Biskup Galis napísal posolstvo chorým, trpiacim a tým, ktorí sa o nich starajú

TK KBS, zd, tg, ml; pz | 07. 02. 2025 10:50



Foto: Print Screen YouTube

Žilina7. februára (TK KBS) Žilinský biskup Mons. Tomáš Galis v Jubilejnom roku 2025 vyjadruje solidaritu a povzbudenie s chorými, trpiacimi a tými, ktorí sa o nich starajú. V osobitnom posolstve apeluje na všetkých, aby nezabúdali na Božiu prítomnosť v najťažších chvíľach života a spoliehali sa na jeho pomoc v utrpení. Inšpirovaný slovami Svätého Otca Františka, biskup zdôrazňuje dôležitosť prítomnosti a súcitu, ktorý je rovnako liečivý ako slová modlitby.

Biskup Galis tiež zdieľa svoju vlastnú skúsenosť s bolestivým obdobím, ktoré zažil počas karantény, a ďakuje za oddanú službu zdravotníckeho personálu, ktorý každý deň prináša nádej a útechu tým, ktorí trpia. Vyzýva k tomu, aby sme nezostávali v izolácii, ale otvorili svoje srdcia druhým, ponúkajúc im pomocnú ruku a povzbudenie. Posolstvo chorým a trpiacim je aj o nádeji, že aj v utrpení môže človek zakúsiť Božiu lásku a milosrdenstvo. Biskup tiež vyjadruje vďaku kňazom, ktorí navštevujú chorých, prinášajú im sviatosti a podporu, a zdravotníckemu personálu, ktorý sa s trpezlivosťou a oddanosťou stará o tých, ktorí potrebujú pomoc. Vyprosuje všetkým dar zdravia a požehnanie na príhovor Panny Márie Lurdskej, aby sa cítili posilnení Božou prítomnosťou vo všetkých ťažkostiach.

-

Posolstvo žilinského biskupa chorým, trpiacim a tým, ktorí sa o nich starajú v Jubilejnom roku 2025

Obraciam sa vás, drahé sestry a bratia, ktorí trpíte nejakou chorobou, obraciam sa na vás, ktorí týmto chorým slúžite vo vašich domácnostiach, obraciam sa na vás, zdravotnícky personál v nemocniciach a domovoch dôchodcov a tiež na všetkých, ktorí potrebujete uzdravenie tela, duše alebo ducha. Oslovujem vás v Jubilejnom roku 2025, keď Cirkev chce, aby sa každý človek sebe vlastným spôsobom stretol s dobrotou a láskavosťou Boha Otca, Syna a Ducha Svätého. Z tohto osobného stretnutia sa v nás môže zrodiť čosi nové, prekvapujúce a obohacujúce celé naše bytie (por. Iz 43, 19).

Svätý Otec František pred časom napísal o istom filozofovi, ktorý povedal: „Bolesť nás totálne izoluje a z tejto totálnej izolácie sa rodí obrátenie sa na druhého, vzývanie druhého“. Keď nejaký človek v dôsledku choroby zažíva krehkosť a utrpenie na vlastnom tele, aj jeho srdce oťažie, vzrastá jeho strach, množia sa otázky a stáva sa naliehavejšou odpoveď na otázku o zmysle všetkého, čo sa deje. Preto je dôležité mať pri sebe svedkov Božej lásky, ktorí podľa príkladu Ježiša lejú na rany chorých olej útechy a víno nádeje“ (Posolstvo chorým 2022, č. 2). Svätý Otec povzbudzuje chorých, aby nezmalomyseľneli, keď sa vkráda choroba a neistota do ich života. Aby dôverovali Bohu, ktorý prichádza a je aj v tom najťažšom čase s nimi.

Sám som zažil počas kovidovej karantény, čo je to bolesť, izolácia a nedostatok svetla. Priznávam sa k tomuto času a ďakujem Bohu zaň. Ďakujem aj personálu nemocníc, v ktorých sa o mňa starali a stále starajú, keďže roky sa už podpisujú na mojom zdravotnom stave a podchvíľou treba niečo skontrolovať alebo poopraviť...

Táto osobná skúsenosť a skúsenosť mnohých iných ma pohýna k tomu, aby som apeloval na všetkých: Nenechávajme trpiacich samých, obetavo ich sprevádzajme. Nemusíme hovoriť veľa slov, ide o našu prítomnosť, súcit a empatiu. Drahí chorí a trpiaci, ak sa vám to len trochu dá, spomeňte si na Krista na kríži (Mt 27, 45 – 50), na jeho vnútorné zápasy počas modlitby na Olivovej hore (por. Mt 26, 36 – 44), na jeho samotu na púšti (por. Mt 4, 1 – 11) alebo odmietnutie davmi v Nazarete aj inde (por. Jn 6, 61 – 67). Samota nás nemôže zlomiť, znášanie utrpenia je súčasťou obety a vykupiteľského diela Krista, ale aj životnej cesty každého z nás. Hodnota človeka sa ukáže až v postoji k utrpeniu: k utrpeniu vlastnému, ale aj k utrpeniu iných.   Ďakujem kňazom našej diecézy, že pravidelne navštevujú chorých vo farnostiach, prinášajú im milosrdenstvo v podobe svätej spovede alebo sviatosti pomazania chorých. Ďakujem, že im prinášajú eucharistického Krista a nádej na cestu do večnosti. Ďakujem všetkým vám, ktorí pracujete v zdravotníckych zariadeniach, že deň čo deň vidíte nielen diagnózy, ale aj ľudí, ktorí čakajú na vašu pomoc a zvestovanie nádeje na uzdravenie. Ľudia vám dôverujú, prichádzajú za vami, aby ste im pomohli spod jarma choroby a utrpenia. Niekedy sú to možno banálnosti, niekedy ťažké zápasy s neistým koncom. Vďaka za vašu trpezlivú službu, za vašu otvorenosť v komunikácii, za neutíchajúcu ochotu stále sa vzdelávať a odstraňovať choroby z ľudského života, za hlbokosť ľudského poznania pri objavovaní nových liekov. A za vieru, že všetci sme v Božích rukách. Nie nadarmo sa hovorí, že lekár lieči, ale Boh uzdravuje. My nie sme pánmi života, sme len pútnikmi v uzdravujúcej službe všemohúceho, tajomného a láskavého Boha. Bolesť strpčuje náš život, ale neraz ho aj veľmi očisťuje od pýchy, učí jednoduchosti, skromnosti a vďačnosti.

Vyprosujem všetkým chorým, trpiacim aj tým, ktorí sa o nich starajú, dar zdravia telesného, duševného aj duchovného. Na príhovor Panny Márie Lurdskej nech vás všetkých napĺňa Duch, ktorý oživuje (por. Jn 6, 62), aby sme sa vedeli vysporiadať so všetkým, čo sa nám postaví do cesty.      S láskou vám žehná         + Tomáš Galis, žilinský biskup  - V Žilinskej diecéze budú sláviť Jubileum chorých v stredu 12. februára 2025. Žilinský biskup Tomáš Galis sa stretne so zdravotníkmi v Univerzitnej nemocnici v Martine. Stretnutie sa začne o 15:00 spoločnou modlitbou korunky Božieho milosrdenstva. K modlitbe sa súčasne pripoja všetky ostatné duchovné správy v nemocniciach Žilinskej diecézy: Čadca, Žilina a Považská Bystrica. V Martine budú pokračovať svätou omšou a neformálnym dialógom. Biskup Galis pri príležitosti Jubilea chorých napísal osobitné posolstvo, ktoré adresoval chorým, trpiacim a tým, ktorí sa o nich starajú.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025