Pápež František vedcom: Nádej nás vedie za hranice individuálneho sveta

TK KBS, VaticanNews, cz, ml; pz | 03. 03. 2025 12:50



Foto: Vatican Media

Rím 3. marca (TK KBS) Pápež František sa prihovoril vedcom a odborníkom zhromaždeným vo Vatikáne na generálnom zhromaždení Pápežskej akadémie pre život.

Z nemocnice Gemelli, kde sa momentálne nachádza, im adresoval posolstvo s názvom „Koniec sveta? Kríza, zodpovednosť a nádej“, v ktorom vyzdvihol význam dialógu medzi vierou a vedou, potrebu spoločného úsilia pri riešení globálnych výziev a dôležitosť nádeje ako hnacej sily pre budúcnosť ľudstva.  

„Polykríza“ a výzva k zmene myslenia

Pápež František označil súčasnú dobu za obdobie „polykrízy“, ktorá zahŕňa vojny, klimatické zmeny, energetické problémy, epidémie, migráciu či technologické inovácie. Zdôraznil, že naša reakcia na tieto výzvy závisí od ochoty prehodnotiť naše chápanie sveta a osudu ľudstva.  

V tejto súvislosti kriticky pripomenul, že pandémia Covid-19 bola premárnenou príležitosťou na premenu spoločenského vedomia, keďže napriek silným výzvam k zmene sa mnohé mechanizmy vrátili do starých koľají.  

Význam načúvania vedeckým poznatkom

Svätý Otec zdôraznil, že skutočný pokrok nie je možný bez načúvania vedeckým poznatkom. Pripomenul, že v rámci prebiehajúceho synodálneho procesu hrá načúvanie kľúčovú úlohu, a ocenil snahu vedcov o transdisciplinárny prístup, ktorý integruje rôzne pohľady a vedné odbory.  

Spomenul tiež priekopnícku prácu Teilharda de Chardina, ktorý hľadal spojenie medzi teológiou a prírodnými vedami a zdôrazňoval vzájomnú závislosť všetkých živých bytostí.  

Technokracia nás nezachráni – potrebujeme ľudský prístup

Pápež varoval pred slepým dôverovaním technokracii, ktorá nemôže byť riešením globálnych problémov, pokiaľ nebude sprevádzaná etikou a zodpovednosťou za spoločné dobro. Upozornil na nebezpečenstvo utilitarizmu a neoliberálnej deregulácie, ktorá môže viesť k nerovnostiam a odľudšteniu spoločnosti.  

Nádej ako základný postoj

Pápež pripomenul, že nádej nie je pasívnym čakaním na lepšie časy, ale aktívnym prístupom k životu, ktorý presahuje osobné záujmy a smeruje k spoločnému dobru. Citoval emeritného pápeža Benedikta XVI., ktorý zdôrazňoval, že pravá nádej je zakorenená v spoločenstve.  

Výzva k posilneniu medzinárodnej spolupráce

Vzhľadom na globálne výzvy pápež František apeloval na posilnenie medzinárodných organizácií, ktoré sa snažia riešiť chudobu, hlad a ochranu základných ľudských práv. Kritizoval súčasnú slabnúcu úlohu multilaterálnych inštitúcií, ktoré sú často ovplyvňované partikulárnymi záujmami a politickými stratégiami.  

Svoje posolstvo ukončil povzbudením, aby Pápežská akadémia pre život pokračovala vo svojej misii hľadania pravdy v dialógu medzi vierou a vedou. Zveril jej členov pod ochranu Panny Márie udelil im svoje požehnanie.  

Zdroj: VaticanNews, česká redakcia, redakčne upravené



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025