Mladí migranti vo Veľkej Británii a vo Walse prispievajú k obnove viery

TK KBS, VaticanNews, mj, ml; pz | 15. 04. 2025 11:58


Veľká Británia 15. apríla (VaticanNews) V Rímskokatolíckej cirkvi v Anglicku a vo Walese sa nielen zastavil pokles počtu veriacich, ale možno pozorovať aj výrazný rast tejto cirkevnej komunity – uvádza Britská biblická spoločnosť. Významnú úlohu pri raste počtu veriacich zohrávajú mladí ľudia, vrátane migrantov. Ide o tzv. „generáciu Z“, teda mladých dospelých vo veku od 18 do 34 rokov.

Nárast počtu mladých katolíkov, ktorí chodia do kostola

Správa Britskej biblickej spoločnosti s názvom Tiché znovuzrodenie sa týka Anglicka a Walesu. Výskum ukazuje, že tzv. „generácia Z“ sa stáva početne dominantnou skupinou v Rímskokatolíckej cirkvi. Podobný trend možno pozorovať aj v iných kresťanských spoločenstvách. Zo správy vyplýva, že 35 % ľudí vo veku 18 až 34 rokov sa hlási ku katolíckej viere, 25 % k anglikánskej a 11 % k letničnému hnutiu.

Zjavne najviac mladých priťahujú rímskokatolícke farnosti, a to vďaka ich príťažlivosti. Zaujímavé je, že medzi mladými praktikujúcimi veriacimi dominujú muži. V prieskume z roku 2018 uvádzali 4 % mladých vo veku 18 – 24 rokov, že chodia do kostola raz mesačne. Dnes sa k tomu hlási už 16 % opýtaných. Podiel mužov vzrástol zo 4 na 21 %, u žien z 3 na 12 %.

Migranti ako hybná sila obnovy viery

Spoluautorka správy Dr. Rhiannon McAleer zdôrazňuje, že Tiché znovuzrodenie jasne ukazuje, že predstavy o úpadku a zániku Cirkvi už nezodpovedajú realite. „Je to najdôležitejšie zistenie, ktoré spochybňuje doteraz rozšírenú tézu o neodvratnom úpadku Cirkvi v Anglicku a vo Walese,“ konštatuje. Dodáva, že kým niektoré tradičné denominácie stále čelia poklesu veriacich, rímskokatolícke a letničné spoločenstvá zaznamenávajú významný rast. Oproti obdobiu spred šiestich rokov majú spolu o dva milióny členov viac.

Cirkevné spoločenstvá sú zároveň čoraz etnicky rozmanitejšie – jedna z piatich osôb patrí k etnickej menšine. Údaje v správe uvádzajú, že 47 % mladých ľudí čiernej pleti chodí do kostola aspoň raz za mesiac.

Jedným z dôvodov rastu počtu veriacich v anglických a waleských rímskokatolíckych komunitách môže byť aj nárast migrácie z Poľska a Južnej Ameriky. V prípade letničných spoločenstiev ide najmä o prisťahovalectvo z Afriky. Autori správy s uspokojením konštatujú, že sa zvýšil počet ľudí, ktorí čítajú Sväté písmo a dôverujú jeho posolstvu. Takmer 67 % ľudí, ktorí navštevujú kostol, siaha po Biblii aj počas týždňa mimo liturgie.

Silnejšie spoločenské angažovanie a väčšia radosť zo života

Zo správy jasne vyplýva, že rast počtu veriacich ide ruka v ruke so spoločenskou angažovanosťou. Veriaci sa ochotne zapájajú do činnosti potravinových bánk, miestnych iniciatív, dobrovoľníckej práce a charitatívnych zbierok. Výskum zároveň ukazuje, že praktizujúci kresťania prežívajú väčšiu radosť zo života než tí, ktorí sa na živote Cirkvi nezúčastňujú. Pociťujú aj menší stres a úzkosť.

Živá Cirkev pomáha nachádzať zmysel života

Podľa Dr. Roba Barwarda-Symmonsa, jedného zo spoluautorov správy, je jedným z hlavných dôvodov rastu počtu veriacich v cirkvách túžba po zmysle života, vysvetľuje: „Veľká časť populácie zápasí s problémami duševného zdravia, osamelosťou a stratou zmyslu života – najmä mladí ľudia. Cirkev im na tieto problémy ponúka odpoveď. Zistili sme, že ľudia zapojení do života spoločenstva oveľa zriedkavejšie hlásia úzkostné alebo depresívne stavy.“

Generálny riaditeľ Biblickej spoločnosti Paul Williams zdôrazňuje, že správa Tiché znovuzrodenie je veľmi dôležitý dokument, ktorý mení vnímanie kresťanstva a účasti na cirkevnom živote v Anglicku a Walese. Ukazuje, že Cirkev rozhodne nie je na zostupe. Naopak, žije, rastie a posilňuje jednotlivcov aj celú spoločnosť.

Katolíci v Anglicku a Walese

Konferencia katolíckych biskupov Anglicka a Walesu uvádza, že Rímskokatolícka cirkev má v týchto krajinách viac ako 6 miliónov veriacich. Pravidelne na svätú omšu prichádza približne 2 milióny z nich. Podľa štatistických údajov žije vo Veľkej Británii približne milión občanov z Poľska. V Anglicku a Walese sa každú nedeľu slávi Eucharistia v poľskom jazyku vo vyše 200 farnostiach. Emigrantská komunita má k dispozícii 24 kostolov a 13 kaplniek. Na liturgické účely Poliaci využívajú katolícke i anglikánske chrámy. Kňazi pôsobiaci na ostrovoch vykonávajú pravidelnú duchovnú službu.

Preklad Martin Jarábek



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025