Bratislava 7. apríla (TK KBS) Školenie o ochrane maloletých v Cirkvi, ktoré sa uskutočnilo v Badíne, prispelo k vytváraniu bezpečnejšieho prostredia pre zraniteľné osoby a zvýšilo povedomie o existujúcich opatreniach v Cirkvi. V rozhovore pre Tlačovú kanceláriu KBS to povedal košický pomocný biskup a predseda Komisie Konferencie biskupov Slovenska (KBS) pre ochranu maloletých Marek Forgáč.
Účastníci ocenili nielen teoretické poznatky, ale aj praktické rady, ako efektívne reagovať na situácie zneužívania a ako pracovať s obeťami. Zdôraznili tiež význam vzdelávania v oblasti ochrany maloletých a potrebu venovať sa tejto problematike s vážnosťou. Biskup Forgáč dodal, že tieto školenia im pomohli získať nové zručnosti a väčšiu otvorenosť v reakciách na potenciálne prípady zneužívania.
Školenie, ktoré sa konalo 25. a 26. marca v Dome Xaver v Badíne, malo tému „Trauma – informovaný prístup“ a venovalo sa problematike zneužívania v Cirkvi. Tento seminár, organizovaný Komisiou KBS pre ochranu maloletých v Cirkvi, bol prvým podujatím svojho druhu na Slovensku. Zúčastnilo sa na ňom viac než 40 osôb, medzi ktorými boli kňazi, zasvätení aj laici.
„Cieľom bolo poskytnúť účastníkom nástroje na empatický prístup k obetiam zneužívania a scitlivovať prostredie Cirkvi na tieto vážne témy,“ informoval biskup Forgáč.
Spätné väzby od účastníkov
Petra Jedličková zo Spoločnosti dcér kresťanskej lásky zdôraznila význam školenia, ktoré ju utvrdilo v dôležitosti venovať sa téme zneužívania a brať túto problematiku vážne.
„Som povzbudená, že v tom nie som sama a že okolo mňa je tím ľudí, ktorým leží na srdci táto problematika,“ povedala Petra. Tento kurz jej priniesol nielen teoretické poznatky, ale aj praktické rady o tom, ako pracovať s obeťami a ako viesť rozhovor s cieľom prejaviť porozumenie.
Pozitívne hodnotenie z Komunity blahoslavenstiev
Veronika Fašánková z Komunity blahoslavenstiev tiež považuje školenie za veľmi prínosné. Zároveň ju povzbudilo vedomie, že v Cirkvi už existujú opatrenia na ochranu maloletých a že v prípade potreby existujú organizácie, kam sa môžu obrátiť. „Je to veľmi povzbudivé, keď vieme, čo všetko sa v tejto oblasti už robí,“ podelila sa o svoje dojmy Veronika.
Otvorenosť a zodpovednosť v službe
Simeona Adamčíková z Kongregácie sestier Božského Vykupiteľa sa vyjadrila k školeniu ako k príležitosti na zlepšenie vedomostí v oblasti ochrany maloletých.
Hoci v je pozícii sekretárky a neprichádza pravidelne do kontaktu s mládežou, školenie ju inšpirovalo mať viac otvorené oči a byť pripravená reagovať, ak by sa stretla s podobným prípadom. „Pozitívna informácia zo školenia je, že ak sa stretneme s nejakým prípadom, vieme, na koho sa obrátiť,“ doplnila Simeona.
Budúcnosť školení a prevencia v Cirkvi
Predseda Komisie KBS pre ochranu maloletých v Cirkvi vyjadril zámer pokračovať v organizovaní podobných podujatí.
Tieto školenia prinášajú množstvo dobrých plodov a pomáhajú scitlivovať postoj v Cirkvi, čím prispievajú k vytváraniu bezpečnejšieho prostredia pre zraniteľných. „Veríme, že tieto školenia budú pokračovať aj v budúcnosti, aby sme čo najlepšie podporili ochranu maloletých v Cirkvi,“ zakončil predseda komisie.