Rím 28. marca (TK KBS) V dňoch 26. – 29. marca 2025 sa konal v Castel Gandolfe (Taliansko) ekumenický kongres s názvom „Povolaní k nádeji – protagonisti dialógu“. Zorganizovalo ho Hnutie fokoláre a zúčastnilo sa ho 250 ľudí z viac ako 40 krajín, 4 kontinentov a 15 jazykov. Okrem nich mnohí ďalší sledovali program prostredníctvom streamingu. Na stretnutí boli zástupcovia asi 20 rôznych cirkví. Zo Slovenska sa ho zúčastnili zástupcovia Rady pre ekumenizmus Bratislavskej arcidiecézy, ekumenického spoločenstva Ekumena Košice a samosprávy mesta Košice.
Program sa ráno začínal a večer končil spoločnou modlitbou, ktorú zakaždým pripravila skupina veriacich z inej cirkvi a tradície. Nasledovali prednášky a diskusie na témy ako nutnosť jednoty kresťanov, dialóg ako štýl života a konania, zmierenie a pokoj, ekumenický význam jubilejného roku 2025, semienka nádeje a vzťah medzi synodalitou a ekumenizmom. Ako sa prakticky nasadiť za ekumenizmus ozrejmili viaceré medzinárodné ekumenické aktivity a svedectvá konkrétnych skúseností.
Vo štvrtok bolo v programe celodenné putovanie na niektoré pre kresťanstvo dôležité miesta v Ríme: bazilika s hrobom diakona sv. Vavrinca, jubilejný chrám s miestom mučeníctva apoštola Pavla a bazilika sv. Pavla za hradbami so Svätou bránou, kde sa všetci účastníci zjednotili v spoločnej ekumenickej modlitbe za jednotu a mier vo svete. Meditáciu pripravila a predniesla Margaret Karramová, prezidentka Hnutia fokoláre, ktorá sa v Bratislave v polovici apríla zúčastní stretnutia ekumenickej pracovnej skupiny Spoločne pre Európu. Ako sa vyjadrili viacerí účastníci, najmä pravoslávni a protestantskí kresťania, dojala ich skutočnosť konkrétneho zblíženia sa s reálnymi miestami, ktoré poznačil život apoštolov Petra a Pavla a prvých kresťanov v Ríme.
Prednášky teologicko-spirituálneho a kultúrneho významu priblížili dôležitosť a účinnosť ekumenickej spirituality a receptívneho ekumenizmu vo vzájomnom dialógu medzi cirkvami. Zvláštne miesto v programe mal význam vyhlásení o jednote na Nicejskom koncile, ktorého 1700. výročie si pripomíname v roku 2025, ako aj 60. výročie zrušenia vzájomných exkomunikácií medzi Katolíckou a Pravoslávnou cirkvou. Hudbou a spevom príjemne sprevádzal celý program spevácky zbor vytvorený z účastníkov z rôznych cirkví.
„Je povzbudzujúce vidieť, že táto ekumenická myšlienka vo svete naberá na dôležitosti. Počuli sme tu dôkazy tohto nasadenia pre jednotu kresťanov na celom svete, čo ma utvrdzuje v tomto našom nasadení v Košiciach a na celom Slovensku.“ (Bernard, Katolícka cirkev, Slovensko)
„Počas týchto dní sme hovorili o jednote a o spoločnom kráčaní. Veľmi ma oslovilo ako sme všetci, ako jedna ekumenická rodina spoločne putovali do Ríma a vydali sme sa touto cestou. Naša spoločná modlitba za svet bola veľmi intenzívna. Dôležité je počúvať sa a spoločne počúvať hlas Ducha Svätého. Zdá sa mi dôležité spolupracovať s Hnutím fokoláre na prinášaní jednoty do našich prostredí. My protestanti sme skeptickí, ale dojala ma skutočnosť, že na nedávnej synode Katolíckej cirkvi sme už neboli iba ako pozorovatelia, ale ako skutoční účastníci a náš názor bol prijatý aj do záverečného dokumentu synody“ (Reformovaný pastor, Slovensko)
„Bolo to veľmi povzbudzujúce a inšpiratívne stretnutie. Teším sa, že je stále viac ľudí presvedčených o tom, že iná cesta ako jednota a ekumenizmus pre dnešné kresťanstvo neexistuje.“ (Katolícky kňaz, Slovensko)
„Tieto dni boli veľmi plné. Veľmi sa mi páčila atmosféra, ktorá sa vytvorila medzi nami. Som presvedčený, že sme zažili jednotu medzi nami.“ (Andrej, Pravoslávna cirkev)
„Pre mňa to bola skutočná púť. Je obdivuhodné, čo Cirkev robí. Videl som silné znamenia pre moje povolanie nasledovať Boha. Bolo to pre mňa ako odpoveď od Boha. Akoby som počul Máriu, Božiu Matku, ktorá ma utvrdila v mojom povolaní. Domov sa vraciam s radostným srdcom. Pán mi hovorí, aby som sa nebál.“ (Presbyteriánsky pastor, Kamerun)
„Som veľmi rád, že som tu. Keď nás vidím všetkých spolu, spomínam si na obraz kytice kvetov: každá cirkev je iná a krásna ako samostatný kvet. Ale ak tieto kvety sú spolu, sú krajšie. V týchto dňoch som zažil, že sme krásnou kyticou kvetov a lepšie odrážame krásu Božej tváre. Som presvedčený, že Boh sa raduje, spieva, keď vidí túto krásnu kyticu kvetov. V tieto dni som toto zažil.“ (Reformovaný pastor, Ukrajina)
„Poslal ma sem náš pápež Tawadros II. Som rád, že som tu mohol byť, že som stretol toľko ľudí s túžbou po jednote a že sa cítime ako rodina. V Egypte žijeme ekumenizmus, sme z mnohých cirkví, robíme spoločné aktivity a modlíme sa jeden za druhého.“ (Kňaz Koptskej pravoslávnej cirkvi, Egypt)
„Ďakujem za túto silnú skúsenosť jednoty, za to, že som mohol pocítiť ekumenizmus na vlastnej koži. S mojou manželkou sme sa tu cítili ako doma. Dúfame, že sa nám podarí zorganizovať takéto stretnutie aj v Latinskej Amerike. Slovo, ktorým by som charakterizoval tento kongres, je budovať. Mali sme predsudky, keď sme sem prichádzali, ale postoj každého z vás tieto predsudky zničil. Nech sú všetci kresťania takí, ako sme my tu.“ (Pastor Anglikánskej cirkvi, Venezuela)
„Naučil som sa tu, že jednota nie je ani teória, ani kult, ale konkrétny život, je to realita, ktorú nám vyprosil Ježiš Kristus. Každý z nás tu dal to najlepšie zo seba. Cítil som lásku a jednotu medzi nami. Keď sa vrátim domov, týmto chcem naplniť moju službu.“ (Zodpovedný za pastoráciu protestantskej mládeže, Konžská demokratická republika)
„Odnášam si skúsenosť jednoty medzi nami. Keď sa vrátim domov, budem viac hovoriť o jednote.“ (Alžbeta, Presbyteriánska cirkev)
„Som presvedčená, že sme nedospeli ku koncu, ale k záveru nášho stretnutia. Cítila som sa Bohom povolaná sem prísť a prekonať všetky prekážky, ktoré sa mi vyskytli, aby som sem neprišla. Teraz sa cítim poslaná vrátiť sa k svojej práci s novým postojom. Ďakujem Bohu, že nám umožnil zažiť túto skúsenosť a ďakujem všetkým, ktorí sme v to verili. Teraz je dôležité nosiť sa v srdci, pretože každý z nás bol darom jeden pre druhého. Stali sme sa protagonistami tejto jednoty. Myslím, že môžem povedať, že sme dosiahli úroveň jednoty, kde sa cítime byť vyjadrení jeden cez druhého. A toto je zázrak.“ (Anna, Anglikánska cirkev)
Zdroj: VaticanNews, česká redakcia, redakčne upravené/Ľudovít Pokojný, Rada pre ekumenizmus Bratislavskej arcidiecézy