nechcel prezradiť, kde presne sa švajčiarski gardisti budú pohybovať okolo Sixtínskej kaplnky.

Zrušenie prísahy nových regrútov

Smrť pápeža ovplyvnila pápežskú gardu v mnohých aspektoch. Nielenže musia chrániť 133 voliteľov, ale museli tiež zmeniť vlastné plány.

Tradičná prísaha nových regrútov, ktorá sa zvyčajne koná začiatkom mája, bola preložená na jeseň 2025. „V týchto dňoch smútku a rozjímania, po smrti nášho milovaného Svätého Otca, pápeža Františka, je Pápežská švajčiarska garda plne sústredená na svoju misiu a spája sa v modlitbe za jeho večný odpočinok,“ uviedlo vyhlásenie z kasární gardy.

Švajčiarska garda slúži pápežom od roku 1506. Jej členovia zodpovedajú za osobnú ochranu rímskeho biskupa a kontrolujú vstupy do Vatikánu.

Tradične sa prísaha nových gardistov koná vo Vatikáne 6. mája. Tento dátum pripomína historický, hrdinský čin a skutočný zrod Gardy. Dňa 6. mája 1527 počas tzv. „Sacco di Roma“ – vyplienenia Ríma žoldniermi cisára Karola V. – padlo 147 z 189 švajčiarskych gardistov, ktorí bránili pápeža Klementa VII. (1523 – 1534). 42 gardistom sa podarilo odprevadiť pápeža do bezpečia – do Anjelského hradu.

Každoročné oslavy vo Vatikáne a pripomenutie si vojen

Padlým spolubojovníkom vzdáva Garda každoročne hold predvečer prísahy nových gardistov. Tento obrad sa neposunul kvôli konkláve. V predvečer konkláve sa na spomienkovom podujatí a kladení vencov zúčastnil aj predseda Švajčiarskej biskupskej konferencie, biskup Felix Gmür.

„Krutosti, ktoré postihli toto mesto pred 500 rokmi, nie sú len vecou minulosti. Opakujú sa aj dnes – niekedy v ešte brutálnejších a neľudskejších formách,“ povedal vo svojom prejave veliteľ gardy Christoph Graf. Po vzore pápeža Františka pripomenul vojny na Ukrajine, Blízkom východe, v Sudáne, Konžskej republike, Mjanmarsku a na mnohých ďalších miestach. „A hoci mocní tvrdia, že útočia len na vojenské ciele, realita je jasná: neexistuje vojna bez nesmierneho utrpenia civilného obyvateľstva, bez zločinov proti ľudskosti.“

Gardisti si uctievajú moment, keď obetovali všetko pre pápeža. „Je to chvíľa, ktorá nám pripomína, odkiaľ pochádzame a aké je naše poslanie,“ zdôraznil veliteľ Švajčiarskej gardy.

A teraz ide o to, aby kardináli mohli pokojne zvoliť nového pápeža. Samozrejme, gardu dobre poznajú a vítajú jej prítomnosť, uviedol hovorca Švajčiarskej gardy, dodávajúc: „Sú veľmi spokojní, lebo vždy pomáhame tam, kde môžeme.“

Teoreticky môžu gardisti zabezpečiť podporu v pomere 1:1, keďže v súčasnosti slúži 135 mužov – presne toľko, koľko má kardinálov s právom voliť pápeža. Dvaja z nich sa však konkláve nezúčastnia.

Zdroj: E-kai, redakčne upravené



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025