Japonsko 24. apríla (TK KBS) Japonsko sa pripojilo k svetovému smútku po oznámení smrti pápeža Františka, ku ktorej došlo na Veľkonočný pondelok. Japonský premiér Shigeru Ishiba, praktikujúci protestant, vyjadril hlboký zármutok nad touto stratou a ocenil pápežove úsilie o mier, ktoré zahŕňalo aj jeho historickú návštevu Hirošimy a Nagasaki v roku 2019. „Od roku 2013 sa pápež František venoval ochrane životného prostredia a podpore mierovej diplomacie s hlasom, ktorý zastupoval 1,4 miliardy katolíkov,“ uviedol premiér. Spolu s ministrom zahraničných vecí zaslali do Vatikánu sústrastné depeše.
V utorok boli pred Úradom vlády a ďalšími štátnymi inštitúciami spustené štátne vlajky na pol žrde na znak smútku za zosnulým pápežom. Jeho návšteva Japonska v roku 2019 zanechala hlboký dojem, najmä vďaka stretnutiam s preživšími jadrových útokov, ktorým vyjadril podporu a apeloval na svet, aby sa vzdal jadrových zbraní. Toshiyuki Mimaki, spolupredseda organizácie preživších Hirošimy a Nagasaki Nihon Hidankyo, ocenil pápeža ako výnimočnú osobnosť, ktorá dokázala prekročiť ideológie a prinášať nádej a súcit.
Japonská katolícka komunita smúti za svojím duchovným vodcom. Tokijský arcibiskup a čerstvo vymenovaný kardinál Tarcisio Isao Kikuchi v liste veriacim vyzval na modlitby a vyjadril vďačnosť za 12-ročnú službu pápeža. Pripomenul jeho návštevu v roku 2019 ako „živú a hmatateľnú prítomnosť pastiera“. O významnú spomienku sa podelila aj sestra bývalého väzňa Iwao Hakamaty, ktorá sa zúčastnila svätej omše s pápežom a neskôr obaja dostali osobný list a ruženec od Františka. Na nadchádzajúcom konkláve budú Japonsko reprezentovať dvaja kardináli – Kikuchi a kardinál Thomas Aquinas Manyo Maeda, čo sa stane iba po druhýkrát v histórii japonskej cirkvi.
Zdroj: E-kai, redakčne upravené