Rím 26. marca (VaticanNews) Od 24. do 28. marca prebieha v Ríme 35. ročník kurzu o internom fóre, ktorý pravidelne organizuje Apoštolská penitenciária. Vo Svätom roku ho otvoril hlavný penitenciár kardinál Angelo De Donatis príspevkom na tému „Jubileum: cesta milosrdenstva, nádeje a obrátenia pre všetkých“ v rímskej Bazilike San Lorenzo in Damaso.
Kardinál De Donatis dal inšpiráciu k prežívaniu Jubilea milosrdenstva, nádeje a obrátenia v troch biblických postavách: boháč, Emauzskí učeníci a Mária z Magdaly. V úvode hlavný penitenciár položil kňazom otázku: „Čo máme robiť počas Svätého roka?“, v ktorej sa opakuje otázka bohatého človeka, ktorý sa pýta Pána, čo má „robiť dobré, aby mal večný život“. Ako upozornil kardinál tu sa skrýva riziko, že „vytvoríme zoznam vecí, ktoré treba urobiť“, ale Ježiš boháčovi hovorí v tom zmysle, že milosrdenstvo nie je cieľom, ale „priestorom, z ktorého treba vychádzať“, takže ide o prežívanie jubilea ako „priestoru Otcovho hojného milosrdenstva“ ako „služby ku spáse“. Vstúpiť do jubilea podľa kardinála teda znamená „vstúpiť do poslušnosti Otcovi“.
V tejto súvislosti kardinál De Donatis vysvetlil, že nám príklon k milosrdnej Otcovej vôli otvára inú jubilejnú perspektívu – perspektívu nádeje. A tu je odkaz na postavy dvoch učeníkov z Emauz, ktorí „zo smútku začínajú dúfať“ vďaka radosti z toho, že „vidia chlieb, ktorý sa stále láme a rozmnožuje“. Aj tu je však úskalie – upozornil kardinál – keď prežívame jubilejný rok ako „chvíľkový záchvev nádeje“. Avšak dôležité je smerovať k „pevnej nádeji“, pretože naša „cesta predstavuje prekážky, spomalenia, silné zrýchlenia, nepredvídané zastavenia“. Ako dodal kardinál, nádej, ktorá je zakorenená vo viere, nie je iluzórna a teda nesklame, a tak všetci pútnici – „chudobní, sklamaní i optimistickí, bohatí, trpiaci i radostní „môžu mať nádej vo vzkriesení a láske, ktorá víťazí“.
Hlavný penitenciár zdôraznil, že nádej nie je „liekom alebo terapiou pre tých, ktorí sú v temnote“, ale je „trvalou vlastnosťou“ veriaceho človeka, ktorá dáva zmysel životu. Kardinál prítomných povzbudil, aby „znovu objavili silu rozprávania o spáse v každodenných zákutiach života“. A následne kard. De Donatis odkázal na obrátenie stelesnené v Márii Magdaléne. Kristus nám vychádza v ústrety ak pri prechode Svätou bránou prídeme „so zmiereným srdcom“, s odpustenými hriechmi z našej minulosti. Samozrejme každé obrátenie si vyžaduje aj, aby sme „s vďačnosťou prehodnotili to, čo sme prežili, vrátane zlyhaní“, a potom aby sme „videli svoje rany novými očami“, a tak aby sme „dokázali identifikovať spásu, ktorá sa stáva „viditeľnou“ v našom živote.
Lorena Leonardi, Miroslava Holubíková – Vatican News