Týždeň modlitieb za jednotu bude s výročnou spomienkou na Nicejský koncil

TK KBS, VaticanNews, mh, ml; kj | 17. 01. 2025 08:50



Foto: Vatican Media

Vatikán 15. januára (VaticanNews) Od prvého ekumenického koncilu v dejinách, Nicejského koncilu, ktorý sa konal v roku 325 v dnešnom Turecku, uplynulo 1700 rokov. Pri príležitosti tohto výročia nadobúda osobitný význam aj Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov, ktorý sa bude sláviť od 18. do 25. januára.

V Ríme ho v deň liturgickej slávnosti Obrátenia svätého Pavla ukončia vešpery, ktorým bude predsedať pápež František v Bazilike sv. Pavla za hradbami o 17:30.

Rímska diecéza v rámci Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov organizuje vo štvrtok 23. januára o 18.00 hod. putovnú vigíliu aj v nadväznosti na jubileum, ktoré nás pozýva stať sa „pútnikmi nádeje“.  Vigília vedie cez tri rôzne bohoslužobné miesta: luteránsky kostol (na Via Sicilia 70), pravoslávny Kostol sv. Ondreja (na Via Sardegna 153) a rímsko-katolícku Farnosť sv. Kamila De Lellis (na via Piemonte 41). Nejde teda o obyčajnú modlitebnú vigíliu, ale o krátku púť v troch etapách s tromi biblickými meditáciami, ktoré za evanjelikov prednesie farárka Mirella Manocchiová, za pravoslávnych páter Simeon Katzinas a za Katolícku cirkev biskup Paolo Ricciardi, diecézny delegát pre ekumenizmus a dialóg.

Témou Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov je otázka z Jánovho evanjelia „Veríš tomu?“ (Jn 11, 26). V tejto súvislosti Mons. Marco Gnavi, vedúci Úradu pre ekumenizmus a medzináboženský dialóg Rímskej diecézy, vysvetlil:

„Téma zvolená na tento rok je prevzatá z dialógu medzi Ježišom a Martou, ktorí čelili výzve Lazárovej smrti a viere vo vzkriesenie v Krista. Je to ústredná téma, pretože dnes nielen cirkvi, ale aj národy musia čeliť mnohým prejavom skutočnej smrti, ktorá znamená aj rozdelenie, odlúčenie, až konflikt a masakrovanie nevinných. Aj v osobnom živote každého človeka sú mnohí osamelí a neistota súčasnosti kladie požiadavku na odpovede. Dialóg medzi Ježišom a Martou ukazuje, ako sa v každom mužovi a žene skrýva implicitná alebo explicitná požiadavka viery. Tieto slová nám tiež pomáhajú pripomenúť si výročie Nicejského koncilu, ktorý nám dal toto vyznanie viery, ktoré nás všetkých spája v krste.“

Miroslava Holubíková VaticanNews



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025