Vatikán 9. februára (TK KBS) Svetový deň chorých, ktorý Katolícka cirkev každoročne slávi 11. februára, bol ustanovený pápežom sv. Jánom Pavlom II. v roku 1992. Tento deň je príležitosťou na vyjadrenie solidarity s tými, ktorí trpia fyzickými alebo duchovnými ťažkosťami, a na povzbudenie tých, ktorí sa o nich starajú. Pápež týmto spôsobom odpovedal na volanie veriacich o venovanie osobitnej pozornosti chorým a zdravotníckym pracovníkom.
Dátum 11. februára nebol vybraný náhodne – pripomína prvé zjavenie Panny Márie sv. Bernardette Soubirous v Lurdoch v roku 1858. Toto mariánske miesto sa stalo symbolom uzdravenia a duchovnej útechy pre chorých z celého sveta. Hlavné slávnosti Svetového dňa chorých sa preto často konajú v mariánskych pútnických miestach.
Od svojho vzniku bol tento deň slávený na rôznych úrovniach – v diecézach, farnostiach, zdravotníckych zariadeniach a charitatívnych organizáciách. V roku 2008 pápež Benedikt XVI. rozhodol, že centrálne oslavy nebudú sústredené na jedno miesto, ale budú prebiehať na miestnych úrovniach, čím sa posilnila ich prítomnosť v rôznych komunitách.
Celosvetové oslavy Svetového dňa chorých sa pre jubileum presunú o rok
Tridsiaty tretí Svetový deň chorých si pripomenú aj slovenskí biskupi
Pápež Ján Pavol II. počas svojho pontifikátu viackrát navštívil nemocnice a stretával sa s chorými. Osobitnú pozornosť venoval aj zdravotníckym pracovníkom, ktorých považoval za dôležitých služobníkov lásky a súcitu. Sám zažil vážne zdravotné problémy a niekoľkokrát bol hospitalizovaný, čo mu umožnilo hlboko pochopiť utrpenie chorých.
Jedným z kľúčových dokumentov pápeža Jána Pavla II. v súvislosti s touto tematikou bol apoštolský list „Salvifici doloris“ z roku 1984, ktorý sa venoval kresťanskému zmyslu utrpenia. O rok neskôr zriadil Pápežskú komisiu pre pastoráciu zdravotníckych pracovníkov, ktorá sa neskôr pretransformovala na Pápežskú radu pre pastoráciu zdravotníckych pracovníkov a dnes je súčasťou Dikastéria pre službu integrálnemu rozvoju človeka.
Posolstvo Svätého Otca Františka
Konferencia biskupov Slovenska (KBS) prináša slovenský preklad posolstva pápeža Františka k 33. svetovému dňu chorých, ktorý sa bude sláviť 11. februára 2025. Svätý Otec v ňom pripomína, že nádej nezahanbuje (Rim 5, 5) a posilňuje nás aj v trápení. V Jubilejnom roku 2025, ktorý je pozvaním stať sa „pútnikmi nádeje“, pápež povzbudzuje chorých i tých, ktorí sa o nich s láskou a obetavosťou starajú, aby v utrpení objavovali Božiu blízkosť.
KBS prináša slovenský preklad posolstva pápeža k 33. svetovému dňu chorých
Svetový deň chorých sa od svojho vzniku konal v rôznych krajinách, pričom hlavné slávnosti prebiehali napríklad v Lurdoch, Fatime, Jasnej Góre, Guadalupe, Sydney a mnohých ďalších významných mariánskych pútnických miestach. Súčasťou programu sú sväté omše, modlitby, duchovné programy a konferencie o zdravotníckej a sociálnej starostlivosti.
Katolícka cirkev má dlhú tradíciu starostlivosti o chorých. Po celom svete prevádzkuje tisíce zdravotníckych zariadení, ako sú nemocnice, hospice, domovy pre seniorov a rehabilitačné centrá. Okrem toho sa v mnohých krajinách angažuje v poskytovaní sociálnej pomoci a pastorácie pre chorých a ich rodiny.
Jedným z hlavných organizátorov podujatí spojených so Svetovým dňom chorých je Caritas, ktorá sa stará o návštevy chorých, organizuje duchovné a sociálne programy a pomáha pri zabezpečovaní zdravotnej starostlivosti pre najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva. Okrem toho sa do slávenia zapájajú aj rehoľné kongregácie, ktoré sa špecializujú na starostlivosť o chorých a trpiacich.
Cirkev vníma chorobu nielen ako fyzickú skúšku, ale aj ako duchovnú výzvu, ktorá môže viesť k prehĺbeniu viery a posilneniu osobného vzťahu s Bohom. Preto povzbudzuje veriacich k modlitbe, sviatostiam a duchovnej podpore chorých, aby mohli čerpať silu a útechu z kresťanskej viery.
Svetový deň chorých je príležitosťou na pripomenutie si dôležitosti súcitu, solidarity a pomoci tým, ktorí trpia. Cirkev vyzýva veriacich, aby sa zapojili do starostlivosti o chorých, podporovali zdravotníckych pracovníkov a hľadali spôsoby, ako zmierniť utrpenie vo svojom okolí. Tento deň je pripomienkou, že aj v utrpení môže človek nájsť nádej a Božiu blízkosť.
Zdroj: E-kai Spracoval: M. Lipiak