Arcibiskup Svjatoslav Ševčuk vo Filadelfii: Svedok bolesti a nádeje Ukrajiny

TK KBS, ek, ml; pz | 18. 02. 2025 08:52



Foto: ugcc.ua

Filadelfia 18. februára (TK KBS) Hlava Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, arcibiskup Svjatoslav Ševčuk, navštívil Spojené štáty americké v rámci pastoračnej cesty.

V Katedrále Nepoškvrneného počatia Panny Márie vo Filadelfii viedol 16. februára Božskú liturgiu v duchu Svätého roka pod heslom „Pútnici nádeje“. V príhovore zdôraznil, že prišiel ako svedok utrpenia ukrajinského ľudu, každodennej skazy spôsobenej vojnou, ale aj ako posol nádeje pre Ukrajinu i celý svet.

Arcibiskup Ševčuk vo svojej homílii hovoril o sile viery, ktorá dáva Ukrajincom schopnosť vytrvať aj v ťažkých časoch.

Pri vysvetľovaní podobenstva o márnotratnom synovi poukázal na to, že Božie objatie je zdrojom dôstojnosti a nádeje. Počas svojej návštevy si všimol veľký počet veriacich pristupujúcich k sviatosti zmierenia a prirovnal to k duchovnej sile, ktorú prežívali Ukrajinci počas revolúcie na Majdane. Spomenul tiež, že aj dnes ukrajinskí vojaci žiadajú o spoveď skôr, než idú do boja.  

V závere poďakoval americkému ľudu za ich podporu v ťažkých časoch, osobitne ukrajinskej komunite v USA za jej neúnavnú pomoc.

Pripomenul, že napriek zmiešaným signálom z medzinárodného spoločenstva Ukrajina zostáva pevná vo viere a nádeji. Božská liturgia bola slávená za účasti vysokých cirkevných predstaviteľov, ukrajinských diplomatov, zástupcov armády a Ukrajincov žijúcich v USA. Arcibiskup na záver udelil osobitné požehnanie obrancom Ukrajiny, ktorí sa v USA zotavujú zo zranení.

Ekumenická modlitba vo Filadelfii: Volanie po spravodlivom mieri  

V Katedrálnej bazilike svätých apoštolov Petra a Pavla vo Filadelfii sa konala ekumenická modlitba za mier na Ukrajine pod heslom „Nádej a vytrvalosť. Mier a spravodlivosť.“

Modlitbu viedol arcibiskup Ševčuk spolu s filadelfským metropolitom arcibiskupom Nelsonom Perezom. Arcibiskup Ševčuk sa poďakoval americkým katolíkom za ich modlitby a solidaritu a zdôraznil, že vďaka podpore celého sveta môže Ukrajina ďalej odolávať neprávosti a bojuje za svoju slobodu. V príhovore pripomenul, že Ukrajina už tri roky odoláva agresii, hoci mnohí neverili v jej schopnosť prežiť.

Vyjadril vďačnosť za medzinárodnú podporu a poukázal na to, že skutočný mier nemôže existovať bez spravodlivosti. Varoval pred falošným prímerím, ktoré by ponechalo ľudí v okupovaných oblastiach v utrpení. Arcibiskup Nelson Perez vo svojom príhovore prirovnal cestu Ukrajiny ku krížovej ceste a pripomenul slová pápeža Pavla VI.: „Ak chceš mier, usiluj sa o spravodlivosť.“  

Na modlitbe sa zúčastnili viacerí predstavitelia Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, pravoslávni hierarchovia a rímskokatolícki biskupi z Pensylvánie. Podujatie sprevádzal chrámový zbor, ktorý zaspieval hymnu „Veľký a jeden Bože, zachráň Ukrajinu“ v angličtine aj ukrajinčine. Spoločná modlitba v duchu ekumenizmu vyjadrila jednotu kresťanov v snahe o spravodlivý a trvalý mier pre Ukrajinu.

Zdroj: E-kai, redakčne upravené



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025