Pripomenieme si jedenásty deň modlitieb a boja proti obchodovaniu s ľuďmi

TK KBS, VaticanNews, cz, ml; kj | 06. 02. 2025 12:17



Foto: Vatican Media

Vatikán 6. februára (TK KBS) V sobotu 8. februára 2025 si pripomenieme 11. Medzinárodný deň modlitieb a boja proti obchodovaniu s ľuďmi.

V čele tohto boja stojí katolícka sieť rehoľných sestier Talitha Kum (na snímke), ktorá sa venuje prevencii, pomoci obetiam a ich podpore. Sieť vedie sestra Abby Avelino a združuje viac ako 6 000 členiek po celom svete. Ich práca zahŕňa zvyšovanie povedomia, záchranu obetí a spoluprácu s tvorcami zákonov na rozbitie zločineckých sietí obchodníkov s ľuďmi.

Témou tohtoročnej kampane je „Vyslanci nádeje, spolu proti obchodovaniu s ľuďmi“, čo súvisí s jubilejným rokom a výzvou byť pútnikmi nádeje. Sestra Abby zároveň upozorňuje, že obchodníci s ľuďmi sú čoraz rafinovanejší, a preto je nevyhnutná osvetová činnosť, vzdelávanie a spolupráca s vládami.  

Dôležitú úlohu v boji proti obchodovaniu s ľuďmi zohrávajú aj samotní preživší. Pauline Akinyu Juma, zakladateľka keňskej organizácie Rebirth of a Queen a mládežnícka vyslankyňa Talitha Kum, poskytuje obetiam sexuálneho násilia a obchodovania s ľuďmi ekonomické príležitosti a priestor na zdieľanie ich príbehov.

Poukazuje na to, že v Keni si mnohí stále neuvedomujú, že obchodovanie s ľuďmi je realitou, a obete často čelia hrozbám. Jej útulok v súčasnosti poskytuje útočisko 38 preživším, pričom zdroje sú obmedzené. Zdôrazňuje potrebu vládnej podpory a efektívnych mechanizmov ochrany. Napriek výzvam zostáva odhodlaná a vníma spoluprácu s Talitha Kum ako zdroj sily a nádeje.  

Ďalšími dôležitými aspektmi boja sú právna pomoc a prevencia. Rumunský právny aktivista Mario sa snaží zabezpečiť spravodlivosť pre obete a spolupracuje s právnikmi, psychológmi a úradmi. Poukazuje na to, že obchodovanie s ľuďmi zahŕňa nielen sexuálne vykorisťovanie, ale aj nútenú prácu či detskú pornografiu.

Výzvou zostáva budovanie dôvery v právny systém, aby bol empatickejší voči obetiam. Medzitým Nana, mexická mládežnícka vyslankyňa Talitha Kum, pôsobiaca v Japonsku, sa zameriava na prevenciu medzi migrantmi, ktorí sú často obeťami obchodovania. Jej tím organizuje školenia a osvetové aktivity, aby mladých ľudí ochránili pred nebezpečenstvom.

S blížiacim sa Medzinárodným dňom modlitieb vyzýva Talitha Kum jednotlivcov aj inštitúcie k činom. „Musíme prekročiť rámec osvetovej činnosti a vybudovať sieť konkrétnych akcií, podpory a solidarity,“ zdôrazňuje Pauline.

Zdroj: VaticanNews, česká redakcia Spracoval: M. Lipiak

 



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025