Vatikán 29. apríla (TK KBS) V pondelok Prefektúra Pápežského domu zverejnila údaje o účasti na audienciách u pápeža Františka v rokoch 2013 – 2025.
Podľa týchto údajov sa počas tohto obdobia audiencií zúčastnilo približne 35 miliónov ľudí. Len v roku 2024 sa uskutočnilo 41 generálnych audiencií, na ktorých sa zúčastnilo viac než pol milióna veriacich. V tomto roku navštívilo osem doterajších audiencií spolu 60-tisíc osôb.
Od Pia XII. po súčasnosť: vývoj pápežských audiencií
Audiencie s účasťou pápeža sú v rámci Vatikánu relatívne novou tradíciou. Tento zvyk siaha do čias pápeža Pia XII., ktorý v apríli 1939 zaviedol prvú stredajšiu katechézu, pôvodne určenú predovšetkým pre novomanželov. Pravidelné stretnutia trvali až do druhej svetovej vojny a okupácie Ríma v roku 1943, potom boli prerušené.
Verejné audiencie obnovil pápež Ján XXIII., spočiatku v Castel Gandolfe, pápežskom letnom sídle. Neskôr sa čoraz častejšie konali priamo vo Vatikáne a postupne sa stali neoddeliteľnou súčasťou pápežskej služby.
Viacjazyčné posolstvo Cirkvi
Dnešné generálne audiencie sa konajú v taliančine a sú doplnené zhrnutiami katechéz v rôznych jazykoch, vrátane angličtiny, francúzštiny, španielčiny, nemčiny, portugalčiny, arabčiny, čínštiny a poľštiny. Pútnické skupiny z celého sveta zároveň dostávajú osobné pozdravy od pápeža.
Výstavba auly pre audiencie – odpoveď na rastúci záujem
Za pontifikátu pápeža Pavla VI. rastúci počet návštevníkov viedol k výstavbe špeciálnej auly pre audiencie, ktorá dokáže pojať až 12-tisíc ľudí. Slávnostne ju otvorili v roku 1971 – nachádza sa čiastočne na území Talianska a čiastočne vo Vatikáne. Miesto, z ktorého pápež prehovára, sa nachádza vo Vatikáne. Dnes je známe ako Aula Pavla VI.
Pred jej výstavbou sa audiencie konali v Bazilike sv. Petra alebo v Aule požehnaní v Apoštolskom paláci.
Historické momenty pápežských audiencií
Významným míľnikom bola audiencia 13. júla 1963, keď pápež Pavol VI. prvýkrát preložil svoje posolstvo do francúzštiny, španielčiny, nemčiny a angličtiny. Tento krok ešte viac otvoril audiencie svetu a sprístupnil ich širšiemu publiku.
Ján Pavol I., ktorý bol pápežom len 33 dní, stihol ešte pred svojou náhlou smrťou 28. septembra 1978 uskutočniť štyri generálne audiencie, v ktorých sa venoval čnostiam viery, nádeje a lásky.
Živé dedičstvo
Generálne audiencie sú dnes neoddeliteľnou súčasťou života Cirkvi vo Vatikáne a ponúkajú miliónom veriacich z celého sveta osobné stretnutie s pápežom. Zverejnené štatistiky o účasti jasne ukazujú význam a dosah týchto audiencií na celú Katolícku cirkev.
Zdroj: E-kai, redakčne upravené