Anjel Pána: Túži moje srdce vidieť Pánovu tvár?

TK KBS, VaticanNews, ak, mh; pz | 02. 02. 2025 15:17



Foto: Vatican Media

Vatikán 2. februára (VaticanNews) V nedeľu 2. februára, ktorý Cirkev slávi ako Deň zasväteného života, dal pápež František v príhovore pred poludňajšou modlitbou Anjel Pána podnet o troch spôsoboch vnímania Ježiša podľa dnešného Evanjelia: Ježiš ako spása, svetlo a znamenie protirečenia.

Z okna Apoštolského paláca Svätý Otec František po mariánskej modlitbe upozornil najprv na prebiehajúci Deň života:

„Dnes sa v Taliansku slávi Deň života s témou „Odovzdávať život a nádej pre svet“. Pripájam sa k talianskym biskupom a vyjadrujem vďačnosť mnohým rodinám, ktoré ochotne prijímajú dar života, a povzbudzujem mladé páry, aby sa nebáli priviesť na svet deti.“

Potom pápež pripomenul významné stretnutie vo Vatikáne, ktoré sa bude konať v pondelok 3. februára:

„Zajtra sa vo Vatikáne uskutoční medzinárodný samit o právach detí s názvom „Milujme ich a chráňme ich“, ktorý som rád podporil, a na ktorom sa zúčastním. Je to jedinečná príležitosť upozorniť svet na najnaliehavejšie problémy, ktoré ovplyvňujú životy najmenších. Pozývam vás, aby ste sa pripojili v modlitbe za jej úspech.“

Následne Petrov nástupca zdôraznil ukončiť konflikty vo svete:

„A pokiaľ ide o prvoradú hodnotu ľudského života, opakujem „nie“ vojne, ktorá ničí, všetko devastuje, ničí život a podnecuje pohŕdať ním. A nezabúdajme, že vojna je vždy porážkou. V tomto Jubilejnom roku obnovujem svoju výzvu, najmä na vládcov kresťanskej viery, aby vynaložili maximálne úsilie na rokovania s cieľom ukončiť všetky prebiehajúce konflikty. Modlime sa za mier na sužovanej Ukrajine, v Palestíne, Izraeli, Libanone, Mjanmarsku, Sudáne a v Severnom Kiwu.“

Pri zakúšaní chudoby, väzenia, slepoty, útlaku človek objaví, že „rok milosti“ je určený aj pre neho, povedal pápež pred modlitbou Anjel Pána z okna Apoštolského paláca v nedeľu ...

Príhovor Svätého Otca pred modlitbou Anjel Pána

Drahí bratia a sestry, požehnanú nedeľu!

Evanjelium dnešnej liturgie (Lk 2, 22 – 40) nám hovorí o Márii a Jozefovi, ktorí prinášajú dieťa Ježiša do jeruzalemského chrámu. Podľa zákona ho predstavujú v Božom príbytku, aby pripomenuli, že život pochádza od Pána. A zatiaľ čo Svätá rodina robí to, čo sa v izraelskom národe robilo vždy, z pokolenia na pokolenie, deje sa niečo, čo sa nikdy predtým nestalo.

Dvaja starci, Simeon a Anna, obaja prorokujú o Ježišovi: chvália Boha a hovoria o dieťati „tým, ktorí očakávali vykúpenie Jeruzalema“ (v. 38). Ich dojaté hlasy zaznievajú medzi starými kameňmi chrámu a ohlasujú naplnenie očakávaní Izraela. Naozaj Boh je prítomný uprostred svojho ľudu: nie preto, že by prebýval medzi štyrmi múrmi, ale preto, že žije ako človek medzi ľuďmi. Túto je novosť o Ježišovi... V starobe Simeona a Anny sa deje niečo nové, čo mení dejiny sveta.

Mária a Jozef zo svojho pohľadu „žasli nad tým, čo počuli“ o Ježišovi (porov. v. 33). Keď Simeon berie dieťa do náručia, nazýva ho vlastne tromi krásnymi spôsobmi, ktoré si zaslúžia zamyslenie. Dá mu tri pomenovania. Ježiš je spása; Ježiš je svetlo; Ježiš je znamením protirečenia.

Predovšetkým je Ježiš spása. Takto hovorí Simeon, keď sa modlí k Bohu: „Moje oči uvideli tvoju spásu, ktorú si pripravil pred tvárou všetkých národov“ (v. 30 – 31). To nás vždy necháva v úžase: univerzálna spása sústredená do jedného! Áno, pretože v Ježišovi prebýva celá plnosť božstva, jeho lásky (porov. Kol 2, 9).

Druhý aspekt: Ježiš je „svetlo na osvietenie pohanov“ (v. 32). Ako slnko vychádzajúce nad svetom ho toto dieťa vykúpi z temnoty zla, bolesti a smrti. Ako veľmi potrebujeme aj dnes svetlo, toto svetlo!

Napokon dieťa, ktoré objíma Simeon, je znamením protirečenia, „aby vyšlo najavo zmýšľanie mnohých sŕdc“ (v. 35). Ježiš odhaľuje kritérium hodnotenia celých dejín a ich drámy, ako aj života každého z nás. A ktoré je týmto kritériom? Je to láska: kto miluje, žije, kto nenávidí, zomiera. Teda Ježiš je spása, Ježiš je svetlo a Ježiš je znamením protirečenia.

Ožiarení týmto stretnutím s Ježišom sa potom môžeme pýtať sami seba: Ja, ty,... čo očakávam vo svojom živote? Čo je mojou veľkou nádejou? Túži moje srdce vidieť Pánovu tvár? Očakávam zjavenie jeho plánu spásy pre ľudstvo?

Prosme spoločne Pannu Máriu, Matku najčistejšiu, aby nás sprevádzala svetlými i temnými stránkami dejín, aby nás vždy sprevádzala k stretnutiu s Pánom.

Preklad Andrej Klapka a Miroslava Holubíková



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025