Vatikán 24. apríla (TK KBS) Veľký imám Al-Azharu, Ahmad Al-Tajíb, ktorý s pápežom Františkom 4. februára 2019 v Abú Zabí podpísal Dokument o ľudskom bratstve, označil zosnulého pápeža za „drahého priateľa a brata v ľudskosti“ a „mimoriadny symbol“, ktorý neúnavne bránil dôstojnosť utláčaných, utečencov a marginalizovaných. Vyzdvihol Františkovu odvahu, úsilie o budovanie mostov medzi katolíkmi a moslimami a jeho postoj k ochrane nevinných civilistov. Rada moslimov v Európe ho nazvala „majákom pokoja a pokory“ a vyjadrila želanie, aby jeho odkaz lásky, spravodlivosti a medzináboženského dialógu naďalej inšpiroval všetkých. Yassine Lafram z Únie islamských komunít v Taliansku ocenil spoločný sen o svete vzájomného rešpektu a spolunažívania medzi kresťanmi, moslimami a ľuďmi dobrej vôle.
Svetový židovský kongres si pápeža uctil prostredníctvom svojho predsedu Ronalda Laudera, ktorý Františka označil za „skutočného morálneho lídra, muža hlbokej viery a ľudskosti a verného priateľa židovského národa“. Pripomenul jeho úsilie o medzináboženský dialóg a zachovávanie pamäte na holokaust ako výstrahy pre budúce generácie. Spomenul aj otvorenie kancelárie kongresu na Via della Conciliazione v Ríme v roku 2023 na podporu vzťahov s katolíkmi.
Únia židovských obcí v Taliansku vyjadrila kresťanským sestrám a bratom sústrasť a pripomenula, že Františkov pontifikát, vrcholiaci v tohtoročnom jubileu, bol poznačený epochemickými zmenami a krízami, ktoré volajú po náboženskom dialógu. Vrchný rímsky rabín Riccardo Di Segni ocenil jeho otvorenosť a osobné stretnutia poznačené sympatiou a dôverou. Zhromaždenie talianskych rabínov vyzdvihlo Františkovu ľudskosť a pripomenulo jeho návštevu rímskej synagógy v roku 2016 ako výnimočný moment úprimného dialógu a znepokojenie nad rastúcim antisemitizmom.
Zdroj: VaticanNews, česká redakcia