Vatikán 7. februára (VaticanNews) Tvárou v tvár obchodovaniu s ľuďmi nemôžeme zostať ľahostajní a musíme spojiť naše sily a hlasy a vyzvať všetkých k zodpovednosti, aby bojovali proti tomuto zločinu, ktorý profituje na najzraniteľnejších. Pápež František k tomu vyzýva v príhovore, ktorý odovzdal delegácii Talitha Kum – teda medzinárodnej sieti rehoľníčok bojujúcej proti obchodovaniu s ľuďmi. Skupinu prijal v piatok 7. februára v Dome sv. Marty.
Keďže Svätý Otec má bronchitídu, pápežské audiencie sa od štvrtka konajú v Dome sv. Marty. Rovnako tomu bude aj v sobotu, oznámilo Tlačové stredisko Svätej stolice. Pápež v texte ďakuje všetkým členom spomínanej medzinárodnej siete. Spomína aj patrónku všetkých ľudí angažujúcich sa v boji proti obchodovaniu s ľuďmi, ktorá je tiež patrónkou obetí tejto pohromy:
„Sme v blízkosti zajtrajšieho sviatku sv. Jozefíny Bakhity, ktorá bola obeťou tejto hroznej sociálnej pliagy. Jej príbeh nám dodáva mnoho sily a ukazuje nám, ako je možné i napriek znášanej nespravodlivosti a utrpeniu, s Pánovou milosťou pretrhnúť reťaze, stať sa opäť slobodnými a byť poslami nádeje pre iných, ktorí sa ocitli v ťažkostiach.
Obchodovanie s ľuďmi je celosvetový fenomén, ktorý si vynucuje milióny obetí a nezastaví sa pred ničím. Vždy si nájde nové spôsoby, ako sa vkradnúť do našich spoločností, a to na každej zemepisnej šírke. Tvárou v tvár tejto dráme nemôžeme zostať ľahostajní a rovnako ako vy musíme spojiť naše sily, naše hlasy a vyzvať všetkých k zodpovednosti, aby bojovali proti tejto forme zločinu, ktorá profituje z tých najzraniteľnejších.
Nemôžeme sa zmieriť s tým, že toľko sestier a bratov je vykorisťovaných takýmto podlým spôsobom. Obchod s telami, sexuálne vykorisťovanie, vrátane chlapcov a dievčat, a nútená práca sú hanbou a veľmi vážnym porušením základných ľudských práv.“
Ako pripomína rímsky biskup, vo Večnom meste sa v uplynulých dňoch zišlo mnoho aktivistov pri príležitosti Týždňa modlitby a reflexie proti obchodovaniu s ľuďmi. Pápež zároveň oceňuje angažovanosť mladých ambasádorov proti obchodovaniu s ľuďmi, ktorí „s tvorivosťou a energiou nachádzajú vždy nové spôsoby ako šíriť povedomie“ o tomto probléme.
Svätý Otec všetkých zaangažovaných vyzýva, aby „aj naďalej spájali sily, aby kládli do centra obete a načúvali ich príbehom, aby sa starali o ich rany a umocňovali hlas týchto osôb. Toto znamená byť ambasádormi nádeje“, zdôrazňuje Petrov nástupca. Zároveň vyjadruje nádej, že v jubilejnom roku budú mnohí ďalší nasledovať ich príklad v boji proti tejto pliage.
Pripomeňme, že k sobotnému 11. medzinárodnému dňu modlitby a reflexie proti obchodovaniu s ľuďmi pápež napísal osobitné posolstvo s názvom „Ambasádori nádeje: spoločne proti obchodovaniu s ľuďmi“.
Zuzana Klimanová – VaticanNews