Odkaz Jubilea ľudí so zdravotným znevýhodnením v Ríme: Nikto nesmie zostať sám

TK KBS, VaticanNews, pl, ml; kj | 30. 04. 2025 10:05



Foto: Vatican Media

Rím 30. apríla (TK KBS) Ľudia so zdravotným znevýhodnením nemôžu byť vnímaní ako „oni“, ale ako „my“ – ako neoddeliteľná súčasť spoločenstva. Na túto skutočnosť poukázal arcibiskup Rino Fisichella, emeritný viceprefekt Dikastéria pre evanjelizáciu, počas svätej omše pre účastníkov Jubilea ľudí so zdravotným postihnutím. Slávnosť sa konala v rímskej Bazilike sv. Pavla za hradbami.

Vo svojej homílii arcibiskup zdôraznil, že slová ako „odvaha“, „revolúcia“ a „obyčajnosť“ môžu pôsobiť protikladne, no v skutočnosti vyjadrujú jadro autentickej integrácie.

Nepotrebujeme veľké gestá, ale každodenné, konkrétne skutky – bez rétoriky a výnimočnosti. Zmena si vyžaduje, aby sa s ľuďmi so zdravotným znevýhodnením nezaobchádzalo ako s oddelenou skupinou, ale aby sa plnohodnotne zapájali do života Cirkvi i spoločnosti.

Františkov odkaz a vytváranie spoločenstva

Svätá omša spojila ľudí s rôznymi typmi postihnutí, ich blízkych a opatrovateľov, ktorí ich podporujú nielen v každodenných výzvach, ale aj na ich duchovnej ceste.

„Nikto, kto je skutočne prijatý, nemôže zostať sám,“ zdôraznil arcibiskup Fisichella. Komunita má byť miestom vzájomnej prítomnosti a podpory. Modlil sa aj za to, aby odkaz pápeža Františka ostal živý a inšpiroval veriacich k činnému odporu voči vylúčeniu a ľahostajnosti.

Svätá omša bola symbolickým otvorením série podujatí v rámci jubilea, ktorých cieľom je podporovať plnú účasť ľudí so zdravotným postihnutím na náboženskom aj spoločenskom živote.

Ako zdôraznili organizátori, nejde len o ich fyzickú prítomnosť, ale o skutočné spoluvytváranie spoločenstva. V utorok je naplánovaná katechéza arcibiskupa Fisichelly na Námestí svätého Petra, po ktorej bude nasledovať spoločný obed a slávnostné stretnutie v záhradách.

Zdroj: VaticanNews, poľská redakcia, redakčne upravené



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025