Výročie soboru a vedecká konferencia o podzemnej gréckokatolíckej cirkvi

TK KBS, mh, ml; kj | 30. 04. 2025 12:05



Foto: Lucia Palovičová

Prešov 30. apríla (TK KBS) Na Gréckokatolíckej teologickej fakulte v Prešove sa konala vedecká konferencia na tému „Podzemná cirkev ako súčasť zápasu o slobodu a demokraciu“, ktorú zorganizovali pri príležitosti výročia tzv. Malého soboru z roku 1950, ktorý sa konal vo Vyšných Ružbachoch. Cieľom bolo vedecky priblížiť problematiku podzemnej gréckokatolíckej cirkvi z rôznych uhlov pohľadu.

Úvod konferencie a pozdravné príhovory

Konferenciu otvoril doc. Michal Hospodár, ktorý v úvodnom príhovore zdôraznil, že termíny ako „podzemná“, „katakombálna“ či „skrytá cirkev“ neznamenajú odklon od viditeľných štruktúr Cirkvi. Podzemná cirkev je podľa neho záložným zdrojom Božej milosti, ktorý pracuje v tichu, keď sú hlavné štruktúry Cirkvi dočasne obmedzené. Ďalej zazneli pozdravné príhovory od významných osobností, medzi ktoré patrili arcibiskup a metropolita Jonáš Maxim, dekan Gréckokatolíckej teologickej fakulty doc. Peter Tirpák, predseda Prešovského samosprávneho kraja PaedDr. Milan Majerský a ďalší.

Prvý blok prednášok – osobnosti a význam podzemnej cirkvi

V prvom bloku vystúpil František Mikloško, poslanec Národnej rady SR a významný predstaviteľ kresťanského disentu, ktorý vo svojom referáte zdôraznil dôležitosť ľudovej zbožnosti ako jedného z najväčších odporov proti komunistickej ideológii. Vzpomínal tiež na spoločenstvo Fatima, ktoré zohralo kľúčovú úlohu v duchovnom rozvoji osobností počas totalitného režimu. Prof. Marek Petro predstavil životný príbeh prešovského biskupa Mons. Jána Hirku. O. Andrej Rusnák sa venoval obdobiu normalizácie a zasahovaniu štátu do cirkevného života, zatiaľ čo Mons. doc. Ľubomír Petrík priblížil tajné pastoračné cesty tajného biskupa Jána E. Kočiša.

Druhý blok – slovenská gréckokatolícka diaspora a právne aspekty

V druhom bloku sa Daniel Černý, riaditeľ Slovenského historického ústavu v Ríme, venoval slovenským gréckokatolíkom v diaspóre. Poukázal na zlatý vek gréckokatolíkov v zahraničí po druhej svetovej vojne a vyzdvihol aktivity jezuitu Michala Lacka a slovenských exulantov v Spojených štátoch. Právne aspekty spolužitia cirkvi a štátu v období rokov 1949 – 1950 prezentoval cirkevný právnik Štefan Varcholík, ktorý sa zameral na kľúčové zákony proti Cirkvi a analýzu Prešovského soboru z pohľadu štátneho práva.

Záver konferencie – historický význam Malého soboru a osobné spomienky

V záverečnom referáte doc. Michal Hospodár pripomenul historický význam Malého soboru, ktorý mal za cieľ donútiť gréckokatolíckych duchovných ku spolupráci s komunistickým režimom a formálnemu prestupu na pravoslávie. Svoj referát obohatil o medailóny biskupov Fridolína Zahradníka, Mons. Jána Krajňáka a Mons. Jozefa Tótha, ktorí boli kľúčovými postavami podzemnej cirkvi. Zároveň sa podelil o osobné spomienky na tajných učeníkov a vyzval prítomných, aby na fenomén podzemnej cirkvi nehľadeli optikou dnešnej doby, ale s úctou k tým, ktorí sa obetovali za slobodu a demokraciu.

Diskusia a premiéra dobových dokumentov

Konferenciu doplnila aj diskusia a premietanie dobových dokumentov, ktoré priblížili konkrétne udalosti a osobnosti, ktoré zohrali kľúčovú úlohu v zápase podzemnej cirkvi za slobodu a pravdu. Tento vedecký a historický pohľad na podzemnú cirkev poskytol účastníkom konferencie dôležité poznatky a reflexiu o úlohe Cirkvi v ťažkých obdobiach slovenskej histórie.

TK KBS informoval Michal Hospodár



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025