V kalendári si pripomíname sv. Pia V. Pápeža reformy, modlitby a bieleho rúcha

TK KBS, zs, ml; kj | 30. 04. 2025 08:55



Foto: Životopisy svätých

Bratislava 30. apríla (TK KBS) Cirkev dnes pripomína sviatok jedného z najvýznamnejších pápežov obdobia reformácie.

Mních, učiteľ, inkvizítor – a napokon pápež

Antonio Michele Ghislieri, neskôr známy ako pápež Pius V., sa narodil 17. januára 1504 v mestečku Bosco Marengo v severotalianskom regióne Piemont.

Už vo veku 14 rokov vstúpil do dominikánskej rehole a prijal prísny rehoľný život. Po štúdiách v Bologni bol v roku 1528 vysvätený za kňaza. Ako energický a horlivý duchovný napredoval v cirkevnej hierarchii: v roku 1556 sa stal biskupom a o rok neskôr bol menovaný za kardinála a generálneho inkvizítora.

Pápež obnovy a Tridentského ducha

Za pápeža bol zvolený 7. januára 1566. Jeho pontifikát trval šesť rokov a bol výrazne poznačený dôslednou realizáciou reforiem Tridentského koncilu.

Pius V. vydal Rímsky katechizmus (1566), breviár (1568) a Rímsky misál (1570), ktorý sa používal až do liturgickej reformy Druhého vatikánskeho koncilu. Dbal na disciplínu a morálnu čistotu v Cirkvi, reformoval pápežské úrady, kontroloval život kláštorov a duchovenstva a kládol vysoké nároky na výber kardinálov.

Víťaz modlitby pri Lepante

Jedným z najvýraznejších činov Pia V. bola jeho úloha pri formovaní Svätej ligy proti Osmanskej ríši.

Táto aliancia kresťanských štátov zvíťazila 7. októbra 1571 v námornej bitke pri Lepante. Pápež sa počas bitky spolu s rímskym ľudom modlil ruženec v Bazilike Santa Maria Maggiore. Na pamiatku tohto víťazstva ustanovil sviatok Panny Márie Ružencovej, čím prejavil hlbokú úctu k Márii a modlitbe ruženca.

Neústupnosť a jej následky

Hoci bol duchovne silnou osobnosťou, Pius V. nedosiahol diplomatické úspechy. Jeho nekompromisný postoj voči anglickej kráľovnej Alžbete I. a jej exkomunikácia viedli k zhoršeniu postavenia katolíkov v Anglicku, kde nasledovalo krvavé prenasledovanie. Napäté vzťahy mal aj s niektorými európskymi monarchiami, ako boli Španielsko a Rakúsko.

Dedičstvo bieleho rúcha a svätosti

Pius V. zomrel 1. mája 1572. Je pochovaný v Bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme. Za svätého bol vyhlásený v roku 1712 a uzatvoril tak epochu „svätých pápežov“. Od jeho čias sa pápeži obliekajú do bielej reverendy – on sám totiž zostal verný svojmu dominikánskemu habitu aj po nástupe na Petrov stolec.

Atribúty sv. Pia V.

Zvyčajne je zobrazovaný v bielej reverende s ružencom alebo misálom. Medzi výtvarne známe zobrazenia patrí aj obraz El Greca z okolo roku 1600, ktorý zachytáva svätca v modlitbe.

Sviatok a duchovné posolstvo

Sviatok sv. Pia V. si Cirkev pripomína 30. apríla. Jeho život a pontifikát sú výzvou k modlitbe, askéze, duchovnej disciplíne a odvahe stáť za pravdou viery – s pohľadom upreným na Krista a s ružencom v ruke.

Zdroj: Životopisy svätých, redakčne upravené



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025