Pápež: Ako ambasádori nádeje spoločne bojujme proti obchodovaniu s ľuďmi

TK KBS, VaticanNews, zk, ml; pz | 07. 02. 2025 15:25



Foto: Pixabay.com

Vatikán 7. februára (VaticanNews) „Hľadiac na Krista nájdeme silu, ktorá sa nenechá premôcť veľkosťou drám, zapáliť v temnote plamienky svetla, ktoré spoločne môžu osvetliť noc, kým nepríde úsvit.“ Aj o tom píše pápež František v posolstve k 11. medzinárodnému dňu modlitby a reflexie proti obchodovaniu s ľuďmi, ktorý Cirkev slávi 8. februára 2025. Osobitné posolstvo nesie názov „Ambasádori nádeje: spoločne proti obchodovaniu s ľuďmi“.

„V tomto jubilejnom roku kráčajme spoločne ako „pútnici nádeje“ aj na ceste boja proti obchodovaniu s ľuďmi“, píše pápež. V posolstve si zároveň kladie otázku, ako nestratiť nádej zoči-voči tejto forme moderného otroctva, ktorá ničí predovšetkým milióny žien, detí, mladých či migrantov. Okrem toho sa pýta: „Kde môžeme vždy čerpať nové podnety na boj proti obchodovaniu s ľudskými orgánmi a tkanivami, proti sexuálnemu zneužívaniu chlapcov a dievčat, proti nútenej práci vrátane prostitúcie, obchodovaniu s drogami a zbraňami?“

Svätý Otec zároveň nachádza odpoveď. Píše: „Iba ak pozdvihneme svoj pohľad ku Kristovi, našej nádeji, môžeme nájsť silu na obnovené odhodlanie, ktoré sa nenechá premôcť dimenziou problémov a drám, ale v temnote sa usiluje zapáliť plamienky svetla, ktoré spoločne môžu osvetliť noc, kým nepríde úsvit.“ Príklad nám podľa Petrovho nástupcu ukazujú mladí z celého sveta bojujúci proti obchodovaniu s ľuďmi. Pozývajú nás „stať sa ambasádormi nádeje a konať spoločne, s húževnatosťou a láskou a stáť pri obetiach“.

„Duch zmŕtvychvstalého Pána nás podporuje, aby sme s odvahou a účinne presadzovali cielené iniciatívy na oslabenie a potlačenie ekonomických a zločineckých mechanizmov, ktoré profitujú z obchodovania s ľuďmi a z vykorisťovania.“ Učí nás tiež stáť nablízku obetiam, so súcitom im načúvať a pomáhať, ako aj robiť prevenciu, dodáva pápež. Zároveň zdôrazňuje: „Obchodovanie s ľuďmi je zložitý a neustále sa vyvíjajúci jav, ktorý je podnecovaný vojnami, konfliktami, hladomorom a dôsledkami klimatických zmien. Preto si vyžaduje globálne reakcie a spoločné úsilie na všetkých úrovniach v boji proti nemu.

Preto vás všetkých, najmä zástupcov vlád a organizácií, ktoré zdieľajú tento záväzok, pozývam, aby ste sa k nám pripojili, vedení modlitbou, a aby ste podporili iniciatívy na obranu ľudskej dôstojnosti, na odstránenie obchodovania s ľuďmi vo všetkých jeho formách a na podporu mieru vo svete.“

Zuzana Klimanová – VaticanNews



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025