Bratislava 28. apríla (TK KBS) Po smrti rímskeho pápeža sa spúšťa starobylý, no presne regulovaný proces voľby jeho nástupcu. Tento proces je sprevádzaný presne stanovenými ceremóniami, prísnymi pravidlami a hlbokou duchovnou prípravou, ktoré zabezpečujú dôstojný priebeh i zachovanie úplného tajomstva. Pravidlá konkláve sú dostupné v dokumente Universi Dominici Gregis, ktorý bol vypracovaný v roku 1996 a aktualizovaný v rokoch 2007 a 2013.
Prípravy na voľbu: 15. až 20. deň po smrti pápeža „Po odbavení predpísaných pohrebných slávností za zomrelého pápeža a príprave všetkého, čo je potrebné na riadny priebeh voľby,“ zhromaždia sa kardináli oprávnení voliť v stanovený deň v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne, alebo na inom vhodnom mieste (čl. 49). Deň voľby sa koná medzi 15.a 20. dňom po smrti pápeža. Program sa začína slávením votívnej svätej omše „Pro eligendo Papa“, ktorá má podľa možnosti prebiehať dopoludnia, aby popoludní mohli nasledovať ďalšie kroky procesu. Slávnostný sprievod do Sixtínskej kaplnky Popoludní sa kardináli, oblečení v chórovom rúchu, zhromaždia v Capella Paolina v Apoštolskom paláci. Odtiaľ sa v slávnostnej procesii, za spevu hymnu Veni Creator Spiritus, vydajú do Sixtínskej kaplnky, kde sa samotná voľba uskutoční (čl. 50). „Touto konštitúciou teda stanovujem a nariaďujem, že všetky rokovania pápežskej voľby sa (...) konajú výlučne v Sixtínskej kaplnke Apoštolského paláca,“ uvádza pápež Ján Pavol II. v konštitúcii Universi Dominici Gregis (čl. 51). Kaplnka zostáva uzavretým a prísne stráženým priestorom až do skončenia voľby. Osobitná pozornosť sa venuje tomu, aby v priestoroch neboli žiadne audiovizuálne zariadenia, ktoré by mohli narušiť tajomstvo volieb. Slávnostná prísaha: Záruka mlčanlivosti a vernosti Po príchode do Sixtínskej kaplnky kardináli zložia slávnostnú prísahu. Kardinál-dekan alebo najstarší prítomný kardinál najprv predčíta formulu prísahy: „My všetci a jednotlivo každý kardinál oprávnený voliť, prítomní na tejto voľbe pápeža, sľubujeme, zaväzujeme sa a prisaháme, že verne a svedomite dodržíme všetky predpisy (...) zachováme v tajnosti pred všetkými (...) všetko, čo sa nejakým spôsobom týka voľby pápeža“ (čl. 53). Následne každý kardinál jednotlivo pristúpi, dotkne sa svätého evanjelia a osobne zopakuje svoj sľub: „A ja, N. kardinál N., to sľubujem, na to sa zaväzujem a to prisahám – tak mi pomáha Pán Boh i sväté evanjeliá, ktorých sa dotýkam svojou rukou.“ Po zložení prísahy posledného kardinála zaznie výzva extra omnes – znamenie, aby všetci nepovolaní opustili kaplnku.
Rozjímanie a posledné inštrukcie Zostávajúci kardináli si vypočujú duchovné rozjímanie o vážnosti svojej úlohy. Rozjímanie prednesie vopred vybraný duchovný, ktorý potom spolu s pápežským majstrom-ceremoniárom kaplnku opustí. Nasleduje posledná procedurálna otázka položená kardinál-dekanom: „Či sa môže začať samotná voľba, alebo či je potrebné ešte vysvetliť niektoré aspekty noriem a modalít?“ (čl. 54). V prípade, že väčšina voličov vyjadrí súhlas, pristúpi sa bezodkladne k voľbe podľa stanovených pravidiel. Diskrétnosť, vážnosť a vernosť Cirkvi Tento komplexný proces podčiarkuje nielen duchovnú vážnosť výberu nového rímskeho pontifika, ale aj hlboký rešpekt k tradícii a požiadavke úplnej diskrétnosti. Ako pripomína samotný dokument: „Kardináli musia konať podľa správneho úsudku pre blaho univerzálnej Cirkvi, solum Deum prae oculis habentes – majúc pred očami jedine Boha.“ (čl. 52) Výsledkom tohto starobylého, ale živého rituálu bude voľba nového Petrovho nástupcu, ktorý povedie Katolícku cirkev v nasledujúcom období.
Zdroj: Universi Dominici Gregis, redakčne upravené