Bratislava 8. februára (TK KBS) Svätá Josefína Margaréta Bakhita, ktorá sa narodila okolo roku 1869 v srdci Sudánu, prežila neuveriteľné trápenie. Ako malá bola unesená otrokárom a po rokoch utrpenia v otroctve prešla dlhým obdobím mučenia a týrania. Po náročnom a bolestivom živote v rôznych otrockých rukách, Bakhita zažila zázrak – po presťahovaní sa do Talianska sa dostala do láskavých rúk talianskeho vicekonzula. Táto zmena znamenala nový začiatok jej života, ktorý neskôr zavŕšila prijatím kresťanskej viery.
Po krste sa Bakhita úplne zamerala na svoju duchovnú cestu. Vstúpila do kongregácie Dcér milosrdnej lásky a venovala sa službe Bohu aj druhým. Vo svojom kláštore vykonávala rôzne každodenné práce a stala sa inšpiráciou pre svojich spolusestrách aj širšiu komunitu. Jej život bol plný pokory, obetavosti a modlitby. Modlila sa za obrátenie svojej domoviny a túžila byť misionárkou pre Afriku, ktorú nikdy nezabudla.
Svätá Bakhita prežila život plný bolesti, ale aj radosti, ktorá pramenila z jej osobného vzťahu s Bohom. Zomrela 8. februára 1947 v Schiu, kde ju miestna komunita veľmi milovala a obdivovala. Jej príbeh je príkladom nesmiernej sily viery a schopnosti odpúšťať, aj po najväčšom utrpení. Jej telo bolo tri dni vystavené verejnej úcte a tisíce ľudí prišli vzdať hold tejto výnimočnej žene. V roku 1969 boli jej telesné pozostatky prenesené do kostola Svätej rodiny v Schiu.
Bakhitin odkaz sa stal silným symbolom pre celú Afriku a pre všetkých, ktorí bojujú proti obchodovaniu s ľuďmi. Na otázku, čo by robila, keby sa stretla so svojimi únoscami, odpovedala, že by im pobozkala ruky, pretože ich konanie ju priviedlo k Bohu. Jej kanonizačný proces začal už dvanásť rokov po jej smrti, a po mnohých rokoch ju pápež Ján Pavol II. v roku 2000 vyhlásil za svätú. Bakhita je patrónkou Sudánu a obetí obchodovania s ľuďmi, pričom jej príbeh sa stal inšpiráciou pre mnoho ľudí.
Na Slovensku je možné uctievať jej relikvie, ktoré boli vystavené v Bratislave počas modlitieb za obete obchodovania s ľuďmi. Veriaci sa môžu tiež modliť novénu k tejto svätici.
Zdroje: Wikipedia/Životopisy svätých, redakčne upravené Súvisiaci článok: Vďaka Rádiu LUMEN sa môžete zapojiť do modlitieb za obete obchodovania