Vatikán 26. apríla (TK KBS/VaticanNews) Cirkev a svet sa v sobotu veľkonočnej oktávy 26. apríla 2025 rozlúčili so zosnulým pápežom Františkom. Viac než 400-tisíc ľudí – mocní i zabudnutí tohto sveta, rodiny, mladí, migranti, klerici i rehoľníci – sa zhromaždili v Ríme, aby vzdali úctu pápežovi, ktorý sa dokázal dotýkať sŕdc aj tých, ktorí boli od Cirkvi vzdialení.
Zdroj: Vatican News
Foto: Vatican Media
Na Námestí svätého Petra sa zhromaždilo približne 250-tisíc veriacich. Pohrebnej svätej omši predsedal dekan kardinálskeho kolégia Giovanni Battista Re spolu s 980 koncelebrantmi vrátane desiatich slovenských biskupov pod vedením košického arcibiskupa metropolitu a prededu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Bernarda Bobera.
Na príprave pohrebu pápeža Františka sa podieľali dvaja slovenskí kňazi Mons. Ján Dubina a Mons. Ľubomír Welnitz. Ich účasť na tomto výnimočnom liturgickom obrade bola prejavom dôvery a uznania, ktoré si získali svojou odbornosťou a službou v Ríme. Obaja pôsobia už niekoľko rokov ako pápežskí ceremoniári.
Slovensko reprezentovala delegácia s prezidentom Petrom Pellegrinim a ministrom zahraničných vecí Jurajom Blanárom. Medzi hlavami štátov s delegáciami boli aj prezidenti Spojených štátov a Ukrajiny Donald Trump a Volodymyr Zelenskyj, ktorí sa stretli vo Vatikánskej bazilike a potom ajs Emmanuelom Macronom a Keirom Starmerom. Prišlo aj desať panujúcich monarchov. Zúčastnil sa aj hlavný predstaviteľ indiánov z Kanady Littlechild, ktorému hlavu zdobila veľká čelenka z peria.
Početné boli aj ekumenické delegácie, ako aj predstavitelia iných náboženstiev, ako sú budhizmus, hinduizmus, šikhizmus, zoroastriáni. Prítomní boli aj predstavitelia židovskej obce Ríma i moslimovia. Medzi veriacimi boli mnohé skupiny mladých, ktorí sa v týchto dňoch stretávajú v Ríme na Jubileu dospievajúcich.
Na pódiu pred oltárom stála kópia ikony Salus Populi Romani a na priečelí baziliky visel gobelín so zmŕtvychvstalým Kristom. Truhlu zdobilo otvorené evanjelium a počas liturgie zaznelo šesť modlitieb veriacich v rôznych jazykoch (vo francúzštine, arabčine, portugalčine, poľštine, nemčine a čínštine).
Záver obradu a posledná cesta pápeža
Zdroj: VaticanNews
V závere svätej omše 250 tisícové spoločenstvo zatlieskalo pápežovi Františkovi, ktorého truhlu nosiči pozdvihli do výšky smerom k davu. Potlesk a srdečné „Grazie Papa“ zneli aj ulicami Večného mesta, keď bola truhla s pápežom Františkom vezená na otvorenom papamobile do Baziliky Santa Maria Maggiore, kde si želal byť pochovaný.
Papamobil prešiel aj okolo ruín antického Ríma Fori imperali i okolo Kolosea, všade ho zdravili zástupy ľudí. V uliciach mesta zdravilo zosnulého pápeža 150 tisíc ľudí. Ako posledná sa s ním rozlúčila skupina zástupcov chudobných a ľudí vylúčených na okraj spoločnosti, ktorí ho čakali s bielymi ružami v rukách pred Bazilikou Santa Maria Maggiore. Rakva v prázdnom chráme bola ešte pred uložením do hrobu prinesená pred kaplnku s mariánskou ikonou Salus Populi romani, ktorú pápež František navštevoval vždy pred i po svojich apoštolských cestách. Za 12 rokov svojho pontifikátu sem prišiel 126 krát. Hrob pápeža Františka bude možné navštíviť od zajtrajšej nedele 27. apríla.
Prosíme ťa, aby si z neba požehnal Cirkev
Pápež František „bol pápežom medzi ľuďmi, so srdcom otvoreným pre všetkých. (...) I napriek záverečnej krehkosti a utrpeniu si zvolil cestu darovania sa až do posledného dňa svojho pozemského života“, povedal v homílii počas pohrebnej svätej omše kardinál Re a na pápeža Františka sa obrátil s prosbou o požehnanie:
„Pápež František zvyčajne zakončieval svoje príhovory a osobné stretnutia slovami: „Nezabudnite sa za mňa modliť.“
Teraz, drahý pápež František prosíme teba, aby si sa modlil za nás. Prosíme ťa, aby si z neba požehnal Cirkev, požehnal Rím, požehnal celý svet, ako si to minulú nedeľu urobil z lodžie tejto baziliky v poslednom objatí s Božím ľudom – a zároveň symbolicky s celým ľudstvom, ktoré úprimným srdcom hľadá pravdu a nesie vysoko fakľu nádeje.“
PLNÉ ZNENIE homílie je TU
Deväťdňové slávenie novendiali
Pohrebná omša otvorila deväť dní slávenia eucharistie za zosnulého pápeža, známeho ako novendiali, ktoré budú pokračovať vo Vatikáne až do 4. mája. Podľa starobylej tradície bude Katolícka cirkev dodržiavať deväť po sebe nasledujúcich dní smútku, ktoré budú poznačené eucharistickými sláveniami za zosnulého pápeža Františka (novendiali).
Program tzv. novendiálnych svätých omší: • 1. deň – sobota 26. apríla o 10:00, pred Bazilikou sv. Petra: pohrebná svätá omša. • 2. deň – nedeľa 27. apríla o 10:30, pred Bazilikou: zamestnanci a veriaci Mestského štátu Vatikán, predsedá kardinál Pietro Parolin. • 3. deň – pondelok 28. apríla o 17:00, v Bazilike – rímska diecéza, predsedá kardinál Baldassare Reina; • 4. deň – utorok 29. apríla o 17:00: kapituly pápežských bazilík, predsedá kardinál Mauro Gambetti; • 5. deň – streda 30. apríla o 17:00: pápežská kaplnka, predsedá kardinál Leonardo Sandri; • 6. deň – štvrtok 1. mája o 17:00: Rímska kúria, predsedá kardinál Víctor Manuel Fernández; • 7. deň – piatok 2. mája o 17:00: východné katolícke cirkvi, predsedá kardinál Claudio Gugerotti; • 8. deň – sobota 3. mája o 17:00: zasvätené osoby a apoštolské spoločnosti, predsedá kardinál Ángel Fernández Artime; • 9. deň – nedeľa 4. mája o 17:00: pápežská kaplnka, predsedá kardinál Dominique Mamberti.
Život pápeža Františka
Jorge Mario Bergoglio sa narodil 17. decembra 1936 v Buenos Aires v Argentíne. Po štúdiu chemickej techniky vstúpil do Spoločnosti Ježišovej a v roku 1969 bol vysvätený za kňaza. Od roku 1998 pôsobil ako arcibiskup Buenos Aires a v roku 2001 bol kreovaný za kardinála.
Dňa 13. marca 2013 bol zvolený za 266. pápeža a prijal meno František na počesť sv. Františka z Assisi. Bol prvým pápežom z Latinskej Ameriky, prvým jezuitom na pápežskom stolci a prvým rehoľníkom-pápežom po vyše 150 rokoch.
Jeho pontifikát bol charakterizovaný jednoduchosťou, blízkosťou k ľuďom, službou chudobným, podporou ekológie a budovaním dialógu medzi náboženstvami.
Pápež František zomrel 21. apríla 2025 vo veku 88 rokov v Dome sv. Marty vo Vatikáne po mozgovej príhode a následnom zlyhaní srdcovocievneho systému – symbolicky v čase Veľkonočného pondelka, kedy Cirkev oslavuje zmŕtvychvstanie Krista, ku ktorému po celý život volal aj svet.
Poznámka: V správe sú využité informácie z VaticanNews, slovenskej redakcie Aktualizované