Bratislava 28. decembra (TK KBS) Vo farskom Kostole Svätej rodiny v Bratislave-Petržalke sa konal adventný a predvianočný duchovný večer pod názvom Prichádzam k vám, ktorý uvádzal slovenský básnik Daniel Hevier.
Podujatie bolo naplnené poéziou, hudbou a úvahami, ktoré vytvorili neopakovateľnú atmosféru. Božidara Turzonovová a František Kovář predniesli Hevierovu vianočnú poéziu, zatiaľ čo Eva Zovcová, Ján Gallovič, Lenka Barilíková a Klárka Domanová zaspievali árie z Hevierových diel, vrátane Evanjelia o Márii a muzikálu Pápež.
Sima Magušinová obohatila večer o svoju doteraz nevydanú modlitbu a ďalšie piesne. Vyvrcholením programu bolo Hevierovo prevedenie slovenskej verzie Cohenovej Aleluja.
Večer mal aj komunitný rozmer. Hevierovu Vianočnú poštu, ktorú recitovali detské, ženské a mužské chóry z miestnej farnosti. Svetozár Ilavský predstavil svoje umelecké stvárnenie Ukrižovaného Krista, ktoré zdobí kostol a pripomína blahorečenie svätej Zdenky Schelingovej a Vasiľa Hopka, ktoré vykonal svätý Ján Pavol II. pred kostolom v roku 2003.
Celý večer dopĺňali Hevierove obrazy vrátane diela Prichádzam k vám. Tento večer bude možné sledovať v zázname na TV LUX 5. januára 2025.
Umelecké poslanie a význam Vianoc
Duchovný správca farnosti Juraj Vittek počas večera oslovil prítomných hlbokou úvahou o význame Vianoc a úlohe umelcov pri sprostredkovaní duchovných hodnôt. Pripomenul, že „velebiť“ znamená zakúsiť úžas pred tajomstvom života a Božej prítomnosti. V dnešnej dobe, keď Vianoce často strácajú svoj pôvodný duchovný obsah, je dôležité nezabúdať na ich tajomnosť a krásu.
„Máme žasnúť, a to nielen nad darom života, ale aj nad tým, že Božie slovo sa stalo telom,“ uviedol.
Umelci, ktorí dokážu prenášať neviditeľné a nevysloviteľné pravdy do slov, hudby a obrazov, majú podľa neho dôležité poslanie.
Sú sprostredkovateľmi tajomstva, ktoré inšpiruje a otvára ľudské srdcia. Poďakoval sa umelcom za ich službu, ktorá obohatila tento večer, a vyzval ich, aby naďalej prinášali svetlo viery, nádeje a krásy do života ľudí. „Ste doma v našom zhromaždení Cirkvi. Buďte tu vítaní – a čo viac, buďte tu doma,“ uzavrel Vittek.