V kalendári si pripomíname sv. Pavla Mikiho a jeho dvadsaťpäť spoločníkov

TK KBS, zs, ml; pz | 06. 02. 2025 11:26



Foto: Pixabay.com

Bratislava 6. februára (TK KBS) Svätý Pavol Miki a jeho dvadsaťpäť spoločníkov, ktorých dnes pripomína liturgický kalendár, patria medzi najznámejších japonských mučeníkov. Kresťanstvo v Japonsku začal šíriť svätý František Xaverský v 16. storočí a spočiatku sa evanjelizácii darilo. Situácia sa však zmenila v roku 1587, keď vojenský námestník cisára Taikosamu vydal edikt nariaďujúci zničenie kostolov a vyhnanie misionárov. Začalo sa kruté prenasledovanie kresťanov, ktorému padli za obeť kňazi, katechéti, laici i deti.

Medzi nimi bol aj Pavol Miki, ktorý sa odmietol vzdať svojej viery a stal sa jedným z prvých japonských mučeníkov. Pavol Miki sa narodil v roku 1554 v meste Kjótó v zámožnej rodine. Pokrstený bol už ako päťročný a neskôr vstúpil do jezuitského seminára. Hoci latinčina mu robila ťažkosti, vynikal v teológii a bol výborným rečníkom, schopným diskutovať s budhistickými učencami.

Pre svoju horlivosť v šírení viery bol 26. decembra 1596 uväznený spolu s ďalšími novicmi. Po niekoľkotýždňovom väznení ich previezli do Nagasaki, kde ich 5. februára 1597 ukrižovali. Pred smrťou Pavol Miki zo svojho kríža odpustil svojim prenasledovateľom a povzbudzoval ostatných, aby vytrvali vo viere.

Ich mučenícka smrť sa stala inšpiráciou pre mnohých a kresťanstvo sa v Japonsku šírilo ďalej, aj napriek ďalším vlnám prenasledovania. V roku 1617 bolo kresťanstvo v krajine takmer úplne zničené a misionári boli vyhnaní. No po viac než dvesto rokoch, keď sa misionári do Japonska opäť vrátili, objavili v okolí Nagasaki tajné kresťanské komunity, ktoré vytrvali vo viere aj bez kňazov.

Pavol Miki a jeho dvadsaťpäť spoločníkov boli v roku 1862 vyhlásení za svätých pápežom Piom IX. Ich odkaz žije dodnes ako svedectvo o sile viery a vernosti Bohu.

Zdroj: Životopisy svätých



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025