Kňazská púť po 40 rokoch: Veriaci z Česka a Slovenska ďakovali za dar slobody

TK KbS, ci, ml; kj | 12. 04. 2025 13:35



Foto: Cirkev.cz Jiří Uher

Velehrad 12. apríla (TK KBS) V roku 1985 prichádzali na toto miesto veriaci potajomky, so strachom z vtedajšieho komunistického režimu. Presne po štyroch desaťročiach sa však Velehradská bazilika naplnila ľuďmi, ktorých viedla predovšetkým vďačnosť. Biskupi, kňazi i laici z Českej republiky a Slovenska si pripomenuli 40. výročie kňazskej púte, ktorá sa stala symbolom odporu proti útlaku a túžby po náboženskej slobode.

Program sa začal popoludňajšou adoráciou, počas ktorej sa pútnici zapojili do celoeurópskej iniciatívy Eucharistický reťazec. Slávnostná svätá omša bola vysielaná v priamom prenose televíziou Noe a rádiom Proglas. V liturgickom sprievode kráčalo približne 50 kňazov z oboch krajín a 9 biskupov.

Hlavným celebrantom bol olomoucký arcibiskup Mons. Josef Nuzík. Medzi ďalšími biskupmi boli kardinál Dominik Duka, ostravsko-opavský biskup Martin David, pomocný biskup Antonín Basler, ako aj slovenskí biskupi – vojenský ordinár Mons. František Rábek, nitriansky biskup Mons. Viliam Judák, žilinský biskup Mons. Tomáš Galis a pomocní biskupi Peter Beňo a Ján Kuboš.

V úvodnom príhovore duchovný správca Velehradu P. Josef Čunek ocenil silné zastúpenie Slovákov a pripomenul, že už v roku 1985 tvorili Slováci významnú časť pútnikov.

Arcibiskup Nuzík vo svojej homílii zdôraznil, že aj keď sa dnešná púť nemôže porovnávať s rokom 1985 počtom účastníkov – vtedy prišlo viac ako tisíc kňazov a tisíce laikov – v jednom bode dnešná slávnosť predčí tú historickú: „Je tu viac biskupov, ktorých vtedy komunistický režim potláčal a obsadenie biskupských stolcov bolo jednou z hlavných požiadaviek veriacich pri vtedajšej púti.“

Arcibiskup tiež pripomenul slová pápeža sv. Jána Pavla II., ktorý vtedy pútnikom zaslal povzbudivý list: „Tešíme sa z vášho zhromaždenia, ktoré má prispieť k rastu zbožnosti a vnútornému prebudeniu.“ Zdôraznil, že aj dnešnú generáciu môže viera a liturgia posilniť, hoci čelí výzvam iného druhu než v minulosti – častokrát si ich však vytvárame sami.

Vyzdvihol, že nasledovanie Krista znamená život v dôvere, ktorý nemožno do detailov naplánovať: „Aj svätý Metod bol zavalený prácou a čelil udalostiam, ktoré nemohol predvídať. Žime preto ako ľudia, ktorí nie sú pripútaní k tomuto svetu, ale dôverujú Bohu.“

Na záver slávnosti prehovoril aj kardinál Dominik Duka. Pripomenul, že kňazská generácia dnes nesie zodpovednosť odovzdať skúsenosť viery ďalším. Zdôraznil, že bez aprílovej púte v roku 1985 by nebolo ani veľkej júlovej púte s účasťou státisícov ľudí.

„Komunistický režim sa snažil rozbiť jednotu medzi biskupmi, kňazmi a veriacimi. Ale práve Velehrad 1985 nám túto jednotu vrátil,“ povedal a dodal, že počet prítomných duchovných bol vtedy vyšší než oficiálne uvádzaných 1200, pretože mnohí, ako napríklad súčasný pomocný biskup Václav Malý, prišli v civile – režim im totiž zakázal vykonávať kňazskú službu.

Na svoje dojmy z roku 1985 spomínal aj nitriansky biskup Mons. Viliam Judák, ktorý sa vtedy zúčastnil na púti so svojimi spolužiakmi z bratislavského kňazského seminára.

„Sme vďační, že dnes môžeme ďakovať za kresťanské hodnoty, ktoré formujú náš život i spoločnosť,“ povedal. Velehrad podľa neho vždy znamenal pre Slovákov miesto duchovnej blízkosti a spoločných koreňov viery. „Dnešné stretnutie je poďakovaním všetkým generáciám, ktoré v ťažkých časoch uchovali vieru, a zároveň prosbou, aby sme dokázali toto dedičstvo zachovať aj pre budúce pokolenia.“

Zdroj: Cirkev.cz, redakčne upravené



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025