Bratislava 20. januára (TK KBS) Prezident SR Peter Pellegrini dnes, v pondelok 20. januára 2025, prijal predstaviteľov cirkví a náboženských spoločností na tradičnom novoročnom stretnutí v Prezidentskom paláci. Medzi hosťami boli aj bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský a prešovský arcibiskup metropolita Mons. Jonáš Maxim, predseda Rady hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Vyhlásenie po novoročnom prijatí zástupcov cirkví a náboženských spoločností
Zdroj: Kancelária prezidenta SR
Stretnutie sa nieslo v duchu posilňovania nádeje a hľadania spôsobov, ako zmierniť napätie a agresivitu, ktorá v spoločnosti narastá od vlaňajšieho útoku na premiéra Roberta Fica. Prezident zdôraznil dôležitosť otvoreného dialógu a spoločného úsilia o vytvorenie pokojnejšej atmosféry.
Prezident Pellegrini vyjadril presvedčenie, že zlepšenie nálady v spoločnosti je spoločnou zodpovednosťou občanov, cirkví aj politických lídrov. Kritizoval negatívny tón médií, ktorý podľa neho prispieva k frustrácii ľudí. Podľa jeho slov treba viac pozornosti venovať pozitívnym správam a úspechom, ktoré sa na Slovensku dejú.
Prezident zároveň apeloval na politikov, aby si uvedomili svoju každodennú zodpovednosť za svoje činy a ich vplyv na spoločenskú atmosféru, a nie sa spoliehali len na volebný účet raz za štyri roky.
Hlavnou témou diskusie bolo podľa jeho slov hľadanie cesty k zmiereniu a zlepšeniu vzťahov v spoločnosti.
Prezident pripomenul iniciatívu zameranú na lepšie vzťahy v roku 2025, vyhlásenú v spolupráci s Komisárom pre deti, a vyzval na to, aby nezostala iba symbolickým gestom, ale aby sa stala konkrétnym programom na podporu pozitívnejšieho spoločenského diania. Zdôraznil potrebu dodržiavania detských práv a ďalších hodnôt, ktoré prispievajú k harmónii v rodinách a komunitách.
Prezident tiež pripomenul, že rok 2025 je jubilejným rokom, v rámci ktorého sa uskutoční púť slovenských veriacich do Ríma. V apríli je plánovaná generálna audiencia u pápeža Františka.
Tento rok by mal byť podľa prezidenta rokom nádeje a pokroku, ktorý prinesie pozitívne zmeny a posilní zmierenie v krajine. Verí, že spoločné úsilie všetkých občanov prispeje k tomu, aby Slovensko kráčalo cestou prosperity. Záver stretnutia bol venovaný posolstvu jednoty a dialógu.
Prezident Pellegrini zdôraznil, že rozličné názory a postoje sa môžu vyjadrovať v atmosfére rešpektu a vzájomného počúvania. Vyjadril presvedčenie, že iba cesta zmierenia, nie konfliktu, môže viesť k lepšej budúcnosti Slovenska. Výsledkom diskusie bola spoločná dohoda, že každý z prítomných bude svojou činnosťou prispievať k pozitívnej zmene.
Stretnutie ukončili spoločnou modlitbou v Kaplnke sv. Barbory v Prezidentskom paláci v Bratislave.
Predstavitelia cirkvi: Rozmanitosť je signálom, že chceme budovať dobro
Foto: Michal Lipiak
Bratislavský arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský v reakcii na slová prezidenta zdôraznil význam pripomínania ľudskej dôstojnosti a schopnosti spolupráce.
„Stretnutie je vždy znakom, že aj my chceme prispieť svojou mierou k spoločnému dobru. Naša spoločnosť prežíva rozličné utrpenia, ale zároveň je to rok nádeje. Chceme každý deň pripomínať hodnoty dialógu a spolupráce,“ uviedol. Podľa jeho slov sa Cirkev pravidelne snaží motivovať veriacich k odpusteniu a pozitívnemu životnému postoju.
Prešovský arcibiskup Jonáš Maxim ocenil rôznorodosť náboženských spoločenstiev na Slovensku, ktorá podľa neho predstavuje príležitosť na budovanie jednoty. „Rozmanitosť našej spoločnosti nesvedčí o rozdelení, ale je signálom, že chceme budovať dobro. Stretnutie s prezidentom bolo veľmi pozitívne a posilnilo naše úsilie o zmierenie a spoluprácu.“
Generálny biskup Evanjelickej cirkvi Ivan Eľko pridal ekumenický pohľad, keď zdôraznil, že cirkvi sa musia snažiť byť ostrovom pozitívneho smerovania a nositeľmi zmierenia. „Naše dobré vzťahy a koordinácia vytvárajú príklad pre spoločnosť, ako žiť bok po boku aj pri rôznych názoroch,“ poznamenal. Vyjadril však aj potrebu ostražitosti voči jazyku nenávisti: „Aj malé prejavy cynizmu môžu prerásť do nebezpečných konfliktov.“
Predseda židovských náboženských obcí Richard Duda vyzdvihol prezidentovu iniciatívu a vyjadril presvedčenie, že kultivovanie dobrých vzťahov je kľúčom k zmiereniu. „Musíme prestať hyperbolizovať zlo a sústrediť sa na dobro, ktoré nás spája,“ povedal. Arcibiskup Maxim zakončil svoj príspevok biblickou metaforou: „Ježiš nám hovorí, aby sme boli soľou zeme. Soľ však musí zostať čistá, inak stráca svoju hodnotu. Táto výzva platí pre každého, kto formuje verejnú mienku – najprv musí pracovať sám na sebe.“
K správe bolo vydané FOTO a AUDIO (brífing predstaviteľov cirkví a náboženských spoločností/zdroj: Rádio LUMEN)