Seriál Konkláve 2025: Pravidlá mlčanlivosti počas konkláve k voľbe pápeža

TK KBS, ud, ml; kj | 28. 04. 2025 13:45



Foto: Vatican Media

Bratislava 28. apríla (TK KBS) Počas voľby pápeža v konkláve je zachovanie úplného tajomstva absolútnou požiadavkou.

Pravidlá konkláve sú dostupné v dokumente Universi Dominici Gregis, ktorý bol vypracovaný v roku 1996 a aktualizovaný v rokoch 2007 a 2013.

„Kardinál-komorník a traja kardináli asistenti pro tempore sú zaviazaní starostlivou bedlivosťou, aby sa nijakým spôsobom neporušila dôvernosť toho, čo sa deje v Sixtínskej kaplnke,“ (čl. 55) uvádza pápežská konštitúcia. Táto prísna mlčanlivosť sa vzťahuje nielen na samotné rokovania, ale aj na všetky priľahlé priestory, a to pred, počas i po ukončení konkláve.

Zaistenie tajomstva je podporené aj technickými opatreniami. Dvaja dôveryhodní technici majú preveriť, že v priestoroch neexistujú žiadne zariadenia na zaznamenávanie zvuku alebo obrazu. V prípade porušenia tejto normy sú vinníci vystavení prísnym trestom, ktoré im môže uložiť budúci pápež.

Obmedzenie komunikácie a prísny zákaz kontaktu

Počas celého trvania konkláve sa kardináli musia zdržať akejkoľvek komunikácie s vonkajším svetom. „Kardináli oprávnení voliť sa nabádajú, aby sa zdržali písomnej korešpondencie a rozhovorov, a to aj telefonických alebo s použitím vysielačky“ (čl. 56). Ak sú takéto rozhovory naozaj nevyhnutné, musia byť schválené mimoriadnou kongregáciou kardinálov.

Okrem toho musia kardináli pred začiatkom voľby zabezpečiť, aby všetky ich úradné alebo osobné záležitosti boli vyriešené vopred, čím sa predchádza potrebe kontaktu počas konkláve.

Zákaz prijímania správ a mediálneho obsahu

Prísne predpisy zakazujú kardinálom prijímať či odosielať správy mimo Vatikánu. „Kardinálom oprávneným voliť sa osobitným spôsobom zakazuje, pokiaľ trvá voľba, dostávať akékoľvek noviny a časopisy, ako aj sledovať vysielanie v rozhlase alebo televízii“ (čl. 57).

Tí, ktorí by boli poverení akoukoľvek úlohou súvisiacou s voľbou a porušili by tajomstvo, či už slovom, písmom alebo iným spôsobom, vystavujú sa automatickej exkomunikácii „latae sententiae“, vyhradenej Apoštolskému stolcu (čl. 58).

Zachovanie tajomstva aj po zvolení pápeža

Povinnosť mlčanlivosti nekončí voľbou nového pápeža. „Nariaďujem kardinálom oprávneným voliť, graviter onerata ipsorum conscientia, zachovať tajomstvo o týchto záležitostiach aj po uskutočnenej voľbe nového pápeža“ (čl. 60). Toto tajomstvo môže byť zrušené len výslovným a osobitným pápežským povolením.

Mlčanlivosť sa týka nielen obsahu samotného hlasovania, ale aj všetkých diskusií a rozhodnutí uskutočnených počas prípravy a priebehu voľby.

Zákaz technických zariadení na záznam a prenos

Na ochranu nezávislosti rozhodovania a slobody kardinálov sa prísne zakazuje používanie technických zariadení. „Zakazujem, aby si pod akoukoľvek zámienkou brali so sebou do priestorov, v ktorých sa koná voľba, technické prístroje hocijakého druhu“ (čl. 61).

Tento zákaz sa týka akéhokoľvek zariadenia na záznam, reprodukovanie alebo prenos zvuku, obrazu či písomných správ. Cieľom je zabezpečiť absolútne diskrétne a slobodné rozhodovanie pri jednej z najdôležitejších volieb Katolíckej cirkvi.

Zdroj: Universi Dominici Gregis, redakčne upravené



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025