Medzinárodná konferencia zdôraznila etické výzvy umelej inteligencie

TK KBS, cn, ci, ml; pz | 07. 03. 2025 12:45



Foto: Vatican Media

Vatikán 7. marca (TK KBS) V dňoch 4. a 5. marca 2025 sa vo Vatikáne uskutočnila medzinárodná konferencia s názvom „Umelá inteligencia, spravodlivosť a demokracia“.

Pod záštitou Pápežskej akadémie sociálnych vied v spolupráci s COPAJU a IFBC sa zišlo viac ako 60 odborníkov vrátane amerických politikov Josepha Kennedyho III., Stephena F. Lyncha a Richarda E. Neala, aby diskutovali o dopadoch umelej inteligencie (AI) na spravodlivosť, demokraciu a ľudskú dôstojnosť.

Predsedníčka Pápežskej akadémie sociálnych vied, sestra Helen Alfordová, zdôraznila dôveru Cirkvi v odborníkov a jej účasť na morálnom smerovaní technologického vývoja.

Diskusie sa sústredili na vplyv AI na demokratické procesy, pričom Joseph Kennedy III. varoval pred rizikami dezinformácií a manipulácie verejnosti prostredníctvom falošných médií počas kampaní. Prezident COPAJU, Roberto Andrés Gallardo, upozornil na nebezpečenstvo „technoautoritárstva“ v prípade absencie kontroly nad technológiami.

Pápež František vo svojom posolstve apeloval na priorizáciu ľudskej dôstojnosti pred efektivitou technológií, zdôrazňujúc, že pokrok, ktorý prehlbuje nerovnosti a konflikty, nie je skutočným pokrokom.

Druhý deň konferencie bol venovaný vplyvu AI na rozvojové krajiny, s dôrazom na spravodlivý prístup k technológiám a ich využitie pre udržateľný rozvoj. Účastníci potvrdili potrebu etického zakotvenia AI, medziodborovej spolupráce a jasných morálnych smerníc na ochranu spravodlivosti, demokracie a ľudskej dôstojnosti.

Zdroje: CNA/Cirkev.cz



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025