Bratislava 18. apríla (TK KBS) Vo Svätom týždni (starý názov Veľkom týždni) Rímskokatolícka cirkev slávi tajomstvá spásy, ktoré uskutočnil Kristus v posledných dňoch svojho života.
Vo štvrtok Svätého týždňa (Zelený štvrtok) predpoludním biskupi na pamiatku ustanovenia sviatosti vysviacky slúžili sväté omše so všetkými kňazmi svojich diecéz. Táto svätá omša sa nazýva Missa chrismatis. Večernou omšou vo štvrtok Svätého týždňa (Zelený štvrtok) na pamiatku Pánovej večere sa začalo Veľkonočné trojdnie.
Arcibiskup Zvolenský kňazom: Naša únava smeruje priamo k Otcovmu srdcu (na titulnej snímke)
Vo štvrtok dopoludnia, 17. apríla 2025, sa v Katedrále sv. Martina v Bratislave konala slávnostná svätá omša so symbolikou Zeleného štvrtka, ktorá je tradične venovaná ustanoveniu sviatosti kňazstva. Súčasťou liturgie bolo aj požehnanie troch druhov olejov – krizmy, oleja katechumenov a oleja na pomazanie chorých.
Svätú omšu celebroval bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. Spolu s ním koncelebrovali apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli a bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko.
Vo svojej homílii arcibiskup Zvolensýk hovoril o nádeji a Božej blízkosti, ktorá sprevádza každého, kto sa vydal na cestu kňazskej služby. Vychádzal zo slov Žalmu: „Našiel som svojho služobníka Dávida, pomazal som ho svojím svätým olejom“ (Ž 89,21), ktoré interpretoval ako vyjadrenie Božej lásky ku každému kňazovi: „Vo viere sa dá povedať, že takto uvažuje aj náš nebeský Otec, kedykoľvek nájde svojho služobníka – kňaza.“
Vo svojej reflexii sa osobitne zameral na tému únavy, ktorá sprevádza pastoračnú službu. „Únava kňazov! Viete, znova a znova na to myslím... Myslím na to a v modlitbe hovorím: Pane, daruj nám schopnosť správne odpočívať,“ povedal arcibiskup Zvolenský a zdôraznil, že aj kňazi potrebujú odpočinok, ktorý je súčasťou ich vernosti a služby. „Naša únava, drahí bratia v kňazskej službe, je ako kadidlo, ktoré ticho stúpa k nebu. Naša únava smeruje priamo k Otcovmu srdcu,“ vyhlásil.
Arcibiskup pomenoval tri druhy únavy, ktorým kňazi čelia – únava z ľudu, únava z nepriateľov a únava zo seba samého. V tej poslednej vidí osobitné nebezpečenstvo, pretože „pochádza z ambície všetko zvládnuť sám“. Ako cestu von ponúkol návrat k prvej láske k povolaniu a k hlbokému spojeniu s Kristom: „Jedine láska dáva odpočinok. To, čo je nemilované, človeka škodlivo unavuje.“ Homíliu zakončil obrazom Ježiša, ktorý pri Poslednej večeri umýva nohy svojim učeníkom: „Pán nás umýva a očisťuje od všetkého, čo sa nahromadilo na našich nohách, aby sme ho mohli nasledovať. A to je posvätné.“ PLNÉ ZNENIE homílie je TU
Zdroj: Bratislavská arcidiecéza, Radovan Pavlík
-
Kňazi Trnavskej arcidiecézy si obnovili svoje sľuby na Missa chrismatis
V Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave, hlavnom jubilejnom chráme Trnavskej arcidiecézy, sa v rámci svätej omše svätenia olejov (Missa chrismatis) uskutočnila obnova kňazských sľubov kňazov Trnavskej arcidiecézy. Tento obrad sa konal vo štvrtok počas Svätého týždňa.
Hlavným celebrantom svätej omše bol trnavský arcibiskup Ján Orosch; koncelebrantmi boli emeritný arcibiskup Ján Sokol, generálni vikári Peter Šimko a Róbert Kiss, spolu s ďalšími kňazmi Trnavskej arcidiecézy. Počas svätej omše si kňazi obnovili svoje kňazské sľuby, čím si vedome pripomenuli záväzky prijaté pri kňazskej vysviacke - úplnému zasväteniu sa Kristovi a jeho službe. Arcibiskup Orosch sa vo svojej homílii zameral okrem iného aj na význam kňazského povolania. Kňazský sľub prirovnal k Máriinmu „fiat“. „Každý rok si obnovujeme kňazské sľuby, aby sme s väčšou vernosťou a horlivosťou mohli slúžiť vám - naši drahí veriaci,“ povedal arcibiskup.
Vyjadril vďaku veriacim za ich veľkú účasť na dnešnej svätej omši a podporu v týchto náročných časoch: „Cítime silu vašich modlitieb, to, že stojíte pri nás v každej situácii dnešnej doby a prejavujete podporu. Za to som vám veľmi vďačný,“ doplnil. Rovnako poďakoval aj kňazom za ich neúnavnú službu vo farnostiach Trnavskej arcidiecézy. „Bez vašej pomoci by som si neporadil. Potrebujem pomocníkov a spolupracovníkov, ako si aj Pán Ježiš vybral apoštolov. Nech vás Pán žehná a dopraje vám prežiť milostiplné veľkonočné sviatky,“ uzavrel. Súčasťou svätej omše bolo aj svätenie troch druhov olejov: krizmy, ktorá sa používa pri vysluhovaní sviatosti krstu, sviatosti birmovania a pri kňazskej vysviacke; oleja katechumenov, ktorý kňazi používajú na pomazanie pred krstom a oleja chorých, ktorým pomazávajú chorých. Po svätej omši si kňazi odniesli tieto oleje do svojich farností na ďalšie vysluhovanie sviatostí. Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave Júlia Kubicová
-
Missa Chrismatis v Rožňave – sviatok jednoty a požehnania
Vo štvrtok 17. apríla 2025 sa v Katedrále Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave konala slávnostná svätá omša svätenia olejov – Missa Chrismatis. Tento výnimočný moment Veľkého týždňa spojil takmer stovku kňazov z celej Rožňavskej diecézy, diakonov, seminaristov i veriacich z rôznych farností. Spoločne si pripomenuli kňazskú identitu, jednotu Cirkvi a obnovili svoje kňazské sľuby.
Hlavným celebrantom svätej omše bol diecézny biskup Mons. Stanislav Stolárik. Pri tejto príležitosti mu prítomní kňazi blahoželali k jeho životnému jubileu – 70. narodeninám, ktoré oslávil vo februári tohto roka. V úvode svätej omše privítal otca biskupa dekan a farár farnosti Rožňava-mesto, Patrik Balázs.
Biskup Stolárik vo svojej homílii vyzdvihol hodnotu kňazskej vernosti a vyzval kňazov, aby boli požehnaním pre veriacich: „Buďte požehnaní a buďte požehnaním.“ Pripomenul, že požehnanie nie je len slovom, ale stavom srdca a životného postoja. „Každý, kto je požehnaný, s požehnaním prežíva Boží pokoj vo vlastnom srdci – a tak ho môže rozdávať ďalej.“
Spomínal aj potrebu jednoty medzi kňazmi a ich predstavenými: „Vieme, že prekážkou prijímania Božieho požehnania môžu byť niektoré nezriadenosti života, ale aj otvorená alebo skrývaná nejednota a rebélia...“
Pri pomazaní svätenými olejmi zdôraznil ich duchovný význam: „Nech vám pri každej jednej vysluhovanej sviatosti, keď budete pomazávať chorého, krstenca, niekedy i birmovanca, nech vám pripomenie vašu kňazskú dôstojnosť... aby sme boli požehnaním pre Boží ľud.“
V závere svätej omše v mene všetkých kňazov diecézy pozdravil a zablahoželal otcovi biskupovi dekan a farár farnosti Revúca Jozef Haľko. Mons. Stolárik sa v odpovedi poďakoval a zveril všetkých veriacich do svojho srdca: „Od chvíle, keď mi bolo oznámené toto menovanie za rožňavského biskupa, prijal som do svojho srdca celú diecézu.“
Na záver všetkým poprial požehnané prežívanie Veľkej noci. Slávnostné slávenie pokračovalo na biskupskom úrade prednáškami. Michal Jenča sa prihovoril na tému Jubilejného roka a Marián Tomášov, koordinátor jeho aktivít, predstavil najbližšie podujatia v diecéze. Stretnutie vyvrcholilo spoločným sviatočným obedom.
Zdroj: Biskupstvo Rožňava sr. Mária Červená, FMA
Arcibiskup Bober sa poďakoval kňazom za ich vernosť a vytrvalosť
Vo štvrtok dopoludnia, 17. apríla 2025, sa v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach konala slávnostná svätá omša so symbolikou Zeleného štvrtka, ktorá je tradične venovaná ustanoveniu Eucharistie a kňazstva. Súčasťou liturgie bolo aj požehnanie troch druhov olejov – krizmového oleja, oleja katechumenov a oleja chorých.
Svätú omšu celebroval košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober, ktorý sa vo svojom príhovore prihovoril duchovenstvu i veriacim s povzbudením v duchu pokory, nádeje a milosrdenstva. V homílii arcibiskup Bober zdôraznil, že kňazská služba si vyžaduje neustály návrat ku Kristovi ako k prameňu a zdroju sily, ako aj ochotu k pokániu a skrúšenosti.
Upozornil na nevyhnutnosť empatie a ľudskosti v pastorácii a pripomenul, že iba kňaz, ktorý sám zakúsi Božie milosrdenstvo, môže byť jeho pravdivým sprostredkovateľom voči veriacim. Povzbudil kňazov, aby nikdy nezabudli, že ich služba je odpoveďou na slobodné a osobné povolanie a že ich najväčšou silou je tiché, pokorné srdce.
„Ďakujem vám, milí bratia, za vaše otvorené srdce, za vašu námahu, za verné zotrvanie v službe, i za vaše rany, ktoré ste utŕžili pri starostlivosti o duše,“ povedal arcibiskup Bober.
Pripomenul, že kňazská cesta nie je vždy ľahká, ale každé verné áno má v sebe silu premieňať svet okolo. „Nech vás potešia aj tieto oleje – krizma, ktorú posvätíme, a olej chorých či katechumenov, ktoré požehnáme. Aby ste vždy, keď budete mazať a posilňovať veriacich v Krista, pocítili satisfakciu, že ste potrební a užitoční.“
V závere slávnosti sa arcibiskup osobitne poďakoval jubilujúcim kňazom, ktorí si v tomto roku pripomínajú 25. a 50. výročie kňazskej vysviacky.
TK KBS informoval Jaroslav Fabian, redakčne upravené
-
Slávenie Veľkého štvrtka v prešovskej katedrále
Vo veľký štvrtok slávil na poludnie vladyka Jonáš Maxim, prešovský arcibiskup metropolita a hlava Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, svätú liturgiu sv. Bazila Veľkého s večierňou v spoločenstve niekoľko desiatok kňazov pôsobiacich v Prešove a okolí.
Slávením tejto veľkoštvrtkovej bohoslužby si kňazi pripomínajú ustanovenie dvoch významných sviatostí – tajomstiev Eucharistie a kňazstva. Evanjeliová zvesť, ktorá zaznieva pri liturgii spomína udalosť Poslednej večere Ježiša Krista s jeho apoštolmi, pri ktorej ustanovil tradíciu „lámania chleba“, ktorá je prvou liturgiou slávenou samotným Kristom. Zároveň evanjelium zachytáva Judášovu zradu a Petrovo zapretie.
V homílii vladyka na základe starozákonných čítaní, ktoré zazneli počas večierne vyzdvihol tri znaky kňazskej služby. Tým prvým znakom je poslanie. Žiaden kňaz si neuzurpoval svoje povolanie, ale bol to Boh, kto povoláva a posiela evanjelizovať. Druhým znakom kňaza má byť jeho úzky kontakt s Bohom, byť s ním v priamom kontakte a takto spoznávať Božiu vôľu. Tretím znakom kňazstva je byť učeníkom Krista. To znamená nečerpať len zo svojej múdrosti a myslieť si, že ja to viem najlepšie, ale sprostredkovávať Božie posolstvo, a to sa dá len osobným životným svedectvom. Nosiť na sebe, na svojom kňazskom živote Kristove znaky.
Bohoslužba veľkého štvrtka bola zakončená obradom umývania nôh, kedy diakon opäť čítal evanjelium o Poslednej večeri, avšak všetky tieto evanjeliové udalosti sa aj scénicky odohrávali v chráme. Ježiša Krista predstavoval vladyka Jonáš Maxim a spolu s ním tvorili spoločenstvo večeradla 12 vybraní kňazi. V tomto jubilejnom roku, ktorý slávi Cirkev, to boli kňazi oslavujúci životné jubileum – 30, 40, 50 či 60 rokov. Svätého apoštola Petra predstavoval protosynkel archieparchie archimandrita Marek Durlák. Vladyka Jonáš sa postupne vyzliekol z biskupského rúcha, prepásal sa bielou zásterou a rad radom umýval svojim kňazom nohy, utieral ich zásterou a bozkával. Presne podľa vzoru Ježiša Krista.
Tento znak veľmi výrečne poukazuje na Kristovu lásku, ako to vystihuje aj tropár spievaný na konci tohto obradu: „Keď si umyl nohy učeníkom, Kriste Bože, očistil si ich na prijatie tvojich božských sviatostí a previedol si ich od Siona na Olivovú horu, aby sme ťa ospevovali, Milosrdný.“ Týmto umytím nôh Ježiš Kristus, zdôraznil, že neprišiel, aby sa dal obsluhovať, ale aby slúžil. Urobil to pred svojou smrťou a slávnym vzkriesením. Svojou Paschou urobil najväčšiu službu hriešnemu ľudstvu a otvoril bránu do večného života, pretože zvíťazil nad smrťou.
Večer o 18.00 predsedal vladyka Jonáš sláveniu utierne svätých Kristových strastí, pri ktorej sa číta 12 evanjelií o utrpení nášho Spasiteľa.
TK KBS informovala Prešovská archieparchia
-
Kňazi Spišskej diecézy obnovili sľuby a prijali posvätené oleje
Vo štvrtok Svätého týždňa (Zelený štvrtok) sa v Katedrále sv. Martina zišli kňazi Spišskej diecézy, aby spolu s diecéznym biskupom Františkom Trstenským, pomocným biskupom Jánom Kubošom a emeritným biskupom Andrejom Imrichom slávili Eucharistiu a obnovili svoje kňazské sľuby.
Počas svätej omše, ktorú celebroval biskup František Trstenský, boli posvätené a požehnané oleje používané pri vysluhovaní sviatostí: krizma (používaná pri krste, birmovaní, kňazskej a biskupskej vysviacke), olej katechumenov (používaná pri krste) a olej chorých (používaný pri sviatosti pomazania chorých).
V homílii sa biskup prihovoril predovšetkým k prítomným kňazom aj týmito slovami:
„Náš vzťah s Kristom nie je obmedzený na súkromnú sféru; nie je to len pre nás samotných, alebo pre úzko skupinu vyvolených. Samotné spoločenstvo v Kristovej sebadarujúcej láske, spôsobuje, že vykročíme za hranice viditeľného spoločenstva farníkov ku všetkým. Milujme ich tou láskou, ktorou Pán miluje nás a všetkých ľudí. Kňaz je človekom pre všetkých, ako to hovorí svätý Pavol: ‚Pre všetkých som sa stal všetkým...’ (1 Kor 9, 22)“
Celé znenie homílie je dostupné TU
Po skončení svätej omše si posvätené oleje prevzali dekani, aby ich následne priniesli do jednotlivých farností vo svojich dekanátoch. V najbližších dňoch budú tieto oleje použité pri vysluhovaní sviatostí.
TK KBS informovala Spišská diecéza
-
Biskup Viliam kňazom povedal, aby boli vždy a všade Kristovou ľúbeznou vôňou
Viac ako 200 z celkového počtu 350 kňazov Nitrianskej diecézy sa stretlo vo štvrtok Svätého týždňa 17. apríla 2025 v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade na tradičnej Missa chrismatis – omši svätenia olejov, ktorú celebroval nitriansky biskup Mons. Viliam Judák s pomocným nitrianskym biskupom Mons. Petrom Beňom, biskupskými vikármi a prítomnými kňazmi. Počas nej si kňazi obnovili kňazské sľuby a biskup Viliam požehnal posvätné oleje, ktoré sa budú používať na pomazávanie pri vysluhovaní sviatostí krstu, birmovania, pomazania chorých a kňazstva.
Biskup Viliam sa kňazom a prítomným veriacim prihovoril v kontexte s jubilejným rokom a aktuálnymi evanjeliovými textami o Ježišovi Kristovi ako o Mesiášovi – Pomazanom Duchom Božím, ktorý bol poslaný ohlásiť Pánov milostivý rok. Uvažoval o symbolike, význame a zmysle pomazávania posvätnými olejmi pre život Cirkvi a kresťanov. Obrátil sa najmä na kňazov s výzvou, aby tieto skutočnosti vnímali vo svojom kňazskom povolaní a pôsobení v záujme jednoty a bratskej lásky a súčasne vyjadril vďaku všetkým kňazom i veriacim za ich úsilie o túto jednotu Cirkvi v záujme napĺňania jej poslania vo svete. Zvlášť kňazov povzbudil k autentickému kňazskému životu a svedectvu prezentujúceho Ježiša Krista, jeho lásky a vyznávania viery.
Ako povedal: „Viete si predstaviť obetavú matku, alebo otca, ktorí by povedali o šiestej večer – už mi padla? Preto zvlášť v tomto jubilejnom roku musíme byť k sebe úprimní a hľadať cestu skvalitnenia našej služby, našej konverzie. Uznajme bratia, a priznajme to aj našim veriacim, že všetci sme chudobní, aj my kňazi. Veď kto z nás má dostatok viery, nádeje a lásky a iných hodnôt? Uverme, že Boh v tomto jubilejnom roku pre nás pripravil mnohé milosti. Z našej strany sa vyžaduje iba jedno, bdelosť a otvorenosť srdca. Aby tieto milosti neprešli okolo nás nadarmo. Nech sa môže skutočne aj na nás splniť Božie prisľúbenie. Potom aj v hnilobnom zápachu hriechu, ktorý sa objavuje v mnohorakom spôsobe v tomto svete môže byť naša viera a kňazská služba novou vôňou, ktorá vedie k prameňu života. Veď pomazaním sme boli poverení premieňať a posväcovať tento svet. V tomto duchu si obnovme svoje kňazské sľuby. Aby sme boli vždy a všade Kristovou ľúbeznou vôňou.“
Touto svätou omšou, ktorá sa koná len raz do roka si kňazi s biskupmi pripomenuli ustanovenie sviatosti kňazskej vysviacky, prevzali si posvätné oleje a vrátili sa do svojich farností v diecéze, kde začnú so svojimi veriacimi slávenie Veľkonočného trojdnia a tajomstiev spásy, ktoré uskutočnil Kristus v posledných dňoch svojho života.
Biskup Viliam symbolickým umytím nôh 12 mužom prejavil službu podľa vzoru Ježia Krista
V Katedrále – Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade vo štvrtok Svätého týždňa 17. apríla 2025 podvečer celebroval nitriansky biskup Mons. Viliam Judák s prítomnými kuriálnymi kňazmi svätú omšu na pamiatku ustanovenia Oltárnej sviatosti. V homílii sa prítomným prihovoril trvalý diakon Miroslav Lyko, ktorý uvažoval o zmysle a význame poníženej služby podľa vzoru Ježiša Krista.
Biskup Viliam následne po skončení homílie symbolicky umyl nohy 12 mužom. Sám tak prejavil poníženú službu v praxi, ktorá má motivovať všetkých kresťanov k podobnému láskavému konaniu voči blížnym. Po speve sláva Bohu na výsostiach prestali zvoniť zvony na znak spoluúčasti s utrpením Ježiša Krista a namiesto zvonov sa začali používať rapkáče.
Na záver preniesol biskup Viliam Oltárnu sviatosť do Pribinovej kaplnky, kde ostala vyložená k verejnej poklone do večerných hodín a veľprepošt Katedrálnej kapituly s asistenciu obnažili oltár. Touto svätou omšou sa v katedrálnom chráme, podobne ako vo všetkých farských chrámoch Nitrianskej diecézy začalo slávenie Veľkonočného trojdnia.
TK KBS informoval Tibor Ujlacký
Slávenie svätej omše svätenia olejov sa konalo vo Farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Banskej Bystrici
Za hojnej účasti Božieho ľudu a asi 100 miništrantov spolu s diecéznym biskupom svätú omšu koncelebrovalo približne 200 kňazov Banskobystrickej diecézy.
Diecézny biskup prítomných, no najmä kňazov povzbudil, aby v účasti na svojom služobnom ale i kráľovskom kňazstve. Každý kňaz je pozvaný, zvlášť v dnešnej dobe byť „pontifexom“ – „staviteľom mostov“. Mostov medzi Bohom a ľuďmi i medzi ľuďmi navzájom.
TK KBS informovala Banskobystrická diecéza
Aktualizované