Vincentíni si v Banskej Bystrici pripomenuli obete komunistickej perzekúcie

TK KBS, rl, ml; pz | 05. 05. 2025 09:15



Foto: Screenshot film

Banská Bystrica 5. mája (TK KBS) Uplynulo 75 rokov od štátnej zásahovej akcie známej ako K2, ktorej cieľom bola dodatočná likvidácia mužských reholí v bývalom Československu. Pri tejto príležitosti si Misijná spoločnosť sv. Vincenta de Paul v Banskej Bystrici uctila pamiatku zatknutých kňazov, seminaristov a študentov, medzi ktorými bol aj blahoslavený Ján Havlík.

Spomienka na temnú noc z 3. na 4. mája 1950

Spomienková slávnosť sa začala svätou omšou v kaplnke bývalej apoštolskej školy, kde pred 75 rokmi v noci zatkli štyroch kňazov, dvoch rehoľných bratov, jedenásť seminaristov a osem študentov. Všetci boli následne odvezení do koncentračných táborov. V homílii to pripomenul dekan farnosti Banská Bystrica-mesto Gabriel Brendza, podľa ktorého si treba ich obetu uchovať ako výstrahu aj inšpiráciu:

„Treba si pripomínať toto smutné výročie, lebo už len dvaja svedkovia Barbarskej noci žijú. Ich vernosť a utrpenie sú svedectvom, ktoré musíme niesť vo svojom srdci,“ povedal.

Odkaz Jána Havlíka a vincentínskej vernosti

Jedným zo zatknutých bol aj Ján Havlík, seminarista, ktorého komunistický režim poslal na nútené práce. Hoci mu bola sloboda neskôr vrátená, nikdy nezanevrel na svoje kňazské povolanie. Dnes je blahoslavený a jeho príbeh inšpiruje novú generáciu.

Patrik Boržecký upozornil, že napriek represii, ktorú zažívali rehoľníci počas totality, ich viera a poslanie nezanikli:

„Dnes máme slobodu, o akej oni mohli len snívať. A predsa často žijeme v letargii, akoby nám bolo všetko jedno. Odkaz našich predchodcov nás vyzýva k prebudeniu a vnútornej vernosti.“

Nový život historických priestorov

Po Nežnej revolúcii sa v roku 1990 vincentíni vrátili do Banskej Bystrice a v súčasnosti tam pôsobia štyria kňazi. Budova bývalej apoštolskej školy, dnes využívaná ako sklad potravín pre ľudí v núdzi, by v budúcnosti mohla slúžiť ako duchovné centrum – nový priestor pre pokračovanie vincentínskeho poslania.

Spomienková udalosť sa niesla v duchu úcty k minulosti, vďaky za slobodu a výzvy k zodpovednosti za jej napĺňanie. Vincentíni svojím svedectvom pripomínajú, že duchovná sila môže prežiť aj tie najtemnejšie časy.

Zdroj: Rádio LUMEN, redakčne upravené



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025