Seriál Konkláve 2013: Do voľby pápeža nemôže zasahovať nijaká svetská moc

TK KBS, tk, ka, ml; kj | 29. 04. 2025 08:39



Foto: Vatica Media

Bratislava 29. apríla (TK KBS) Nijaká svetská moc nemôže zasahovať do voľby pápeža a priamo ovplyvniť rozhodnutie kardinálov. Aj taliansky premiér, ktorý by vzhľadom na svoju vlastnú politickú budúcnosť rád videl ako hlavu Cirkvi svojho krajana, je bezmocný. Pod trestom exkomunikácie majú všetky vonkajšie mocnosti zákaz zasahovania do vatikánskeho konkláve.

Politická nezávislosť voľby pápeža nie je vôbec samozrejmosťou. Keď pápež Lev XIII. v roku 1903 ako 93-ročný zomrel, považoval sa štátny sekretár kardinál Mariano Rampola del Tindaro za jeho nástupcu. A jeho zvolenie by naozaj zabezpečilo kontinuitu pápežskej politiky. Konkláve sa začalo 31. júla 1903 a bolo v ňom 62 kardinálov. Potrebná dvojtretinová väčšina teda bola 42 hlasov. V prvom kole dosiahol Rampola 24 hlasov, v druhom už 29 hlasov. Na to vyhlásil krakovský arcibiskup kardinál Jan Puzyna de Kozielsko v mene cisára Františka Jozefa I., že ten chce uplatniť svoje tradičné právo vyňať kardinála Rampolu z okruhu kandidátov – teda vysloviť veto. Toto privilégium práva vylúčenia kandidáta označované ako „ius exclusivae“ mali „katolícke mocnosti“ od 16. storočia. Cisárske veto malo však malý vplyv na konkláve. Kardinál Rampola dosiahol aj v nasledujúcich kolách mnoho hlasov. No nakoniec – ako už tak často – dosiahol potrebnú väčšinu niekto iný – Giuseppe Sarto, benátsky patriarcha. Dal si meno Pius X. a na rozdiel od svojho predchodcu rýchlo začal s politikou posilňovania Cirkvi smerom dovnútra. Vetom proti Rampolovi, chcel cisár zabrániť voľbe pápeža priateľského voči Francúzsku a Rusku. Prvým z krokov pontifikátu Pia X. bolo zabezpečenie nezávislosti volieb budúcich pápežov.

Konštitúciou Commissum Nobis z 20.1.1904 zakázal každé vmiešavanie sa do konkláve zvonka „vrátane každého príslušného želania a každej formy zásahu“. Odvtedy sa už na konkláve nevyskytlo nijaké veto. Nezávislosť konkláve pápež Pius X. ešte zabezpečil v tom istom roku novým volebným poriadkom Vacante Sede Apostolica. Bol to prvý dôsledný poriadok konkláve modernej doby. Tu zopakoval nielen zákaz zasahovania, ale aj prísne utajovanie výsledkov volieb smerom navonok.

Zdroj: Archív TK KBS/Kathpress



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025